Anasayfa Haber ‘Gereği’ istendi, durumdan vazife çıkardılar: Milli Eğitimin projesinde skandal mesaj

‘Gereği’ istendi, durumdan vazife çıkardılar: Milli Eğitimin projesinde skandal mesaj

Paylaş

ÖZGÜRLÜKÇÜ SOL-Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talimat gibi açıklamasından sonra Barış bildirisini imzalayan akademisyenlere karşı yürütülen görevden alma, soruşturma açma, göz altına alma uygulamalarının başka bir boyutu İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğünde gündeme geldi.

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen “Yazarlar Okullarda” adlı projenin Avcılar İlçe koordinatörü olduğu ifade edilen görevlisi, ilçedeki proje koordinasyon ekibi, ilçe Milli Eğitim Müdürü ve Okul Müdürlerine hitaben bir mesaj yollayarak 413 yazarın adını sıraladı ve bu yazarları da “terör bildirisini imzalayan yazarlar” şeklinde adlandırdı.

Gönderilen mesajda ““Yazarlar Okulda Projesi temsilcileri… İl ve ilçe müdürlerimiz… Okul müdürlerimiz… Okul müdürlerimiz… Herkesin dikkatine… Teröre destek imzası veren yazar listesi aşağıdadır. Bu yazarları okullara davet etmek resmen suçtur. Bu yazarları öğrenciler karşısına çıkaranların da suç işleyeceğini düşünerek gerekli hukuku takibimiz devam edecektir.” denildi.

Eğitim Sen Genel Merkezi konuyla ilgili açıklama yaparak akademisyenlere, aydınlara bilim insanlarına karşı yürütülen bu karalama kampanyaları karşısında kamuoyunu duyarlı olmaya davet etti.

Eğitim Sen Genel Merkezinin açıklaması şu şekilde:

“Yazarlar Okulda Projesi’nde Skandal Uygulama

Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi’nin yayınladığı bildirinin ardından Cumhurbaşkanı’nın hedef göstermesiyle 30’a yakın üniversitede birçok akademisyene soruşturma açılmış, gözaltılar yapılmış, sosyal medya üzerinden linç kampanyası başlatılmıştır.

İstanbul’daki şubelerimizden aldığımız bilgiye göre; İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yürüttüğü ‘Yazarlar Okulda Projesi’ koordinatörleri durumdan vazife çıkararak hiçte muhatabı olmadıkları bir konuda hukuksuz bir uygulamaya imza atmıştır. Telefon mesajı üzerinden, koordinatörlere ve komisyon üyelerine aşağıdaki mesajı dolaşıma sokmuşlardır:

“Yazarlar Okulda Projesi temsilcileri… İl ve ilçe müdürlerimiz… Okul müdürlerimiz… Okul müdürlerimiz… Herkesin dikkatine… Teröre destek imzası veren yazar listesi aşağıdadır. Bu yazarları okullara davet etmek resmen suçtur. Bu yazarları öğrenciler karşısına çıkaranların da suç işleyeceğini düşünerek gerekli hukuku takibimiz devam edecektir.”

Ve bu mesajın altında 413 akademisyen, aydın, gazeteci ve yazarın ismi sıralanmıştır.

Bu uygulama yargısız infaz ve itibarsızlaştırmadır. Daha haklarında yargı süreci devam ederken hatta bazıları hakkında bir soruşturma bile açılmamışken, masumiyet karinesinin esas alınması gerekirken böyle bir adım atılması tarafımızca kabul edilemez. Bu durum, darbe dönemlerinde rastladığımız kitapları yasaklama ve kitapları yakma uygulamalarını hatırlatmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı bu konuyu derhal aydınlatmalı, sorumluları bulmalı ve gerekeni yapmalıdır. Bu mesajları dolaşıma sokan koordinatörlerin, elbette ki bu cüreti aldıkları mercii aşikardır. Bu zihniyetteki kişilerin böylesi bir projede koordinatörlük yapmaları da acınası bir durumdur.

Tespit edilen bu durum, Cumhurbaşkanı’nın 2-3 gündür sabah akşam bu ülkenin aydınlarını, yazarlarını, akademisyenlerini, sanatçılarını hedef göstermesinin tamir edilemez sonuçlarından birisi olarak tarihe geçecektir.

Eğitim Sen olarak, bu ülkenin aydınlık yüzü olan akademisyen, yazar ve bilim insanlarının bu şekilde karalanması, teşhir edilmesi ve hedef gösterilmesinin kimsenin haddine olmadığını, her zaman bilimsel, demokratik, laik, anadilinde, kamusal eğitim ilkemizle yanlarında olduğumuzu bir kez daha ifade ediyoruz.”

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here