Anasayfa Haber Gülsüm Elvan, “Berkin’im itibarını sıfıra indirdi bu da sana dert olsun”

Gülsüm Elvan, “Berkin’im itibarını sıfıra indirdi bu da sana dert olsun”

Paylaş

Gezi Direnişi’nin ikinci yıldönümünde Gezi Parkı’nda anma yapmak için İstiklal Caddesi girişinde bir araya gelen Taksim Dayanışması üyeleri ve Gezi’de yaşamını yitirenlerin aileleri, polis tarafından engellenmeleri üzerine oturma eylemi yaptı. Yapılan anmada konuşan Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan, “Benim 15 yaşındaki çocuğum senin itibarını sıfıra indirdi bu da sana dert olsun” sözleriyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslendi.
680x680nc-ist-310515-taksim-dayanismasi-anma3
Gezi Direnişi’nin ikinci yıldönümünde Gezi Parkı’nda anma yapmak için İstiklal Caddesi girişinde bir araya gelen Taksim Dayanışması üyeleri ve Gezi’de yaşamını yitirenlerin aileleri, polis ve TOMA’larla kurulan barikat tarafından engellendi. Engelleme üzerine oturma eylemine geçen kitle, burada anma gerçekleştirdi. Anmaya Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan, HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Ayşe Erdem, ESP Genel Başkanı Sultan Ulusoy, Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy, ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, Taksim Dayanışması’ndan mimar Mücella Yapıcı, HDP, HDK, ESP, SDP, EMEP gibi birçok siyasi parti ve platform katıldı. Gezi Parkı direnişinde polis tarafından katledilenlerin fotoğrafları ile, “Her yerdeyiz” yazılı pankartın açıldığı anmada, “Her yer Taksim her yer direniş”, ” Devrim şehitleri ölümsüzdür”, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganları atıldı.

‘Gün gelecek devran dönecek’

Burada kısa bir konuşma yapan Taksim Dayanışması’ndan Mücella Yapıcı, polis engellemesine tepki göstererek, “Bu böyle devam etmez ve etmeyecek. Lice’de, Diyarbakır’da, Soma’da , Yırca’da bizi bugün Gezi’ye sokmayanlar dikkat edin; gün gelecek, devran dönecek bugün bunu yapanlar bir gün hepimize hesap verecek” dedi.

Ardından polis tarafından başından gaz kapsülü ile vurularak katledilen Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan konuştu. Dersim Katliamı’nda asılarak idam edilen Seyit Rıza’nın sözlerine atıfta bulunan Elvan, “Benim 15 yaşındaki çocuğum senin itibarını sıfıra indirdi bu da sana dert olsun” sözleriyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslendi. Elvan’ın konuşması, “Anaların öfkesi katilleri boğacak” sloganlarıyla karşılık buldu.

Konuşmaların ardından oturma eylemi yapılan alana yaşamını yitirenler anısına kırmızı karanfiller bırakılarak eylem sonlandırıldı. Anmaya katılanlar Beşiktaş ve Kadıköy’de parklarda düzenlenecek etkinliklere katılmak üzere alandan ayrıldı.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here