Anasayfa Haber Gizli tanığın tanıklığı !

Gizli tanığın tanıklığı !

Paylaş

Diyarbakır’da 7 Ekim 2014’te Kobanê ile dayanışma eylemleri sırasında yaşamını yitiren 4 Hür Dava Partisi üyesinin faili olarak onlarca kişi sadece gizli tanık ifadeleriyle tutuklanırken, bu hukuksuzluğa bir yenisi daha eklendi. Olayın yaşandığı tarihte cezaevinde olan A.A.Y., olayın faili olarak hakkında çıkartılan yakalama kararının ardından gözaltına alınıp, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

DAİŞ çetelerince Rojava’nın Kobanê kentine yönelik saldırıların katliam tehdidine dönüşmesi üzerine 6-8 Ekim 2014 tarihlerinde, Kürdistan ve Türkiye kentlerinde sokaklara dökülen halka yönelik Hür Dava Parti üyeleri ve polislerce saldırıda bulunulması üzerine 50’e yakın kişi hayatını kaybetti. Toplam 13 kişinin hayatını kaybettiği Diyarbakır’daki olaylarda yaşamlarını yitirenlere ilişkin başlatılan soruşturmalardan Hür Dava Partisi üyeleri olan Yasin Börü ve Riyat Güneş, Ahmet Dakak, Hasan Gökoguz’a dair soruşturma tamamlanırken, Diyarbakır’da yaşamını yitiren Mahsun Çoban (21), Uğur Özbay, Süleyman Kale, Baver Şahanoğulları, Mahmud Enes, Turan Yavaş, Cumali Güneş, Murat Dağ (24) ve Mesut Menekşe’nin (42) faillerine ilişkin herhangi bir işlem başlatılmadı. Bunun yanında Başbakan Ahmet Davutoğlu, çıktığı her programda Yasin Börü üzerinden propaganda yaparken, olaylarda Hür Dava Partisi üyelerinden başka yaşamını yitiren kimseyi görmedi.

Savcılık tarafından olayın ardından başlatılan soruşturma kapsamında, Yasin Börü, Riyat Güneş, Ahmet Dakak ve Hasan Gökoğuz’ın ölümünden sorumluğu olduğu iddia edilen 27 kişi, olaydan bir ay sonra gözaltına alınarak tutuklandı. Tutuklanmalara ise somut hiçbir delil gösterilmezken, gizli tanık beyanlarının delil olarak gösterilmesi dikkat çekti. Soruşturma kapsamında gözaltına alınanlardan çoğunun çocuk olması ise dikkat çeken ayrı bir nokta oldu.

Olaydan 3 gün sonra tahliye olmuştu

Bununla kalmayan Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı ve dönemin nöbetçi mahkemesi olan Diyarbakır 3. Sulh Ceza Mahkemesi, sadece hükümetin talimatlarını yerine getirmek için, olayın olduğu 7 Ekim 2014 tarihinde cezaevinde olan ve olaydan 3 gün sonra 9 Ekim 2014 tarihinde tahliye olan A.A.Y., soruşturma kapsamında gözaltına alınarak, tutuklandı. Olayın yaşandığı tarihte farklı bir dosyadan dolayı Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’nde olan A.A.Y., yürütülen soruşturma kapsamında hakkında çıkartılan arama kararına istinaden 18 Mart’ta gözaltına alındı.

A.A.Y., çıkarıldığı nöbetçi savcılık ve mahkemede, o tarihte cezaevinde olduğunu söylemesine rağmen, tutuklandı. A.A.Y.’nin avukatı, müvekkilinin olayın yaşandığı tarihte tutuklu olduğunu müddetname ile kanıtlamasına rağmen, mahkeme heyeti UYAP üzerinden A.A.Y.’nin cezaevi bilgilerine ulaşamadığını gerekçe göstererek tutuklanmasına karar verdi. 18 Mart’ta tutuklanan A.A.Y. halen hukuksuz bir şekilde, cezaevinde tutuklu olduğu bir tarihte yaşanan olayın faili olarak Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulmakta.

Olaylar, 7 Ekim’de yaşandı, A.A.Y. 10 Ekim’de tahliye oldu

A.A.Y., 2011 yılında işlediği adli bir suçtan kaynaklı 2 yıl 2 ay 25 gün hapis cezasına çarptırılmış ve Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’nden 9 Ekim 2014 tarihinde yani söz konusu 4 kişinin yaşamını yitirdiği olaydan iki gün sonra tahliye olmuştu.
680x680nc-dyb-22-03-15-cezaevindeyken-tutuklandi00
Dava kapsamında hazırlanan iddianame kapsamında 27’si tutuklu 34 kişi için “Canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme”, “Devletin birliğini ve Ülke bütünlüğünü bozma”, “Örgüt propagandasını yapma” ve “Konut dokunulmazlığını ihlal etme” iddiasıyla ceza istenirken, iddianamenin Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nce önümüzdeki günlerde kabul edilmesi bekleniyor.

Yaşanan hukuk skandalını değerlendiren A.A.Y.’nin avukatı Mahsum Kaya, Kobanê eylemlerinde onlarca kişinin yaşamını yitirdiğini ancak sadece Hür Dava Partisi üyelerinin yaşamını yitirmesiyle ilgili olarak onlarca kişinin tutuklandığını anımsattı. Bu dosyanın da sadece gizli tanık ifadelerine dayandırıldığını ve bunların da dosya kapsamında sanık olarak yargılandığını belirten Kaya, A.A.Y.’nin tutuklanmasının da dosyanın kurgusal bir dosyadan ibaret olduğunu bir kez daha gösterdiğine dikkat çekti.

Kaya, dosya kapsamında tutuklanan 17 kişiden birisinin de o tarihte Diyarbakır’da olmadığının görüntü kayıtlarıyla kanıtlanmasına rağmen tutuklandığına dikkat çekti. diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here