Anasayfa Forum Gözaltı ve tutuklamaların ardı arkası kesilmiyor

Gözaltı ve tutuklamaların ardı arkası kesilmiyor

Paylaş

HABER MERKEZİ (DİHA) – Siyasi soykırım operasyonları kapsamında gözaltı ve tutuklamalar sürüyor. Diyarbakır Bismil’de 4 Kürt siyasetçi tutuklanırken, Urfa Ceylanpınar’da en az 5 kişi, Mardin Dargeçit’te 2, Adana’da da 2 kişi gözaltına alındı.

Diyarbakır’ın Bismil ilçesine bağlı Sanayi Mahallesi’nde önceki gün birçok eve düzenlenen ev baskınlarında 4 kişi gözaltına alınmıştı. Çok sayıda zırhlı araç eşliğinde yapılan ev baskınlarda Bismil eski Belediye Eşbaşkan Yardımcısı Haci Fethi Gürbüz’ün de aralarında olduğu 4 kişi dün akşam saatlerinde Bismil Adliyesi’ne çıkarıldı. Savcılıkta ifadeleri alınan Haci Fethi Gürbüz, İbrahim Türk, Muhammed Peksoy ve Gülizar Akat adlı yurttaşlar, “örgüt üyeliği” ve “yardım yataklık” iddiasıyla tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. Bismil Sulh Ceza Mahkemesi’ne çıkartılan 4 yurttaş, aynı gerekçelerle tutuklandı.

Avukatlardan edinilen bilgilere göre, Gülizar Akat gözaltı sırasında bir polisin sözlü tacizine maruz kaldı. Yine Muhammed Peksoy’un da gözaltında iken yoğun bir işkenceye maruz kaldığı ve gözlerinde morluklar oluştuğu öğrenildi.

Ceylanpınar’da ev baskınları

Urfa’nın Ceylanpınar (Serêkaniyê) ilçesinde polis çok sayıda zırhlı araçlarla Barış ve Yeni mahallelerde birçok eve eşzamanlı baskın düzenledi. Sabah saat 05.00 sularında yapılan ev baskınlarında evler didik didik aranırken, Eyüp Tarhan, Mahsum Kurt ve ismi öğrenilemeyen en az 5 kişi gözaltına alındığı belirtildi. Gözaltıların daha fazla olabileceği bildirilirken, gözaltına alınanların İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Dargeçit’te eşzamanlı baskın

Mardin’in Dargeçit (Kerboran) ilçesinde, sabah erken saatlerde polis ve özel harekât timleri tarafından Bahçebaşı, Tepebaşı, Safa ve Beğendi (Gizr) mahallerine eşzamanlı ev baskınları düzenlendi. Yapılan ev baskınlarında Rezan Baran (24) ve Nimet Aslan (24) isimli yurttaşlar gözaltına alındı. Baran emniyet müdürlüğüne, Aslan ise ilçe Jandarma Karakolu’na götürüldü. Baran Emniyetteki ifade işlemleri ardında serbest bırakılırken, Aslan’ın İlçe Jandarma Karakolu’ndaki bekleyişi sürüyor.

Adana’da 2 kişi gözaltına alındı

Ankara’da yürütülen bir soruşturma kapsamında bu sabah polis, Adana’nın Seyhan ilçesine bağlı Dumlupınar Mahallesi’nde bir eve baskın düzenledi. Evdeki eşyalarının dağıtıldığı aramadan sonra İsmail Kocaman ve Osman İpek adlı yurttaşlar gözaltına alındı. Gözaltına alınan 2 kişi önce sağlık kontrolünden geçirilip, Adana Emniyet Müdürlüğü TEM Şubesi’ne götürüldü. Kocaman ve İpek’in daha sonra yürütülen bir soruşturma kapsamında Ankara’ya götürüldüğü öğrenildi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here