Anasayfa Haber ‘Gereği’ söylendi; Barış isteyen akademisyenler gözaltına alındı

‘Gereği’ söylendi; Barış isteyen akademisyenler gözaltına alındı

Paylaş

ÖZGÜRLÜKÇÜ SOL-‘Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi’nin bölgedeki savaşa karşı barış ve müzakere çağrısı yaptığı bildiriye imza atan Kocaeli Üniversitesi’nden 21 akademisyen hakkında gözaltı kararı verildi. Sabah saatlerinde evleri basılan akademisyenler gözaltına alınarak TEM Şube Müdürlüğü’ne götürüldü. Şu ana kadar 19 akademisyenin gözaltına alındığı belirtildi.

KOÜ’lü akademisyenlere üniversite senatosunun soruşturma kararının ardından Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı da soruşturma başlattı. Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı TEM polisleri sabah saatlerinde aralarında Prof.Dr. Kuvvet Lordoğlu’nun da bulunduğu akademisyenlerin evini bastı. Lordoğlu gözaltına alınarak Derince Kaşgal’da bulunan İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Gözaltına alınan akademisyenlerin listesi şöyle:

Adem Yeşilyurt, Ar. Gör., Kocaeli Üniversitesi

Aynur Özuğurlu, Doç. Dr., Kocaeli Üniversitesi

Burcu Yakut ­Çakar, Doç. Dr., Kocaeli Üniversitesi

Derya Keskin, Yrd. Doç. Dr., Kocaeli Üniversitesi

Güven Bakırezer, Doç. Dr., Kocaeli Üniversitesi

Hakan Koçak, Doç. Dr., Kocaeli Üniversitesi

Hülya Kendir, Yrd. Doç. Dr., Kocaeli Üniversitesi

Kuvvet Lordoğlu, Prof. Dr., Kocaeli Üniversitesi

Mehmet Cengiz Erçin, Prof. Dr., Kocaeli Üniversitesi

Mehmet Rauf Kesici, Yrd. Doç. Dr., Kocaeli Üniversitesi

Mehmet Ruhi Demiray, Yrd. Doç. Dr., Kocaeli Üniversitesi

Nilay Etiler, Prof. Dr., Kocaeli Üniversitesi

Onur Hamzaoğlu, Prof. Dr., Kocaeli Üniversitesi

Özlem Özkan, Doç. Dr., Kocaeli Üniversitesi

Ümit Biçer, Prof. Dr., Kocaeli Üniversitesi

Veli Deniz, Prof. Dr., Kocaeli Üniversitesi

Yücel Demirer, Doç. Dr., Kocaeli Üniversitesİ

Zelal Ekinci, Prof. Dr., Kocaeli Üniversitesi

Selime Güzelsarı, Yrd. Doç., Abant İzzet Baysal Üniversitesi

‘Gereğini’ söylenmişt!

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sadettin Hülagü önceki gün yaptığı açıklamada barış talep eden akademisyenlerle ilgili AKP sözcüleriyle aynı görüşte birleşerek, “Gereği yapılacak” ifadelerini kullanmıştı.

Öğrenciler tepkili

KOÜ Rektörü Sadettin Hülagü’nün ve kimi yerel gazetelerin hedef gösterdiği KOÜ’lü akademisyenler Kocaeli İl Emniyet Müdürülüğü’ndeki nezarette ifadelerinin alınmalarını bekliyor. Öte yandan Kocaeli Üniversitesi öğrencilerinden de eylem çağrısı geldi. KOÜ’lü öğrenciler İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi önünde saat 12.00’de basın açıklaması

Bolu’da 3 gözaltı

Bolu’da ise Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nden Ülkü Güney, Selime Güzelsarı ve Barış Kılıçbay adlı akademisyenlerin evleri polis tarafından basıldı.

Evlerinde ve fakültedeki odalarında arama yapılan akademisyenler emniyete götürüldü.

AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, bildirinin içeriğinin devlete karşı olmasının anlam taşıdığını söylemişti.

Coşkun, “Bu bildiriyi onaylamamız, kabul etmemiz mümkün değil. Akademisyenlerimizin böyle bir bildiriye imza atması da kabul edilebilir bir durum değil. Haklarında mevzuata göre gerekli soruşturmalar başlatıldı, yürütülecek” dedi.

Ne istemişlerdi?

‘Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi’ 11 Ocak’ta Ankara ve İstanbul’da düzenledikleri basın açıklamalarında “Bizler bu suça ortak olmuyoruz” başlıklı bir bildiri yayınladı. Türkiye ve yurt dışından 89 üniversiteden 1128 akademisyenin imzaladığı bildiride şöyle deniyordu:

“Türkiye Cumhuriyeti; vatandaşlarını Sur’da, Silvan’da, Nusaybin’de, Cizre’de, Silopi’de ve daha pek çok yerde haftalarca süren sokağa çıkma yasakları altında fiilen açlığa ve susuzluğa mahkûm etmekte, yerleşim yerlerine ancak bir savaşta kullanılacak ağır silahlarla saldırarak, yaşam hakkı, özgürlük ve güvenlik hakkı, işkence ve kötü muamele yasağı başta olmak üzere anayasa ve taraf olduğu uluslararası sözleşmeler ile koruma altına alınmış olan hemen tüm hak ve özgürlükleri ihlâl etmektedir.

Devletin başta Kürt halkı olmak üzere tüm bölge halklarına karşı gerçekleştirdiği katliam ve uyguladığı bilinçli sürgün politikasından derhal vazgeçmesini, sokağa çıkma yasaklarının kaldırılmasını, gerçekleşen insan hakları ihlallerinin sorumlularının tespit edilerek cezalandırılmasını, yasağın uygulandığı yerde yaşayan vatandaşların uğradığı maddi ve manevi zararların tespit edilerek tazmin edilmesini, bu amaçla ulusal ve uluslararası bağımsız gözlemcilerin yıkım bölgelerinde giriş, gözlem ve raporlama yapmasına izin verilmesini talep ediyoruz.”

Müzakere koşullarının hazırlanmasını ve kalıcı bir barış için çözüm yollarının kurulmasını, hükümetin Kürt siyasi iradesinin taleplerini içeren bir yol haritasını oluşturmasını talep ediyoruz.”

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here