Görevinden uzaklaştırılan akademisyen sayısı 29 oldu

Paylaş

 

Barış için Akademisyenler grubunun ‘Bu suça ortak olmayacağız’ başlıklı bildirisine imza verdiği için görevinden uzaklaştırılan akademisyenlerin sayısı 29 oldu.

Son olarak Başkent Üniversitesi’nden siyaset bilimi öğretim öyesi Doç. Dr. Şebnem Oğuz’la birlikte görevden uzaklaştırılmıştı.

Görevden uzaklaştırılan akademisyen sayısı ve bünyesinde bulunan üniversiteler şöyle:

Düzce Üniversitesi: 1

Giresun Üniversitesi: 2

İstanbul Ticaret Üniversitesi: 1

Başkent Üniversitesi: 1

İstanbul Arel Üniversitesi: 9

Uludağ Üniversitesi: 3

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi: 9

29 Mayıs Üniversitesi: 2

Bartın Üniversitesi: 1

Ne olmuştu?

Türkiye’de 89 üniversiteden 1128 öğretim elemanı ile alanlarında dünyada tanınan Noam Chomsky, Judith Butler, Etienne Balibar ve David Harvey gibi 355’i aşkın uluslararası isim, Kürt illerindeki yasak ve şiddete son verme ile müzakereleri başlatma çağrısının yer aldığı “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı metne imza atmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, 8. Büyükelçiler Konferansı’nda yaptığı konuşmada, “Bu suça ortak olmayacağız” diyen 1128 akademisyene “Aydın müsveddeleri katliamdan bahsediyor” eleştirisinde bulunmuştu.

Erdoğan’ın akademisyenleri hedef göstermesinin ardından YÖK “gereği yapılacaktır” diyerek harekete geçmiş, birçok üniversite bildiriye tepki gösteren açıklamalar yayınlayarak soruşturmalar başlatmış, Sedat Peker de, “Oluk oluk kanlarınızı akıtacağız ve kanlarınızla duş alacağız” sözleriyletehdit etmişti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu da dün bildiriye imza atan ve İstanbul’da görev yapan akademisyenler hakkında resen soruşturma başlatmıştı.

Ardından birçok kentte akademisyenlere yönelik gözaltı operasyonları başlatılmış, üniversitelerde de uzaklaştırmalar ve soruşturmalar başlatmıştı.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here