Anasayfa Emek ‘Grevi sürdürmek boynumuzun borcudur’

‘Grevi sürdürmek boynumuzun borcudur’

Paylaş

ANKARA (DİHA) – Metal İş’in hükümet tarafından “ertelenen” grevine destek vermek amacıyla Sakarya Meydanı’nda bir araya gelen DİSK, KESK, TMMOB ve TTB, düzenledikleri ortak basın açıklamasında grevin tüm alanlara yayılacağı vurgusunu yaptı. “Grevin, Bakanlar Kurulu tarafından fiili bir şekilde yasaklandığını” söyleyen DİSK Ankara Bölge temsilcisi Remzi Çalışkan, “yasağa rağmen grevin tüm alanlara yayılacağını” dile getirdi.
680x680nc-ank-03-02-15-greve-destek-aciklama2
DİSK Ankara Bölge Temsilciliği, KESK Ankara Şubeler Platformu, TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu ve Ankara Tabip Odası bir kaç ayrı noktadan Sakarya Meydanı’na yürüyerek Metal İş sendikasına destek verdi. Sakarya Meydanı’na pankart ve sloganlarla yürüyerek hükümetin 29 Ocak’ta Bakanlar Kurulu’nun aldığı “grev erteleme” kararını protesto etti. Basına açıklama yapan DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Remzi Çalışkan, hükümetin hukuksuz grev yasağıyla beraber, işçi sınıfına açıktan savaş ilan ettiğini söyleyerek, “Bu yasağın bizi yıldıramayacağı gibi, metal grevini tüm işçi sınıfına ve bütün kentlerin sokaklarına, fabrikalarına, parti binası önlerine yayılarak ve grev alanı büyüyerek devam edecek” dedi.

‘Grevi sürdürmek boynumuzun borcudur’
680x680nc-ank-03-02-15-greve-destek-aciklama1
Metal işçisinin aldığı grev kararının son 20 yılın en büyük grevi olduğunu söyleyen Çalışkan, “Grevin yasaklanması yalnızca metal işçisinin grevine değil tüm işçi sınıfına indirilmiş bir darbedir” diyerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tam da bu yüzden, Metal işçisinin grevi olarak başlayan ve AKP hükümeti tarafından yasaklanan bu grevi savunmak ve sürdürmek artık tüm işçi sınıfının ve emek dostlarının boynunun borcu olmuştur.”

‘Erteleme değil, fiilen yasaklama’

Bakanlar Kurulu’nun son toplantısını 26 Ocak’ta yaptığını ancak erteleme kararının 29 Ocak’ta “Hayali Bakanlar Kurulu”ndan geçirildiğini dile getiren Çalışkan, yasağın anayasaya ve Türkiye’nin imzalamış olduğu uluslar arası sözleşmelere aykırı olduğunu ve İLO sözleşmelerine aykırı olduğunu hatırlattı. Çalışkan, “6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu’nun 63. maddesine göre yasal olarak başlamış olup devam etmekte olan grev, Bakanlar Kurulu kararı ile ‘milli güvenliği bozucu’ nitelikte olduğu öne sürülerek, 60 gün ertelenmiştir. Bu erteleme değil, grevi fiilen yasaklamadır” diyerek yasağa tepki gösterdi.

‘DİSK, sınıf mücadelesini her koşulda sürdürmeye devam etmiştir’

12 Eylül’de DİSK önderlerinin “milli güvenliği tehdit ettiği” gerekçesiyle yargılandığını hatırlatan Çalışkan, MESS ve AKP’nin çıkar ve zihniyetlerinin aynı olduğunu dile getirdi. Çalışkan sözlerine şunları da ekledi: “Ancak hükümet de MESS de unutmamalıdır. DİSK bu baskıların hiçbirine boyun eğmemiş, demokrasi ve sınıf mücadelesini her koşulda sürdürmeye devam etmiştir. Ve devam da edecektir.”

‘Yangına körükle gidiyoruz!’

Son olarak hükümet ve sermayenin birlikte işçi sınıfına savaş açtığını dile getiren Çalışkan, susmayacaklarını; sokakta ve işyerlerinde direnişi örgütleyeceklerini vurgulayarak, “Köleliği reddetmek, teslim olmamak, direnmek ve mücadele etmek yangına körükle gitmekse eğer, biz işçi sınıfının neferleri olarak yangına körükle gidiyoruz” dedi.

Eyleme katılan TTB, TMMOB ve KESK temsilcileri de, grevin sadece Metal İşçilerinin grevi olmadığını ve sahip çıkacaklarını belirtti. Temsilciler yasaklamaya da tepki göstererek bunun anti demokratik ve keyfi bir dayatma olduğunun altını çizdi.

(ök/kk)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here