Anasayfa Köşe Yazıları Gökhan kaya yazdı:Merdan Yanardağ ya da Birleşik Haziran içindeki AKP fitnesi

Gökhan kaya yazdı:Merdan Yanardağ ya da Birleşik Haziran içindeki AKP fitnesi

Paylaş

Seçimler yaklaşıyor, sosyalist solda önceki yıllardan farklı olarak HDP üzerinde bir mutabakat var. Halkevleri’nden BHH içindeki pekçok unsura, Başlangıç çevresine seçimlerde HDP’ye destek çağrıları art arda geliyor. Geçmişte sürekli tekrarlanan CHP’ye bas geç tutumu pek de revaçta değil.

Bunun bir nedeni var. İç Güvenlik Paketi’ndeki maddeler gösteriyor ki AKP Kürt Hareketi ve Sola karşı bir iç savaşa hazırlanıyor.
Sokağa çıkanı hapse atacaklar. Zaten 6-8 Ekim sonrası Kürt Hareketi’ne, boykot çalışması sonrası ÖDP’ye yönelik gözaltı kampanyaları bunun sinyalini verdi.
HDP barajı aşıp Meclis’e giremezse AKP’nin iktidardan düşme ihtimali yok. HDP giremezse boşluğunu CHP de dolduramıyor, kaybedilen vekillerin hepsi AKP’ye gidiyor.

HDP barajı aşamazsa bu sonuç hepimize devlet terörü olarak geri dönecek.

Tablo çok açık olmasına rağmen, sosyalist kesim içinde yuvalanmış bazı fitne tohumları, AKP karşısındaki olabilecek en geniş sol ittifakı engellemeye çalışıyor.
Bunlardan birisinin sesi çok çıkıyor son zamanlarda. Birleşik Haziran Yürütme Kurulu üyesi Merdan Yanardağ’dan söz ediyorum.

Bu arkadaş biliyorsunuz bir zamanlar Özgür Gündem’de çalışmış, Sosyalist Hareket’ten gelen birisi. Sonra döndü. Ulusalcı-milliyetçi oldu. Cumhuriyet mitinglerini düzenleyip orduya darbe yaptırmaya çalışan Tuncay Özkan ekibinin bir parçasıydı. Ordu’ya darbe yaptıramayınca mağdur olup ‘demokrasi kahramanı’ oldular.
Şimdi yine sosyalistim diye dolaşıyor, BHH’nin yürütmesine girmiş. Ama konuşmalarına bakılırsa bildiğin Perinçek kafasında.

Her neyse bu arkadaş HDP üzerine şu minvalde şeyler söylemiş:

HDP;
Gezi’ye ihanet ediyor…
AKP ile işbirliği yapıyor…
MİT tarafından kuruldu…
Sosyalistleri liberalleştiriyor
Solu da ihanetine katmak istiyor…

Sonra da demiş ki: “Ben HDP’yle bir ittifaka karşı değilim.”  Diyeceksiniz ki bu ne perhiz ne lahana turşusu? Tabi ki ‘ama’sı var;  “ama HDP açık olmak durumundadır. HDP, AKP’yle girdiği bütün bu ilişkiyi ve gerici çözüm girişimini terk edip, Türkiye’nin ilericileriyle buluşmaya çalışmalıdır.”

Soytarı mısın, komedyen mi? Çocuk mu kandırıyorsun? 

İstersen HDP Perinçek’i de başkan yapsın. Iyy, uyy yapma biz Türk bayrağı altında toplananlarla ittifak yaparız diye açıkça, mertçe söyle. Bu nasıl bir düzenbazlıktır. 

Yav bırak onu da sen kimsin? HDP’ye MHP ağzıyla tükürükler saçarak hakaret eden bir eski derin devlet uşağı sosyalistleri-ilericileri temsil ettiği iddiasını nasıl bu kadar özgüvenle dillendirebiliyor.

Altı üstü başarısız bir darbecisin. Bana kalırsa şimdi AKP seni serbest bıraktı ve Perinçek ne yapıyorsa sen de onu yapıyorsun. AKP’ye diyet borcunu ödüyorsun.
Perinçek cemaate operasyonunu biz yapıyoruz diyordu, HSYK seçimlerinde AKP listesine destek veriyordu, gözüken o ki sen de solun HDP etrafında birleşmesine engel olmaya çalışarak AKP’nin iktidarını sürdürmesine yardım ediyorsun.
HDP barajı geçemezse AKP iktidarını sürdürecek, bile bile bunun için çalışıyorsun.
Buna yafta diyebilirsin, dersen yukarıda HDP’ye yapıştırdığın yaftalara bak. Onlardan daha az mesnetsiz değil.Turnusol

Paylaş

1 Yorum

  1. Tabi ki ‘ama’sı var; “ama HDP açık olmak durumundadır. HDP, AKP’yle girdiği bütün bu ilişkiyi ve gerici çözüm girişimini terk edip, Türkiye’nin ilericileriyle buluşmaya çalışmalıdır.”

    HDP AKP ile yaptigi anlasmada AKP ye nekadar ? ve nerelerde YAKLASMISTIR ki bu güler yüzlü el SIKISAN görüntüyü izleme sansi bulmusuzdur ?
    OY verecek insanlarin bunu bilme hakki yokmudur ? Merdan yanardag in söylesini okudum.. hic bir partiyle iliskim olmadi ve Cumartesi sabah düsündügüm bircok seyi dillendirmis .. CEKiNCELERi BENiMDE CEKiNCELERiM ve BU GRi YAPIYA nekadar GÜVENiLEBiLiR… PKK AKP den daha Tehlikeli ve korkutucu asla degildir..Bu meyanda bu Fasist kafalarla el SIKISMAYI olaganmi buluyorsunuz.. Dagdakinin silah birakip Sehirdekinin silaha sarilacagi günlere yaklasmiyormuyuz sizce ?

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here