Anasayfa Haber Görmez’e göre ‘skandal fetva’ konusunda Diyanet dışındaki herkes ya hatalı, ya cahil,...

Görmez’e göre ‘skandal fetva’ konusunda Diyanet dışındaki herkes ya hatalı, ya cahil, ya da gayri ahlaki

Paylaş

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, TRT Haber’de yayınlanan bir programa katılarak, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın fetva hattına sorulan “Bir babanın öz kızına duyduğu şehvet, karısıyla olan nikâhını düşürür mü?” sorusuna verilen yanıttan sonra yaşanan tartışmalara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Fetvadan daha çok bunun haber yapılmasını eleştirdi

Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 100 bin civarında din gönüllüsüyle bir haftadır can evinden vurulduğunu belirterek şunları söyledi: “Bizi bütün babalarımıza, bütün kızlarımıza, bütün annelerimize ve bütün ailelerimize mahcup etmeyi hedefleyen bir iftiradır. Bu haber değildir, bu İslami fobik nefret içeren gayri ahlakı haber mühendisliğidir.” 

Görmez’in yapılmasını ‘gayri ahlaki mühendislik’ dediği şey, Diyanet İşleri Başkanlığının web sitesinde yayınlanan bir fetvanın haberiydi. Fetvadaki gayri ahlaki yaklaşımdan daha çok haberin yapılmasını eleştiren Görmez, Din İşleri Yüksek Kurulunun web sitesinde yayınlanmış olmasına karşın fetvanın bu kurula ait olmadığını iddia etti.

Önce “siber saldırı” denmişti, şimdi “açığa aldık” diyor

Görmez yaptığı açıklamada sorulara elektronik postayla cevap verildiğini söyleyerek, skandal fetva konusunda da “ilgili arkadaşları açığa aldık” dedi.

Oysa geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili açıklama yapan Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Dr. Ekrem Keleş,” Alınan güvenlik hizmeti raporuna göre Din İşleri Yüksek Kurulumuzun sitesi son günlerde pek çok saldırıya maruz kalmıştır.” diyerek bilişim sistemleri kanalıyla yapılan bir komployu ima etmişti.

Alıntılar “yanlış tercüme” imiş

Görmez, yayınlanan fetvanın içeriğiyle ilgili olarak “hükmü inşa ederken Arapça alıntıların yanlış tercümelerinin cevabın içine derç edildiğini görüyoruz. İlgili arkadaşları açığa aldık.” Şeklinde açıklama yaptı. Fakat, skandal fetvada referans gösterilen ve Görmez’in “yanlış tercüme” şeklinde nitelendirdiği kitapların Diyanet İşleri Başkanlığının kütüphanesinde bulunan kaynaklar olduğu dikkati çekiyor.

Eleştirenler de “cahil”

Skandal fetvayla ilgili haberleri eleştirirken de “Bu ifadelerden bütün dünyaya duyurulan başlık çıkmaz. Haram kelimesini bilmemeden ortaya çıkan cehalettir. Teknik tabirdir.” ifadelerini kullandı. Buna göre fetvada yer alan”babanın, kızını şehvetle öpmesi, kızına şehvetle sarılması durumunda kızın annesi bu babaya haram olur.” ifadesindeki “haram” sözü ‘cehaletten’ dolayı yanlış yorumlanmış!

Fetva ne diyordu?

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kendisine bağlı  Din İşleri Yüksek Kurulu’nun Dini  Soruları Cevaplandırma Platformu’na “Öz kızını öperken şehvet duymanın nikaha etkisi olur mu?” sorusu sorulmuş, soruya da şu yanıt verilmişti:

“Babanın kendi öz kızını öperken şehvet duyması durumunda nikâhın ne olacağı konusunda görüş ayrılığı vardır. Bazı mezheplere göre, babanın şehvetle kızını öpmesi ya da şehvetle ona sarılmasının nikâha bir etkisi yoktur (bkz. İbn Rüşd, Bidayetü’l-Mücdehid, Mısır 1975, II, 33; İbn Kudame, el-Muğni, VII, 486; İbn Cüzey, el- Kavaninü’l Fıkhiyye, 138). Hanefilere göre ise; babanın, kızını şehvetle öpmesi, kızına şehvetle sarılması durumunda kızın annesi bu babaya haram olur. Ancak bu tür sonuç doğuracak tutmanın, teni tenine değerek olması ya da altının sıcaklığını iletecek kadar ince bir örtüden olması gerekir. Kalın elbiselerden tutarak ya da vücuduna bakıp düşünerek, şehvet duymak, bu tür bir haramlık oluşturmaz. Ayrıca kızın, 9 yaşından büyük olması gerekir. Şehvet duymanın işareti, erkeğin organında bir uyanma, uyanıksa uyanışının artması, kadının da kalbinin heyecanla çarpmasıdır. (Merğinani, el-Hidaye, I, 192; Mevsıli, el-İhtiyar, III, 109)”

Görmez’e göre skandal fetva konusunda Diyanet İşleri Başkanlığı dışındaki herkes hatalı. Bir tek Diyanet doğru, diğerleriyse ya cahil, ya kötü niyetli ya da gayri ahlaki davranıyorlar.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here