Anasayfa Forum Goran ve Komel’den son dakika ‘evet’ kararı

Goran ve Komel’den son dakika ‘evet’ kararı

Paylaş

Değişim Hareketi (Goran) ile Kürdistan İslami Topluluk Partisi (Komel), IKYB’de yarın yapılacak bağımsızlık referandumunda ‘evet’ deme kararı aldı. Daha önce hem Goran hem de Komel, referandumun ertelenmesini istemişti.

 Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde yarın yapılacak bağımsızlık referandumunda Değişim Hareketi (Goran) ile Kürdistan İslami Topluluk Partisi (Komel) ‘evet’ deme kararı aldı.

Goran Ulusal Meclisi, bugün bağımsızlık referandumuna yönelik nihai kararını vermek için toplandı. Rûdaw’da yer alan habere göre Goran Ulusal Meclisi, 25 Eylül’de yapılacak bağımsızlık referandumunda ‘evet’ oyu kullanılması yönünde karar aldı.

 

Kürdistan İslami Topluluk Partisi (Komel) de bağımsızlık referandumuna destek vererek ‘evet’ oyu kullanacakalarını açıkladı.

KOMEL: SAMİMİ HER KÜRT ‘EVET’ YANITINI VERİR

Yine Rudaw’ın aktardığına göre yazılı bir açıklama yapan Komel,  bağımsızlık referandumunu destekleyeceklerini ve oylarının ‘Evet’ olacağını kaydetti.

Açıklamada, “Samimi her Kürt, ‘Bağımsız devlet istiyor musunuz?’ sorusuna şüphesiz ‘evet’ yanıtını verir” ifadeleri yir alarken Kürdistan halkının da dünyadaki bütün haklar gibi kendi kaderini tayin etme hakkına sahip olduğu belirtildi.

Açıklamada, Komel’in, bağımsız Kürdistan’a doğru adım atılması yönünde 6 Nisan 2014’te bir takım önerilerde bulunduğu ancak herhangi bir yanıt alamadığı da ifade edildi.

Komel ve Değişim  Hareketi (Goran), daha önce referandumun ertelenmesi için birkaç kez talepte bulunmuştu.

ÇOK SAYIDA GÖZLEMCİ

Bu arada, Avrupa, Amerika, Türkiye, Iran dahil birçok ülkeden çok sayıda gözlemci referandumu izlemek için Kürdistan ‘a geldi. Türkiye ‘den 15 ilin baro temsilcisi de gözlemci olarak İKYB’de. 08.00’ de başlayacak olan oylama 18.00’de sona erecek.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here