Anasayfa Forum Gülmen ve Özakça davası başlıyor

Gülmen ve Özakça davası başlıyor

Paylaş

 254 gündür açlık grevi eylemini sürdüren tutuklu eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın yargılandıkları davanın dördüncü duruşması bugün Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görülecek.

Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile ihraç edildikleri işlerine geri dönebilmek talebiyle açlık grevi eylemi yapan tutuklu akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın eylemleri 254’üncü gününde.

Tutuklu iki eğitimcinin “örgüt üyeliği” iddiasıyla yargılandığı davanın dördüncü duruşması bugün Sincan Cezaevi Kampüsü’ndeki salonda görülecek.

Açlık grevindeki Semih Özakça, duruşmanın görüleceği cezaevi kampüsüne tekerlekli sandalye ile geldi.

Daha önceki 3 duruşmaya getirilmeyen Gülmen’in ise bugün görülecek duruşmaya SEGBİS (Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi) ile katılması bekleniyor.

Ne olmuştu?

Eğitimcilerin davasının ilk duruşmasına (14 Eylül) Nuriye Gülmen ve Semih Özakça getirilmemişti. Mahkeme heyeti, iki eğitimcinin tutukluluk hallerinin devamına ve savunmanın 3 avukatla sınırlandırılmasına karar vermişti.

28 Eylül’de Sincan Cezaevi Kampüsü içerisindeki salonda görülen duruşmaya Gülmen yine götürülmezken, sadece Semih Özakça katılmıştı.

Özakça savunmasında, “Savunma yapması gereken, ufak bir açıklama bile yapmadan koltuklarında oturan AKP iktidarıdır” diyerek işlerine geri dönene kadar açlık grevine devam edeceklerini açıklamıştı. Özakça, sözlerini “Verin kararınızı perde kapansın” diyerek sonlandırmıştı.

Nuriye Gülmen’in getirilmediği 20 Ekim’deki duruşmaya ise Semih Özakça tekerlekli sandalyeyle getirilmişti.

Duruşmada savcı, Gülmen ve Özakça’nın tutukluluk halinin devamını isterken, mahkeme heyeti ise ara kararında Gülmen’in tutukluluk halinin devamına ve bir sonraki duruşmaya getirilmesine, Özakça’nın ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar vermişti.

 

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın da avukatlarından olan KHK ile kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği’nin (ÇHD) genel başkanı Selçuk Kozağaçlı, 8 Kasım’da İstanbul’da gözaltına alınmasının ardından duruşmaya dört gün kala tutuklanmıştı.

g.karınca

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here