Anasayfa Haber Gezi’nin gönüllü doktoru: Onurlu bir gelecek için HDP’deyim

Gezi’nin gönüllü doktoru: Onurlu bir gelecek için HDP’deyim

Paylaş

HDP’nin toplumun her kesiminin temsiliyetini bulduğu “Türkiye Listesi”ne Hatay 1’inci sıradan seçilen Doktor Nihat Erarslan, Gezi eylemlerinin gönüllü doktoru olarak tanınıyor. Arap Alevisi olan Erarslan, sokakta mücadele eden tek samimi partinin HDP olduğuna inandığını belirterek, onurlu bir gelecek için HDP’den aday olduğunu söyledi.

“Yeni Yaşam” projesiyle 7 Haziran seçimlerine hazırlanan HDP’nin açıkladığı ve toplumun tüm kesimlerini kapsayan milletvekili aday listesi dikkat çekiyor. 268 kadın adayla dikkat çeken listede, Türkiye’de yaşayan tüm halklar ve inançların rengini taşıyor. Bunlardan biri de, Hatay 1. Sıra Milletvekili Adayı ve Arap Alevisi olan Nihat Erarslan’dır. Adaylığını ve HDP projesine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Eraslan, partisinin demokrasinin ardesi olduğunu ifade etti. Arap Alevilerinin yaşadığı kimlik sorununa dikkat çeken Erarslan, Arap Alevilerinin ve diğer tüm kimliklerin kendilerini HDP’de gerçek özgürlük çerçevesinde var edebileceğini söyledi. Başta Hatay’da bulunan Arap Alevileri olmak üzere kentte yaşayan halkların tamamının ötekileştirildiğine dikkat çeken Erarslan, var olan tüm partilerin halklara özgürlük vaat ederek ötekileştirdiğini ve asimile politikaları ile soykırımdan geçirdiğini ifade etti. HDP’nin halklara gerçek özgürlük ve kendi kimliklerini daha da yüceltme çağrısı yaptığına vurgu yapan Erarslan, herkesin HDP’nin çağrısı karşısında ortak ses olması gerektiğini, halkların kimliklerini var edebileceği tek yerin HDP olduğunu belirtti.

‘AKP’nin sağlık politikalarından kaynaklı doktorluğu bıraktım’

Devlet hastanelerinde 18 yıl çalıştıktan sonra AKP’nin sağlık çalışanları üzerindeki baskılarının artması ile birlikte istifa ettiğini dile getiren Erarslan, sağlık politikalarının insan merkezli olması gerektiğine dikkat çekti. Sağlık sektörünün AKP döneminde endüstrileştirildiğinin altını çizen Erarslan, sağlığı kazanç alanı olarak değerlendiren zihniyete karşı, halkın karşısında olan tüm politikalara karşı HDP saflarında aktif mücadeleyi hedeflediğini söyledi. HDP çatısı altından mücadele edeceklerinin altını çizen Erarslan, sağlık iş kolunda verdiği mücadeleyi HDP ile birlikte yaşamın tüm alanlarına taşıyacağını vurgulayarak, sağlıklı ve onurlu bir gelecek için HDP’de olduğunu söyledi.

Gezi’nin gönüllü doktoru

Gezi Parkı eylemlerinde Hatay’da polislerin yoğun saldırısı sonucu hekim arkadaşları ile birlikte yaralı yurttaşlara verdiği sağlık hizmetinin ardından “Gezi’nin gönüllü doktoru” olarak tanınan Erarslan, hekimlik görevi ve gereği olarak Gezi eylemlerinde arkadaşları ile birlikte yaralılara gönüllü olarak sağlık hizmeti sunduğunu dile getirdi. Gezi eylemleri sırasında yaralı yurttaşları tedavi eden gönüllü hekimlerin AKP tarafından hedef gösterildiğine ve sürekli olarak haklarında soruşturmalar açıldığına dikkat çeken Erarslan, sokakta mücadele eden tek samimi partinin HDP olduğunu gördüğü için HDP’den aday olduğunu söyledi.

Erarslan kimdir?

Arap Alevisi bir ailenin çocuğu olarak Hatay’ın Antakya ilçesinde 1965 yılında doğan Nihat Erarslan, ilkokul ve lise eğitimini Antakya’da tamamladıktan sonra Trabzon’da Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne kaydoldu. Üniversite eğitimi sırasında katıldığı bir eylem dolayısıyla üniversiteyi bitirmeye bir ay kala okuldan atılma ile karşı karşıya kalan Erarslan, Trabzon İdare mahkemesinde yaptığı itiraz sonucu hukuki mücadelesini kazanarak üniversiteden 1989 yılında mezun oldu. Ülkenin çeşitli yerlerinde doktor olarak görev yapan Erarslan, son olarak Antakya Devlet Hastanesi’nde göreve başladı. Evli ve 4 çocuk sahibi olan Erarslan Hatay’da yıllarca demokrasi mücadelesi veriyor.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here