Anasayfa Haber Genel seçimlere hazırlanan HDP’li adayların il il çalışmaları devam ediyor

Genel seçimlere hazırlanan HDP’li adayların il il çalışmaları devam ediyor

Paylaş

Genel seçimlere hazırlanan HDP’li adayların çalışmaları devam ediyor. HDP’nin Ankara’daki seçim bürolarının açılışında konuşan barış annesi Hanım Varlı, AKP’nin dini kullandığını belirterek, HDP’ye destek istedi. Varlı, “HDP’ye 400 milletvekili verin Demirtaş Cumhurbaşkanı, Sırrı Süreya Başbakan olsun” dedi.

İSTANBUL

HDP’nin İstanbul milletvekili adayları, seçim çalışmalarını İstanbul 2’inci bölge ve 3’üncü bölgede büro açılışları ve halk toplantıları ile sürdürdü. HDP Sarıyer İlçe Örgütü, HDP İstanbul 2’nci bölge milletvekilleri adayı Turgut Öker ve Sabri Gül’ün de katılımıyla Kazım Karabekir Mahallesi’nde büro açılışı gerçekleştirdi. Açılışa AKA-DER yöneticileri ile HDP Sarıyer ilçe örgütü yöneticileri ve çok sayıda mahalleli katıldı. Açılıştan önce seçim bürosu önünde şarkılar eşliğinde halaylar çekildi. Açılış etkinliğinde konuşan HDP İstanbul 2’nci bölge milletvekili adayı Turgut Öker, acılar ve zulümlerden sonra bu ülkenin emekçilerinin ve ötekileştirilenlerin birleşmesiyle bir gelecek sahibi olabileceğini ve bu birliğin sadece 7 Haziran’la sınırlı kalacak bir birlikteliğin olamayacağını söyledi. Öker, “Yıllardan beri maruz kaldığımız katliamlarda tek başımıza olduğumuz için acılarımızı ve mücadelemizi ortaklaştıramadığımız için bu katliamlar bu kadar uzun sürdü. Bugünkü birlikteliğimiz bu topraklarda yüzyıllardır direnenlerin de birlikteliği” dedi.

13 yıllık AKP iktidarına karşı HDP’den başka alternatifin olmadığının altını çizen Öker, Alevilere seslenerek, “Özellikle Alevi canlar burada. Bu seçimler bizim için bu seçimler parti taraftarlığı değil, Tayip Erdoğan’ın o çok arzuladığı koltuğa oturtmamak, zulüm üzerine zulüm, baskı üzerine baskı yapan o diktatörü başkanlık koltuğuna oturtturmamanın yegâne temeli var bu ülkedeki bütün yurtsever ve demokratların bu seçimlerde mutlaka HDP’ ye oy vermesi gerekir” dedi.

Tüm Ortadoğu halklarına ve Alevilere yapılan katliamlara ve DAİŞ barbarlığına karşı YPG ve YPJ’nin mücadelesinin kendileri için dönüm noktası olduğunu dile getiren Öker, “Biz bugün burada bu açılışı yapabiliyorsak bu toplantıları yapabiliyorsak bunu yiğitçe bedel ödeyen başta Kürt kadın gerillalara borçluyuz. 7 Haziran sadece bir seçim. HDP’nin ortaya çıkardığı bu umut sadece Türkiye ve Kürdistan topraklarında değil dünyanın her yerinde heyecan uyandırmış durumda. O açıdan biz 7 Haziran’da iktidara yürüyen bir halk hareketini sandıktan çıkan sonuç bizim için başlangıç olacak. En küçük bir endişeniz olmasın. 7 Haziran’dan sonra mazlum hakların zalimlere karşı yürüttüğü mücadeleyi büyüteceğiz” dedi. Öker’in konuşmasının ardından zılgıtlar eşliğinde büro açılışı gerçekleştirildi.

Bağcılar’da ise İstanbul 3’üncü bölge milletvekili adayları Fırat Epözdemir ve Cemile Akgün’ün de katılımıyla Kemalpaşa Mahallesi’ndeki HDP seçim irtibat bürosunun açılışı gerçekleşti. Yüzlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen açılışta konuşan Fırat Epözdemir, HDP’nin seçim bildirgesine değindi ve HDP’nin tüm kesimlerini kapsayan bir parti olduğunu, anti demokratik seçim barajının kendileri için bir sorun olmadığını, toplumun tüm kesimlerinin birlikteliği ile şimdiden AKP’nin korkulu rüyası haline geldiklerini söyledi.

HDP’nin 2’inci bölge milletvekili adayı Feride Elçin ise Fatih Çarşamba pazarında esnaf ziyareti gerçekleştirdi. Esnafın yoğun ilgilisi ile karşılanan Elçin, HDP’ye destek istedi. Elçin ardından Nişanca seçim irtibat bürosunda kadın toplantısına katıldı.
‘Her ev seçim bürosu haline getirmeliyiz’

Öte yandan HDP’liler, Küçükçekmece’deki Erzurum Karayazılılar Derneği’nde kadın toplantısı düzenledi. Toplantıya katılan İstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayı Hüda Kaya, ”Seçime az bir süre kaldı bu süre içinde her evi bir seçim bürosu haline getirmeliyiz. Bu ülkeye barış kadınların emeği ve ödediği bedellerle gelecek. Bir tek oy barajı geçip geçmememize neden olacağını unutmadan çalışmalıyız. Çünkü binlerce iki ayaklı kediler var. Oyumuzu öyle artırmalıyız ki kedilere ne yaparsa yapsınlar biz barajı aşmış olalım. Bu Yezid rejimi Kobanê’den, Ağrı Diyadin’de kurduğu tezgahlardan biliyoruz. Kobanê ve Diyadin’de planları nasıl ayağına dolandıysa inşallah sandık planları da ayaklarına dolanır” dedi.

MERSİN

Mersin’in Yenişehir ilçesine bağlı Afetevler Mahallesi’nde yapılan seçim bürosu açılışına, HDP milletvekili adayları Özlem Şen, Mahmut Karabulut, HDP il ilçe yöneticileri ve yüzlerce yurttaş katıldı. Seçim bürosunun bulunduğu alan, HDP bayrakları ile süslenirken, sıklıkla “Oylar namustur namus satılmaz”, “Bizler HDP bizler meclise”, “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganları atıldı. Yapılan saygı duruşunun ardından konuşan HDP Milletvekili Adayı Özlem Şen, “7 Haziran akşamı bu ülkede tekçi zihniyeti yıkacağız” dedi. Ardından söz alan diğer aday Mahmut Karabulut, HDP’nin iddiasının büyük olduğu ve 8 Haziran sabahında halkların iktidarının kurulacağını ifade etti. AKP’yi durdurabilecek tek gücün HDP olduğunu vurgulayan Karabulut, “HDP üzerinde yapılan provokasyonlar arttı ve artmaya devam edecek. Bu provokasyonları yapanlar ise AKP’nin ta kendisi biz AKP’nin oyunlarına gelmeyeceğiz” diye konuştu.

Seçim bürosunun açılışının ardından Toroslar ilçesinde DEM-GENÇ Aktivistlerinin “Xewedi Derkeve” hamlesi kapsamında açtığı çadıra geçildi. Burada gençler ile sohbet eden adaylar gençliğin başlattı “Xewedi Derkeve” hamlesinin destekçisi olduklarını belirtti.

ADANA

HDP Adana milletvekili adayları seçim çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. HDP Adana milletvekili adayları Adana Seyhan ilçesi Dağlıoğlu Mahallesi Bahçelievler Caddesi üzerinde yüzlerce yurttaşın katılımı ile seçim irtibat bürosu açılışını gerçekleştirdi. Açılışa HDP Adana milletvekili adayları Meral Danış Beştaş ve Vedat Özkan ile HDP il ve ilçe yöneticileri ve 7’den 70’e yüzlerce yurttaş katıldı. Açılış alanı HDP bayrakları ile süslendi. Açılış nedeniyle ana cadde trafiğe kapatırken, açılış öncesi yüzlerce yurttaş çalınan müzik eşliğinde halay çekti. Yurttaşlar sık sık, “Biji Serok Apo” ve “Bizler HDP” sloganı attı. Açılışta konuşan adaylar AKP’nin provokasyonlarına değinerek, halkın bu konuda duyarlı olmasını istedi.

Konuşmaların ardından seçim irtibat bürosu “Biji Serok Apo” sloganı eşliğinde açıldı.

ANTEP

HDP Antep İl Örgütü, Şahinbey İlçesi’nin Düztepe Mahallesi’nde seçim bürosu açtı. Açılışa, HDP Antep milletvekili adayları Celal Doğan, Mahmut Toğrul, Mecit Bozkurt, HDP Antep il eşbaşkanları Mehmet Karayılan, Dilan Çetinkaya ve EMEP MYK üyesi Mehmet Türkmen’in yanı sıra yüzlerce kişi katıldı. Etkinliğin yapıldığı alanda HDP bayrakları dalgalanırken, “Biji Serok Apo” ve “HDP halktır halk burada” sloganları atıldı. Etkinlikte konuşan HDP Antep Milletvekili Adayı Doğan, Düztepe halkının devrimci bir geleneğe sahip olduğunu, 7 Haziran’da bu anlayışın öne çıkacağını söyledi. Doğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Türkiye’de Kürt sorunu var demek ayrımcılıktır” sözünü de hatırlatarak, “Bu cumhuriyet savcılarına talimat vermektir. Bu, hakime talimat vermektir. Çok yakında HDP’nin sözcülerine cezaevi yolu görünürse şaşmayın” dedi. Konuşmalarından ardından seçim bürosunun açılışı gerçekleştirildi. Açılan büronun Antep’te 1977 yılında bir komplo sonucu katledilen PKK’nin öncü kadrolarından Haki Karer’e adandığı belirtildi.

HDP’nin diğer adayları, Osman Demirci ve Fatoş Çetinkaya ise, Altın Nokta Körler Derneği Antep Şubesi’ni ziyaret etti. HDP Antep İl Eş Başkanı Mehmet Karayılan, HDP PM üyesi Mehmet Bozgeyik’in de yer aldığı heyet, dernek başkanı Hacı Özpolat ve dernek üyeleri tarafından kapıda karşılandı. Ziyaretten memnun olduklarını belirten Özpolat, HDP’nin seçilecek bir yerde görme engelli bir adayı göstermesinin önemli bir gelişme olduğunu aktardı. Özpolat, HDP’yi görme engelli bir yurttaşa yer verdiği için kutladı.

HDP Antep milletvekili adayları sabah işçi servis duraklarına çıkarak, bildiri dağıtıp işçileri 1 Mayıs’a çağırdı. Milletvekili adayları Mahmut Toğrul, Mecit Bozkurt, Fatoş Çetinkaya, Recai Yılmaz, Gülseren Kocaer, Berivan Özpolat ve Dilek Büyükkaya, Fatih Cami, Barak Kahvesi, Yukarıbayır, Cengiztopel, Perilikaya kavşağı, Cinderesi’nde bulunan işçi servis duraklarını sabah ziyaret ederek, bildiri dağıtıp işçileri 1 Mayıs günü İstasyon meydanında yapılacak mitinge çağırdı.

ANKARA

HDP’nin Mamak Şahintepe ve Mutlu Mahallesi seçim bürolarının açılışında konuşan barış annesi Hanım Varlı, AKP’nin dini kullandığını belirterek, HDP’ye destek istedi. Varlı, “HDP’ye 400 milletvekili verin, Demirtaş Cumhurbaşkanı, Sırrı Süreya Başbakan olsun” dedi.

HDP, Mamak’ın Şahintepe ve Mutlu mahallelerinde seçim bürolarını açtı. Büro açılışlara çok sayıda yurttaşın yanı sıra, HDP Milletvekili adayları Dilek Ertürk, Ahmet Demirel, Remziye Güçlü, Mehmet Tekin Okay ve Songül Erol Abdil katıldı. Yoldan geçen vatandaşların korna çalarak ve zafer işareti yaparak destek verdiği açılışlarda konuşan adaylar, HDP’nin amaçlarını ve seçim beyannamesindeki taahhütlerini anlattı. Genç adaylardan Mehmet Tekin Okay, gençlik olarak kendi kaderlerini belirlemek istediklerini belirtirken, HDP’nin kadın adayları da kadın sorunların ve HDP’nin kadın özgürlük anlayışına ilişkin konuşmalar yaptı.

‘AKP dini kullanıyor’

HDP’nin Mutlu Mahallesi seçim bürosunun açılışına katılan Kürt alimlerden Abdullah Varlı’nın Barış Anneleri Meclisi üyesi olan Hanım Varlı da konuştu. Kur-an’ı Kürtçeye çevirdiği için bir zamanlar tutuklanan Abdullah Varlı’nın eşi olan Hanım Varlı, Kürtlerin kendi inançlarına sahip çıkmak için kimsenin yardımına ihtiyacı olmadığını belirterek, “AKP dini kullanıyor, insanlarımızın buna aldanmaması gerekir” dedi. Tek tek adayların adını sorarak, “Bu adaylar nasıldır” diye soran Varlı, “Ben sizden sadece oy istemiyorum, HDP’ye 400 milletvekili verin. Biz Selahattin’i (Demirtaş) Cumhurbaşkanı, Sırrı Süreyya’yı (Önder) Başbakan, Figen Yüksekdağ’ı Bakan olarak görmek istiyoruz” sözleri büyük alkış aldı.

DİYARBAKIR

Diyarbakır’da HDP’li milletvekili adayları Çağlar Demirel ve Ziya Pir, Çınar ilçesinde seçim çalışmalarında bulundu. İlk olarak Tobînî (Köksalan) köyüne taziye ziyaretinde bulunan adaylar, daha sonra Çınar Sanayi Sitesi’ndeki esnafları ve Herberî (Yazçiçeği), Baxcaxê (Bağıcak), Xanikê (Aşağı Konak), Kelê (Demirölçek), Barê (Yaprakbaşı), Qerhêta (Düzova) köylerinde yaşayan yurttaşları ziyaret etti.

Ziyaret ettikleri köylerde yoğun ilgi ile karşılaşan adaylar, özellikle kadınların coşkulu karşılamalarından ve ilgilerinden duydukları memnuniyetlerini sık sık yaptıkları konuşmalarda dile getirdi. Aşağı Konak köyünde konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Adayı Çağlar Demirel, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın insiyatifi ile başlatılan çözüm sürecine değinerek, yurttaşlara “8 Haziran’da İmralı’nın elini güçlendirelim” çağrısında bulundu. Demirel “Meselemiz, birkaç kişinin olarak Meclis’e girme meselesi değil, mesele halkımızın istemlerini, düşüncesini davasını Meclise taşımaktır” iadelerini kullandı.

HDP Diyarbakır Milletvekili Adayı Ziya Pir ise HDP’nin yeni bir yaşam projesi olduğunu vurgulayarak, herkesin HDP’nin projesinde kendisini bulabileceğini söyledi. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun HDP’yi hedef alan sözlerine de değinen Pir, Kemal Sunal’ın başrolünde oynadığı “Yeşil Vadi” adlı sinema filmindeki “Küçük Enişte” karakterine atıfta bulunarak “Küçük Enişte” diyerek Davutoğlu’na seslendi. Pir, “Küçük Enişte, HDP’yi hedef gösteriyor. Diyor ki; ‘HDP Diyanet İşlerini kaldıracağını söylüyor. Diyor ki sorun ‘Diyanet İşleri’mizden ne istiyorlar?’ Kobanê’de, Şengal’de çocuklarımızı, kadınlarımızı, katleden DAİŞ çetesinin Ankara’daki işbirlikçileri buraya geldiğinde asıl siz sorun: Hangi yüzle buraya gelirsiniz’ diye” ifadelerini kullandı.

AKP’nin HDP’nin seçime parti olarak girmesini ilk başlarda ciddiye almadığını da belirten Pir, “Ne zaman ki yapılan araştırmalarda HDP’nin barajı geçtiğine dair veriler ortaya çıkınca çılgına döndüler. Bundan çok rahatsız oluyorlar. O kadar rahatsız oluyorlar ki, Ağrı’da ve başka yerlerde provokasyonlar yapıyorlar. Arkadaşlarımız bizi uyardı dediler ki ‘Sen sembol bir isimsin dikkat et. Duyumlar alıyoruz’ diye. Bize vız gelir. Ben buradayım Çınar’dayım burada bize hiçbir şey olmaz” diye konuştu.

Kayapınar’da esnaf ziyareti
HDP’nin kentten gösterdiği adaylardan Nursel Akdoğan ve Sibel Yiğitalp de merkez Kayapınar ilçesindeki esnafları ziyaret etti. Adaylara Kayapınar Belediyesi eş başkanları M. Ali Aydın ve Fatma Arşimet, HDP ve DBP’li yöneticiler de eşlik etti.

BATMAN

Seçim çalışmalarına doludizgin devam eden HDP Batman milletvekili adaylarının da mahallelerde miting havasında geçen tanıtım programları devam ediyor. Tanıtım mitingleri kapsamında HDP’li adayların bu seferki adresi, merkez Karşıyaka Mahallesi oldu. Şerzan Kurt Parkı’nın yanında yapılan ve binlerce yurttaşın katıldığı mitinge HDP Batman milletvekili adayları Ali Atalan ve Ayşe Acar Başaran katıldı. Adaylara HDP PM üyesi Osman Ergin, HDP Samsun Milletvekili Adayı Mehmet Arslan, HDP ve DBP’li yöneticiler de eşlik etti.
Kadın ve gençlerin yoğunlukta olduğu tanıtım mitingine 7’den 70’e her yaştan yurttaş katıldı. Alanda sık sık “Batman sizinle gurur duyuyor”, “Oylar namustur namus satılmaz”, “Jin jiyan azadî” ve “Bijî Serok Apo” sloganları atıldı.

‘Halklar Erdoğan’a 7 Haziran’da dersini verecek’

Adayların sahneye çağırılmasıyla coşku selinin yükseldiği alanda ilk olarak HDP Milletvekili Adayı Ali Atalan konuştu. Atalan, halkların artık değişim isteğinin alanı doldurmaları ile kendisini açık bir şekilde gösterdiğini belirtti. Kürtlerin halk olmaktan gelen hakları üzerinde tartışma dahi yürütülemeyeceğinin altını çizen Atalan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Kürtler daha ne istiyor” söylemini sert bir şekilde eleştirdi. 7 Haziran’da halkların Erdoğan’a dersini vereceğini söyleyen Atalan, “Seçimlerde halkın iradesini çok iyi görecek Erdoğan. Ne istediğini de çok iyi görecek. Dünyada Kürt halkı önünde saygı ve hürmet ile dururken, neler yapacağını ve ne istediğini çok iyi biliyor” ifadelerini kullandı.

‘Bu katmerli oyunu bozacağız’

HDP Milletvekili Adayı Ayşe Acar Başaran ise, Kürdistan’daki halkların arasındaki birlikteliği kimsenin bozamayacağını dile getirdi. Kürtlerin her alanda kendisini kanıtladığını söyleyen Acar, “Kobanê’deki, Şengal’deki, Maxmur’daki ve Kerkük’teki gerçek ortada. Direnişçi halk ortada. Hiçbir şeyden korkmayan halk ortada. Ama Kürt halkı çözüm ve barış için ne kadar adım atsa da eli kanlı AKP hükümeti adım atmamak için her şeyi yapıyor. Bütün halkların huzur içinde yaşaması için tek yol olan HDP’nin çatısı altında toplanmaktan başka çare yok” dedi.

Konuşmaların ardından tanıtım mitingi geç saatlere kadar müzik eşliğinde çekilen halaylarla devam etti.

BİNGÖL

HDP’li Bingöl adayları ise seçim çalışmaları kapsamında Yedisu ilçesinde seçim bürosu açılışı gerçekleştirdikten sonra halk ile bir araya geldi. HDP’li adaylar Hişyar Özsoy, Sevgi Örüç ve Serhat Gümüş, ilçe girişinde kalabalık bir kitle tarafından karşılandı. Buradan HDP’nin seçim irtibat bürosuna geçen HDP’li adaylar ve yurttaşlar, seçim irtibat bürosunun kurdelesini kestikten sonra, irtibat bürosu önünde adaylar yurttaşlarla sohbet gerçekleştirdi.

Yurttaşlar ilçenin sorunlarını HDP’li adaylara iletirken, sorunlarının çözülmesi için bir an önce girişimde bulunulmasını istedi. Adaylar da ilçenin sorunlarını her platformda gündeme getireceklerini kaydetti.
HDP’li adayların her biri kısa yaptıkları kısa konuşmalarda HDP’nin halklar arasındaki yeni yaşamı örmek için yola çıktığını ve 8 Haziran’da tüm bu hayallerin gerçekleşeceğini kaydetti.

Halk ile bir süre daha sohbet eden HDP’li adaylar, daha sonra ilçedeki esnafı ziyaret etti. HDP’li adaylara esnaf ve yurttaşların yoğun ilgi göstermesi ise dikkat çekti. İlçedeki ziyaretlerin ardından HDP’li adaylar, ilçe köylerinde bulunan taziyeleri ziyaret etti. Gerçekleştirilen taziye ziyaretleri ardından HDP’liler, Bingöl merkezde bulunan Rabia Parkı’nda gerçekleştirilen halk toplantısına katıldı. Çok sayıda yurttaşın katıldığı toplantıda, HDP’li adaylar yurttaşların sorunlarını dinledikten sonra, HDP politikaları hakkında bilgi verdi. Halk toplantısı ardından HDP’li adaylar, mahallelerde ev ziyaretleri gerçekleştirdi.

Sandık görevlilerinin eğitimleri devam ediyor

HDP’li adayların çalışmaları tüm hızıyla devam ederken, bir yanda da 7 Haziran’da yapılacak olan seçimler için sandık başında bekleyecek olan sandık görevlilerinin eğitimleri de başlamış durumda. Her gün bir gruba verilen eğitimler Eğitim Sen Şubesi’nde verilmeye devam ediyor.

Solhan’da ibre HDP’den yana

HDP adayları, gittikleri her yerde yoğun ilgi ile karşılanırken, AKP’li adayların seçim çalışmaları ise daha sönük geçiyor. AKP’nin Bingöl’deki kalesi olarak anılan Solhan’da, AKP’li adaylar tarafından gerçekleştirilen esnaf ziyaretleri ise adeta hüsranla sonuçlandı. Esnafın ilgi göstermediği AKP’li adaylar, bir süre esnafı ziyaret ettikten sonra ilçeden ayrılmak zorunda kaldı.
Solhan’da hafta içerisinde AKP’ye yakın çok sayıda kişide HDP’ye katılmıştı.

MARDİN

HDP Mardin İl Örgütü de 7 Haziran seçim çalışmasına yönelik Movapark Düğün Salonu’nda dayanışma yemeği verdi. Yemeğe, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP Mardin milletvekili adayları, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları’nın da aralarında bulunduğu binlerce kişi katıldı. Program öncesi salonda HDP’nin seçim müziği çalınırken HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Mardin milletvekilleri tarafından kapıda karşılandı. Alkışlar eşliğinde salona giren Yüksekdağ ve beraberindekiler halkı selamladıktan sonra program başladı.
DBP Mardin İl Eş Başkanı Perihan Ağaoğlu’nun yaptığı açılış konuşmasının ardından Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk, konuştu. Türk, konuşmasında Türkiye’de 20 milyon Kürdün bulunduğunu belirterek, “Eğer bizler bu seçimde barajı aşamazsak mücadelemize, şehitlerimize ve bugün barış için müzakereleri yürüten Sayın Öcalan’a aslında büyük bir zarar vermiş oluruz. Ve bu mücadeleyi tıkatmış oluruz” dedi.
Türk’ün ardından konuşan HDP Mardin İl Eşbaşkanları Musa Alkan ve Aysel Erol da HDP’nin projelerine dikkat çekip, destek çağrısında bulundu.
Daha sonra ise HDP Eş Genel Başkanı ve HDP Van Milletvekili Adayı Figen Yüksekdağ, yemeğe katılanlara hitap etti. İlhamlarını Kobanê, Rojava ve Şengal’de mücadele eden Kürt gençlerinden aldıklarını belirten Yüksekdağ, bu gençlerin öncülüğünde Kobanê, Şengal ve Oratadoğu’da başardıklarını söyledi. Yüksekdağ, 7 Haziran’dan sonra ise yeni yaşama merhaba diyeceklerini belirtti.
Konuşmasına sadece güçlü bir muhalefet olmak için değil, aynı zamanda tüm halkların demokratik bir çatı altında toplanmaları için uğraşacaklarını dile getirerek devam eden Yüksekdağ, “Bizler her yerde örgütlenip, sokak sokak, mahalle mahalle dağılarak çoğalacağız. Bizler HDP olarak seçime girmeye karar verdiğimiz zaman. Bizlere ‘Sizler neyinize güvenerek seçime giriyorsunuz’ dediler. Bizler de çok açık ve net bir şekilde insanlığımıza, mücadelemize ve geleneklerimize güveniyoruz dedik. Ve böylece dün bize neyinize güveniyorsunuz diyen kişiler, bugün kendilerine tutunacak dal arıyorlar. Aynı şekilde onlar bu seferde kendi etraflarına savaş ilan etmişlerdir. Bakın onların inandıkları tahtaları yavaş yavaş nasılda sallanmaktadır. Buna inanın AKP hükümeti kendi sabahlarını da göremeyecekler” sözlerini sarf etti.

‘Bu sultanlık Sultan Süleyman’a da kalmadı. Sana da kalmayacak’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendi saltanatının derdine düştüğünü de ifade eden Yüksekdağ, Erdoğan’ı kendini Osmanlı torununa benzetmekle suçladı. Yüksekdağ, Erdoğan’ın bu durumuna ilişkin ise şunları söyledi: “Erdoğan’a şunu hatırlatmak isteriz. Bunu unutmasın bu sultanlık, Sultan Süleymanlara da kalmadı, sana da kalmayacak. Bunu iyi bilmelidir. Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı’nın dahi kendisinde kalmayacağını çok iyi bildiği için birçok hile ve savaşla üzerimize gelmektedir. Günde üç defa bizim partimize saldırı yapılmaktadır. Ama bizler insanlığımızla onlara çok iyi dersler vermekteyiz. Bunu Ağrı Diyadin’de çok iyi gösterdik. İki tane canımıza rağmen bizler yaralı ve ölüme terk edilmiş askerleri ailelerine kavuşturduk.”

‘Türkiye toplumu artık siyaset savaşından sıkıldı’

Konuşmasında çözüm sürecinin gidişatı üzerinde de duran Yüksekdağ, sürecin tıkanmasının AKP hükümetinden kaynaklandığını ve hükümetin çözüm kürsüsünü yıkmak istediğini söyledi. Yüksekdağ, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendi gönlünde aslında savaşı istediği için çözüm sürecinin oluşmasına engel olduğun da vurgulayarak, “Türkiye toplumu artık siyaset savaşından sıkıldı. Fakat AKP hükümeti hala savaşta ısrar etmektedir. Oysa diğer tarafta ağır koşullar altında olmasına rağmen bu halkın çocuklarının yaşamlarını yitirmemesi için, eşit, demokratik ve özgür bir yaşam için mücadele eden bir önder bulunmaktadır. Oda Sayın Abdullah Öcalan’dır” diye ifade etti.

Midyat seçim bürosunda şölen düzenlendi
Seçim çalışmaları kapsamında Mardin’in Midyat ilçesinde de HDP ve DBP gençlik meclisleri tarafından şölen düzenledi. Etkinliğine, DBP ve HDP’li yöneticileri, Süryani Halk Meclisi üyelerin yanı sıra çok sayıda yurttaş da katıldı. Etkinlik öncesi bir halk toplantısı düzenlendi. Toplantıda seçim dönemine ve seçim çalışmasına dönük soru-cevap şeklinde bir değerlendirme yapıldı. Ardından etkinliği sanatçıların seslendirdiği ezgiler eşliğinde çekilen halaylarla devam etti.

HAKKARİ

Hakkari’de ise HDP milletvekili adayları Selma Irmak, Nihat Akdoğan ve Abdullah Zeydan seçim çalışmaları kapsamında kentin kanaat önderleri, aile büyükleri ve sivil toplum kuruluşu yöneticileriyle düzenlenen yemekte bir araya geldi.
Yemekte konuşan Milletvekili Adayı Selma Irmak, önemli bir süreçten geçtikleri belirterek, Hakkari halkına danışmak ve sözleşmek için bir araya geldiklerini söyledi. Bunun bir çağrı olduğunu ve bu çağrının karşılığında güçlü bir destekle cevap aldıklarını ifade eden Irmak, hükümete seslenerek; “Gelsinler kanaat önderlerimizi bu toplantıda görsünler ve bir kez daha utansınlar” dedi.

‘Birliğimizi bozanlara karşı omuz omuza mücadele edeceğiz’
Örgütlenmiş toplumun buradaki birlik ile oluştuğunu ve bununla birlikte Hakkari halkının sağduyusuyla, öncülüğüyle, ortaya koyduğu tavrıyla barıştan yana olduğunu dile getiren Irmak, “Hakkari’deki bu birliğe karşı çıkacak olanlar olacaktır. Buna karşı omuz omuza mücadele edeceğiz” şeklinde konuştu.

Kendisine giden bir anket raporunda AKP’nin yüzde kırk civarlarında olduğu ve HDP’nin de barajı aşacağı bilgisinin yer alması üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Biz bunu yüzde kırk sekizlere çıkarırız’ diyerek düğmeye basıldığını söyleyen Irmak, “Hakkari Valisi kent muhtarlarıyla yaptığı bir toplantıda bu konuda gerekli sistemin kurulduğunu söylüyor. Hükümetin kirli oyunlar ve provokasyonların peşindedir. Hükümete çağrımız demokratik bir seçim için kirli oyun oynamamaya, provokasyonlardan uzak durmasıdır. Demokratik bir seçim ile HDP’nin baraj sorunun olmayacaktır. 8 Haziranda aydın bir Türkiye’de uyanacağız. 8 Haziran günü Hakkari’den yüzde yüz oyla alacağız.” Şeklinde konuştu.

Irmak’ın ardından kısa bir konuşma yapan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İl Eş Başkanı Musa Çiftçi de Kürdistan’ın dört parçası üzerinde Kürt halkı üzerine saldırıların düzenlendiğini fakat Kürt halkının gösterdiği birlik ve beraberlik ile şimdiye kadar saldırganlara gereken cevabı verdiğini kaydetti. Burada bulunan ileri gelenlerin, kanaat önderlerinin, aile büyüklerinin, sivil toplum kuruluşlarının ve partilerin hepsi Hakkari’yi temsil etmektedir.” dedi.

ARDAHAN
HDP Ardahan milletvekili adayları Arzu Moco ve Taşkın Aktaş da seçim çalışmalarını yaptıkları köy ziyaretleriyle sürdürdü. Göle ilçesine bağlı Sürügüden (Xeve), Karlıyazı (Kirzîyan), Tellioğlu, Arpaşen, Yanatlı (Varginîs) köylerini ziyaret ederek halkla bir araya gelen adaylara, köy sakinleri yoğun ilgi gösterdi.

Köylerde halka hitap eden Milletvekili Adayı Arzu Moco, “Bizler bu halkın yoksul çocuklarıyız. Hiçbirimizin kişisel bir beklentisi yok. Siz oy verirken Arzu Moco’ya değil, kendinize oy veriyorsunuz. Biz bu halkın hizmetkârıyız. Bu halk her şeyin en güzeline layık. Yıllarca hep mağdur edildik ama ilk kez biz kendimize sahip çıkarak, kendimize oy vererek bizler sizleri en iyi şekilde orada temsil etmeye çalışacağız. Elimizdeki imkânları kardeşçe paylaşacağız” diye konuştu.
Adaylar daha sonra halkla sohbet ederek sorunlarını dinledi. Köylülerde ‘Göle’nin tüm oyları Demirtaş’a’ diyerek HDP’ye destek verdi.

AYDIN

HDP Aydın milletvekili adayları Filiz Koçali, Sevah Akkan Açıcı ve Mahmut Nacah da Aydın’ın Kuşadası ilçesinde esnaf ziyaretlerinde bulundu.

Ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getiren esnaflar, adaylara kendilerini Meclis’te görmek istediklerini belirterek, Kuşadası’nda yaşanan sorunlarını aktardı. Esnaf ziyaretinin ardından milletvekili adayları, ziyaret ettikleri Alevi Kültür Dernekleri Kuşadası Şubesi’nde, Başkan İsmail Kırancı tarafından karşılandı. Yapılan seçim sohbetinde adaylardan Filiz Koçali, dinlerin özgürleştirilmesi üzerinde durdu.
Milletvekili adayları bu ziyaretin ardından Eğitim Sen Kuşadası Temsilciliği’nde kentteki kimi STK’ların yöneticileri ile bir araya geldi. 7 Haziran günü sandıklara sahip çıkılması hakkında bilgi veren Koçali, öğretmenlerin okullarda oy çalınmalarına karşı dikkatli olmasını istedi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here