Anasayfa Haber Gezi direnişinde 244 kişiye 2 ay 15 gün ile 1 yıl...

Gezi direnişinde 244 kişiye 2 ay 15 gün ile 1 yıl 2 ay 16 gün arasında değişen hapis cezaları uygun görüldü..!!

Paylaş

Gezi direnişi sırasında polis saldırısından kaçıp Dolmabahçe’deki camiye sığınanlara açılan 255 sanıklı davanın bugünkü 48. duruşmasında karar açıklandı. İstanbul 55. Asliye Ceza Mahkemesi, 255 sanıktan 244’ünü suçlu buldu ve 2 ay 15 gün ile 1 yıl 2 ay 16 gün arasında değişen hapis cezalarına hükmetti. Yedi sanık beraat etti, dört sanığın dosyası ayrıldı.

Mahkeme ikisi asistan doktor dört sanığa da “ibadethaneyi kirletmekten” 10’ar ay hapis cezası verdi.

Doktorların avukatı Meriç Eyüboğlu bianet’e yaptığı açıklamada, dosyada ya da kararda ibadethanenin nasıl kirletildiğine ya da kirletilmiş olduğuna dair hiçbir kanıtın yer almadığını belirtti.

“Dosyada adı geçene ceza verildi”

Avukat Eyüboğlu, şimdiye dek Türkiye’nin çeşitli yerlerinde açılan Gezi davalarının hiçbirinde bu denli yüksek ceza çıkmadığını söyledi.

resize

“Dönemin Başbakanı bu olayla ilgili özel olarak ‘Camiye ayakkabıyla girdiler, içki içtiler’ demişti. Bu söylemin ardından açılan davada çok yüksek cezaların çıkması bir yana cezaların çoğu ertelenmedi, para cezasına çevrilmedi. Yargıtayca onandığı takdirde birçok sanık hapse girebilir. Dosyada sadece bir kez yoldan gözaltına alınmış olanlar, bir kez adı geçenler dahi ceza aldı.”

Mahkemeden “acele karar”

Avukat Eyüboğlu bugün hakimin sanıklara hükmün geri bırakılması konusundaki fikirlerini bile sormadığını söyledi:

“Zaten henüz dinlenmemiş tanıklar vardı, eksik ifadeler vardı. Karar çıkmasını beklemiyorduk. Karar açıklandığında, herkese ceza verilmesini için acele etmiş olduklarını gördük.”

Doktorlara “doktorluk yapmaktan” ceza

 

Eyüboğlu, hekimlerin görevinin zaten yaralıya müdahale etmek olduğunu, aksinin suç olduğunu ifade etti, “Doktorlar, doktorluk yaptığı için ceza aldı” dedi.

İki asistan doktora “İbadethaneyi kirletmek suretiyle zarar verme” suçlamasıyla verilen birer yıllık hapis cezası, iyi hal indirimiyle 10’ar aya çevrildi ve hükmün açıklanması geri bırakılarak ertelendi.

TIKLAYIN – DOKTORLARIN SUÇU: EYLEMCİLERİ POLİSE VERMEK YERİNE TEDAVİ ETMEK

Avukat Eyüboğlu, caminin güvenlik görevlileri de dahil tüm ifadelerin aksi yönde olmasına rağmen bu cezaların verildiğinin de altını çizdi:

“Güvenlik görevlileri de doktorların sadece doktorluk yaptığını ifadelerinde belirtti. Ayrıca Sağlık Bakanlığı Gezi direnişi sırasında sağlık hizmeti sunmadığı için birçok insan gönüllü doktorlar sayesinde sağlığına kavuştu, tedavi olabildi.”

“Camide içki, sigara içen görmedim”

Bugünkü duruşmada Dolmabahçe Bezm-i Alem Camii’nde güvenlik görevlisi olarak çalışan Savaş Dinç de ifadesinde, “Caminin içinde alkol alan herhangi birini görmedim. Caminin içinde bir şeyler içen, tüketen ya da sigara içen de görmedim” dedi.

Mahkemenin haklarında mahkumiyet kararı verdiği sanıkların suçları şöyle: “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet”, “Görevi yaptırmamak için direnme”, “Kamu malına zarar verme”, “Özel kıyafetleri usulsüz kullanma”, “İbadethaneyi kirletmek suretiyle zarar verme”.

bianet

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here