Anasayfa Haber Gezinin yıl dönümünde düzenlenen forumlarda yaşamını yitirenler anıldı.

Gezinin yıl dönümünde düzenlenen forumlarda yaşamını yitirenler anıldı.

Paylaş

Gezi direnişinin ikinci yıldönümü nedeniyle İstanbul’da Kadıköy Özgürlük Parkı ve Beşiktaş Abbasağa Parkı’nda düzenlenen forumlarda yaşamını yitirenler anıldı ve “Gezi ruhuyla barajları yıkacağız” denildi. Gezi’nin yıldönümünde İzmir ve Antep’te de forum ve basın açıklamaları yapıldı.
680x680nc-antp-31-05-15-gezi-direnisi-aciklama1
İSTANBUL

Taksim Dayanışması’nın Gezi Parkı direnişinin ikinci yıldönümü nedeniyle yaptığı çağrıyla yurttaşlar İstanbul Kadıköy Özgürlük Parkı ve Beşiktaş Abbasağa Parkı’ndaki forumlarda bir araya geldi Gezi’de yaşamını yitirenleri andı. Kadıköy Özgürlük Parkı’nda buluşmaya HDP, HDK bileşenleri, Mücadele Birliği, Halkevleri, DAF, 10danSonra, İnşaat İş gibi bir çok siyasi parti ve platform üyelerinin yanı sıra direnişteki BEDAŞ işçileri, gençler, kadınlar yüzlerce yurttaş katıldı. Gezi direnişinde, Kobanê’de yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının asıldığı parkta, “Her yer direniş her yer Taksim” ve ” Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları atıldı. Parkta Kobanê’nin yeniden inşasına dahil olan İnşaat İş Sendikası üyeleri yeniden inşaya yurttaşların da katkıda bulunması için stant açtı. HDP’liler ise alanda 7 Haziran’da oylara sahip çıkma çağrısı yaptı.

‘Direndik kazandık’

Etkinlikte “Gezi direnişimiz ve sonrası” adlı forum da düzenledi. Forum sırasında söz alan Maltepe Üniversite’sinde 173 gününde direnen ve bunun sonucunda direnişi kazanan işçilerden Şehriban Kaya “Bizlere dağıtılan kölelik düzenin de emeklerimiz çalınmak istenmesine karşı direniş verdik ve mücadelemizi kazandık. Gezi’den sonra gördük ki örgütlü olmamız gerekiyor bizler ancak böyle insanca yaşayabiliriz” dedi.

Gezi ve Kobanê’ye selam
680x680nc-antp-31-05-15-gezi-direnisi-aciklama2
BEDAŞ işçisi Alican Albayrak ise Gezi ve Kobanê direnişini selamlayarak konuşmasına başladı. İşçi sağlığı ve güvenliği istedikleri için işten çıkartıldıklarını söyleyen Kaya” Zafer direnen emekçinin olacak” dedi. Can Berk Gültekin, “Kadıköy’de faşist saldırılar var belediye de buna rant kapısı açıyorlar. Ve devrimcilere saldırıyorlar ama biz bir olacağız var faşistleri ve polisleri oradan kovacağız” dedi. Bir yurttaş ise, “İşçi sınıfıyım ve zincirlerimden başka kaybedecek bir şeyimin olmadığını biliyorum” diye konuştu.

‘Gezi’nin ruhuyla barajları yıkacağız’

Taksim Dayanışmasının çağrısıyla düzenlenen etkinliklerden bir diğerinin adresi ise Beşiktaş Abbasağa Parkı oldu. Aralarında HDP, CHP, Halkevleri, Birleşik Haziran Hareketi, Mücadele Birliği, LGBTİ’ler, İstanbul Feminist Kolektif, BİKG, Beşiktaş’ın taraftar grubu Çarşı gibi çeşitli siyasi parti, kurum, sivil toplum örgütlerinden yüzlerce insan Abbasağa Parkı’nda bir araya geldi. Etkinliğin yapıldığı alana asılan pankartlar, kurulan stantlar, çalınan şarkılar, açılan revir ile Gezi ruhunu yaşatırken, kadınlar, gençler ve çocuklar da renklilikleriyle alana renk kattı. Etkinliğin yapıldığı alana, Gezi’de yaşamını yitirenler için çizilen resim ve üzerinde “Parklarda, meydanlarda, sokaklarda her yerdeyiz” yazılı dev pankart asıldı. Gezi direnişi sırasında çekilen fotoğrafların da sergilendiği etkinlikte, “Sosyalizmden aşağısı kurtarmaz, bu düzeni sıfırla”, “Tarihin en güzel yerinde son sözü direnenler söyler” yazılı pankartlar asıldı. HDP de etkinliğe “Gezi ruhuyla barajları yıkacağız” yazılı pankart ile katıldı.

‘Gezi’nin renkliliğini HDP’de görüyoruz’
680x680nc-antp-31-05-15-gezi-direnisi-aciklama7
Çocuklar için de “çocuk ve bilim atölyesi”nin düzenlediği etkinlikte, çocuklar, parktaki hayvanlarla oynarken gençler de çektikleri halay ve danslarla Gezi’yi etkinliğe taşıdı. Sık sık, “Her yer Taksim, her yer direniş”, ” Direne direne kazanacağız” sloganlarının atıldığı etkinlikte, kadınlar da “Gezi’deki kadın mücadelesi” adlı forum düzenledi. Forumda konuşan HDP İstanbul milletvekili adayı Filiz Kerestecioğlu Gezi direnişinin bugün her yerde hissedildiğini belirterek, “Gezi çok anlamlıydı birliktelik açısından. Çok renkli bir ortamdı. Bugün HDP’de de bugün bu renkliliği görüyoruz. Umarım o renklilik ve çok seslilik HDP’de devam eder. Gezi’den Lice’ye kurulan barışın köprüsü devam eder. Barışın teminatı kadınlardır. Ben feminist bir mücadelenin yanı sıra Kürt kadın mücadelesinde de buluştum. Önümüzde daha çok yol var. Ama gerçekten 20 kişiyle çok gürültü yapabiliyoruz ya bunu yapan gruplardanız” dedi.

‘Yaşıyorsak, biz her yerdeyiz’

Etkinlikte düzenlenen bir diğer forumda ise Taksim Dayanışması’ndan Mücella Yapıcı söz alarak konuşma yaptı. Yapıcı, “Yaşıyorsak ve hala nefes alıyorsak bilinmelidir ki çocukların güler yüzündendir. Her yerdeyiz. Bu ülke Gezi’yi yaşadı. Milyonlar şarkılar dillerinden düşürmedi. Cesur yürekli kadınlar ve gençler büyük bir yaprağa dönüşerek nefes aldırdığı bir ülke artık burada. Bunu duysunlar. Yaşıyorsak, biz her yerdeyiz. Bugün Berkin’in annesinin elindeki karanfili parka sokmayanlar bilsinler ki biz her yerdeyiz” diye konuştu.

‘Gezi şiir olarak başladı destan olarak devam edecek’
680x680nc-antp-31-05-15-gezi-direnisi-aciklama5
Taksim Dayanışması’ndan Ali Çerkezoğlu da forum da yaptığı konuşmada ” Bu ülke bilsin ki Gezi ve Haziran direnişi bir şiir olarak başladı ve her gün kendini yeniden yenileyerek bir destan olarak devam edecek” ifadelerini kullandı. Gezi Şehitleri ve Gazileri Platformu adına konuşan Gezi gazisi Volkan Kesanbilici de Gezi’de çok büyük bir aile kurulduğunu ifade ederek, “Yeri geldiğinde birileri bize ‘hepimiz oradaydınız’ dedi evet hepimiz oradaydık” dedi. Forumun ardından etkinlik, Emeğe Ezgi, Tahribat İsyan, Meluses, Lüksüs, Komik Günler ve Redd’in sahne almasıyla devam etti.

İZMİR

İzmir Halk Forumları, Gezi direnişinin yıldönümü nedeniyle Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde bir dizi etkinlik düzenledi. Etkinliğin yapıldığı alana üzerinde, “Berkin Elvan ölümsüzdür”, “Yaşasın devrim ve sosyalizm” yazılı dövizler ile Gezi direnişinde yaşamını yitirenlerin fotoğrafları asıldı. “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür” sloganları atıldı. Forumlar adına açıklama yapan Şengül Çavuşoğlu, “Bundan 2 yıl önce, 31 Mayıs gecesi başladı her şey. Gezi Parkı’nda kalan o son yeşil alanı korumak için başlayan direniş, devletin yaşam alanlarına müdahalesine karşı tüm Türkiye’yi saran bir direnişe dönüştü. Haziran sıcağında esen rüzgar madenlerle, fabrikalarla, atölyelerle, şantiyelerle, derelerle, kadınlarla, direnen tüm kesimlerle buluştu” dedi. Açıklamanın ardından, forum üyeleri tarafından hazırlanan ve AKP politikalarını anlatan kısa bir skeç oynandı. Forum geç saatlere kadar etkinliğe katılan yurttaşların söz alarak düşüncelerini kitleyle paylaşması ile devam etti.

ANTEP

Antep’te emek ve demokrasi güçleri Gezi direnişinin ikinci yıldönümü nedeniyle Yeşilsu Parkı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya HDP, EMEP, ESP, ÖSP, BHH, SYKP, YSGP, İHD, KESK ve KP’nin temsilcilerinin yanı sıra yüzlerce kişi katıldı. Kırkayak Parkı’nda bir araya gelen kitle, “Gezi’yi unutma unutturma Gezi direnişimiz sürüyor” pankartını açarak, yürüyüşe geçti. Yürüyüşte slogan ve dövizlerle Gezi direniş sırasında katledilen ve direniş ile sembolleşen Abdullah Cömert, Ali İsmail Korkmaz, Mehmet Ayvalıtaş, Berkin Elvan, Ethem Sarısülük, Medeni Yıldırım, Ahmet Atakan ve Hasan Ferit Gedik’in fotoğrafları taşındı.

Yeşilsu Parkı’nda basın açıklamasını okuyan KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Ali Ersönmez, direnişin üzerinden iki yıl geçtiğini hatırlattı. Direnişte AKP’ye karşı başlayan mücadele nöbetinin milyonlar tarafından devam ettiğini aktaran Ersönmez,”Tüm ülkeye yayılan direniş sadece Gezi Parkı’nı değil, bütün bir ülkeyi sermayenin talanına açan, yıllardır emek ve demokrasi düşmanlığının bayraktarlığını yapan, yaşam alanlarına müdahale eden, tüm özgürlük ve demokrasi alanlarını daraltanlara karşı halkın yükselen tepkisinin ifadesi oldu” dedi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here