Anasayfa Ekoloji Greenpeace’den Çağrı

Greenpeace’den Çağrı

Paylaş
Greenpeace
Biliyor muydun, Türkiye zeytin üretiminde dünyada dördüncü sırada. Bu başarıda, zeytini özenle yetiştirenin de, onu sofrasının baş köşesine koyanın da büyük katkısı var.

Türkiye’nin zeytinlikleri 3573 sayılı zeytin yasasıyla korunuyor. Fakat bu yasada değişiklikler yapılmak üzere.Zeytinlikleri enerji yatırımları için imara açacak yasa tasarısı onaylanırsa, buralar maden ve kömürlü termik santral alanları haline gelecek. Hayat veren zeytinin yerini can alan kömür alacak.

Bunu ancak birlikte durdurabiliriz. 

Geçtiğimiz ay, Soma’nın Yırca Köyü’nde 6000 zeytin ağacı kesilmişti. Kolin Şirketler Grubu tarafından bölgeye kurulmak istenen kömürlü termik santral için alelacele kesilen bu ağaçlar, Yırca’nın geçim kaynağı olduğu kadar, mirasıydı. Yırca Köyü’ndeki zeytin ağaçlarının kesilmesine gösterilen tepkilerden anlaşılıyor ki Türkiye zeytinini seviyor. 

Fakat Yırca ve zeytincilikle uğraşılan diğer yerler için tehdit devam ediyor. Şimdi sen de enerji komisyonuna “zeytini seviyorum” de ve kampanyamıza katıl. Zeytinlikleri kirli enerji yatırımlarına açacak yasa tasarısı geri çekilsin. 

İnanıyorum, hep beraber başarabiliriz!

Tekrar görüşmek üzere.

Tarık Nejat Dinç
Tarım Kampanyaları Sorumlusu

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here