Anasayfa Haber Görgü tanığı anlattı: “Polisler roketi evin içine attı”

Görgü tanığı anlattı: “Polisler roketi evin içine attı”

Paylaş

DİYARBAKIR (DİHA) – Bismil ilçesinde ilan edilen sıkıyönetimin ardından polis ve askerlerce ablukaya alınan Avaşin (Dumlupınar) Mahallesi’nde eve isabet eden roket mermisi nedeniyle 8 yaşındaki Elif Şimşek isimli çocuk yaşamını yitirdi, aynı aileden 5 kişi de yaralandı. Eve roketin isabet ettiği sırada görgü tanığı olan ve evin alt katında kalan amca Beşir Şimşek, “Polis evimizin karşısına geldi. Evimizin içinde oturuyorduk. Polisler roketi evin içine attı” dedi.

Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde dün geceden bu yana devam eden polis ve asker saldırıların ardından bu gün öğlen sıralarında Rojava, Tekel, Fırat ve Avaşin mahallelerinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Sıkıyönetimin ilanın ardından mahallelerin etrafını ablukaya alan polis ve askerler, etrafı kurşun yağmuruna tuttu. Yapılan taramada, birçok ev ve iş yeri kurşunlarların hedefi olurken, Avaşin Mahallesi’nde bulunan Şimşek ailesine ait eve ise roket isabet etti. Roket merminin duvarı delerek içeri girmesiyle evin içinde bulunan Şimşek ailesinden Elif Şimşek (8) olay yerinde yaşamını yitirirken, aynı odada bulunan anne Bedia Şimşek (45), kızları Avaşin (10), Pelda (13) ve oğlu Ahmet Şimşek ağır yaralandı.

‘Polisler bizim evin karşısındaydı’

Evde yaralanan anne Bedia Şimşek’in amcası ve olayın görgü tanığı olan Beşir Şimşek, “Polis evimizin karşısına geldi. Bizler evimizin içinde oturuyorduk. Polisler roketi evin içine attı” dedi.
14
Hastanede toplanan yurttaşları polis silahla taradı

Olayın yaşandığı bölgede polis ambulansın gelmesini engellemesi üzerine çevredeki yurttaşlar tarafından yaralılar kendi imkânlarıyla Bismil Devlet Hastanesi’ne kaldırdı. Ancak polisin ablukaya aldığı Bismil Devlet Hastanesi’nde toplanan yurttaşlara ve hastaneye gerçek mermilerle saldırması üzerine yaralılara burada müdahale edilmeden ambulanslarla Diyarbakır’daki Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı.
12
Durumu gören oğlu sinir krizi geçirdi

Durumu gören Bedia Şimşek’in oğlu Mehmet Şimşek sinir krizleri geçirmesi üzerine çevredeki camları indirmesiyle yaralandı. Anne Bedia Şimşek ve oğlu Mehmet Şimşek’in hastanenin acil servis bölümünde tedavi edilirken, kızları Avaşin, Pelda ve oğlu Ahmet Şimşek ise ameliyata alındı.

Yaşamını yitiren Elif Şimşek’in cenazesinin otopsi için Diyarbakır Adli Tıp Kurumu’na götürdüğü öğrenildi.

4 polis yaralandı

Ayrıca Eski Diyarbakır Caddesi’nde bulunan bir polis aracına roketli saldırı düzenlediği iddia edilirken, saldırıda dört polisin de yaralandığı belirtildi.

Polis ve askerler ilçeye giriş çıkışları kapattı

Dünden bu yana polis ve askerler tarafından ablukaya alınan Avaşin, Tekel, Rojava ve Fırat mahallelerinde ara ara silah sesleri gelmeye devam ederken, ilçeye, çevre il ve ilçelerden çok sayıda asker ve polisin sevkiyatının yapıldığı görüldü. Alınan bilgilere göre, ilçeye gelen çok sayıda asker ve polis, Diyarbakır-Bismil yolunu birbirine bağlayan köprünün etrafını ablukaya aldı ve giriş çıkışları yasakladı.

Görgü tanığı amca emniyeti yalanlıyor11

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü, polis ve askerlerin ilçede uyguladığı terörü görmezden gelerek, “Şimşek ailesinin evine PKK’liler roket ile saldırdı” açıklamasını saldırıda yaralanan Bedia Şimşek’in amcası Beşir Şimşek’in ifadeleri yalanlıyor. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nün yaptığı yazılı açıklama ise şöyle: “27.09.2015 günü saat 18.00 sıralarında bölücü terör örgütü mensuplarının yol kapama eylemlerine müdahale amacıyla görevlendirilen Bismil İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne ait zırhlı kobra araca yönelik yapılan roketatarlı saldırının Dumlupınar Mahallesi Memozin Bulvarı üzerindeki sivil vatandaşların oturduğu üç katlı bir evin orta katına isabet etmesi üzerine 2006 doğumlu bir kız çocuğu hayatını kaybetti ve 5 şahıs yaralandı. Yaralanan şahıslar sağlık ekiplerince ilimizdeki hastanelere sevk edildi. Konu ile ilgili tahkikata devam edilmekte olup bölücü terör örgütünün eylem ve faaliyetlerinin deşifre edilmesine yönelik çalışmalara devam edilecektir.”

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here