Anasayfa Haber Gültan Kışanak : ” Amed Newroz’u Kobanê ve Şengal direnişi...

Gültan Kışanak : ” Amed Newroz’u Kobanê ve Şengal direnişi ile buluşma Newroz’u olacak”

Paylaş

Newroz Tertip Komitesi Başkanı Seydi Fırat, Newroz’da Diyarbakır’ın dünyanın birçok farklı ülkesinden ve dört parça Kürdistan’dan konuklara ev sahipliği yapacağını belirtirken, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Gültan Kışanak ise, ” ve Şengal direnişi damgasını vuracak. Amed Newroz’u Kobanê ve Şengal direnişi ile buluşma Newroz’u olacak” dedi.

Diyarbakır’da 21 Mart Cumartesi günü Newroz Alanı’nda kutlanacak Newroz kutlamasının startı, Liluz Otel’de verilen basın toplantısı ile verildi. Toplantıya, Newroz Tertip Komitesi, Demokratik Toplum Kongresi (DTK), DBP, HDP yöneticileri, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eş başkanları Gültan Kışanak, Fırat Anlı, ilçe belediye eş başkanları, kentte bulunan sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcileri katıldı. Çok sayıda yerel ve ulusal basın mensubunun katıldığı toplantı, verilen kahvaltının ardından başladı. Newroz programına ilişkin ilk olarak Newroz Tertip Komitesi Başkanı ve DTK Başkanlık Divanı Üyesi Seydi Fırat açıklamalarda bulundu. Tüm bölge ve dünyanın gözünün bu yıl Diyarbakır kutlanacak kutlamada olacağını kaydeden Fırat, Newroz’un dünya kamuoyunda çok önemli bir yerinin olduğunu söyledi.

‘Kobanê ruhuyla Newroz’a gidiyoruz’

2013 ve 2014 yıllarında gerçekleştirilen Newroz kutlamalarına PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın tarihi deklarasyonlarının damga vurduğunu belirten Fırat, 2015 Newroz’unda da önemli açıklamaların olacağını dile getirdi. Kürt halkının en büyük isteminin PKK Lideri Abdullah Öcalan’ı Diyarbakır Newroz’unda görmek olduğunu söyleyen Fırat, Öcalan’ın Newroz’a görüntülü mesaj göndereceği yönündeki iddialarına ilişkin ise, netleşen bir durumun olmadığını aktardı.

Kürt halkının önemli bir insanlık savaşı verdiği bir dönemde 2015 Newroz’una hazırlandıklarını kaydeden Fırat, “Kobanê direnişi insanlık tarihinde çok önemli bir sayfa açtı. Bu direniş Kürtlerin en büyük direnişidir. Bu direniş ruhuyla 2015 Newroz’unu kutluyoruz” dedi.

Dünya ve dört parça Kürdistan’dan konuklar davet edildi

Newroz kutlamasına önemli isimlerin de davet edildiğini söyleyen Fırat, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum, Fedaral Kürdistan Bölge Başkanı Mesud Barzani, PYD Eş Başkanları Salih Müslim ve Asya Abdullah, Celal Talabani, Goran hareketi temsilcileri, Rojava kanton yöneticileri, Rojava’da bulunan Arap, Süryani ve diğer halkların temsilcileri, Güney Amerika, Avrupa, Uzak Doğu ve Ortadoğu ve Türkiye’de bulunan sivil toplum örgütleri temsilcileri ile AKP ve CHP’nin de davet edildiğini söyledi. Fırat, bu yılki Newroz’a katılımın geçen yıla göre çok daha fazla olacağını söyledi.

Fırat, 2015 Newroz’unun tarihi açıdan çok önemli bir yerinin olacağını ifade ederek, bu Newroz’u büyük bir coşku ve tutku ile karşıladıklarını söyledi.

‘Özgürlük umudunu büyütmek isteyenler Diyarbakır Newroz’una katılsın’

Ardından söz alan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak da, büyükşehir ve ilçe belediyeleri olarak Newroz hazırlıklarına başladıklarını söyleyerek, özgürlük umudunu büyütmek isteyen herkesin 2015 Diyarbakır Newroz’una katılması gerektiğini, katılamayacakların ise hayatlarındaki en büyük “keşke”lerden birini yaşayacağını ifade etti. Diyarbakır Newroz’unun dünyadaki en önemli ve sayılı etkinlikler içerisinde yer aldığını belirten Kışanak, “Newroz halkımızın direnerek ortaya çıkardığı bir bayramdır” dedi. Diyarbakır Newroz’una katılacakların özgürlüğü soluyacağını dile getiren Kışanak, şunları aktardı: “Bu yılki Newroz’a Kobanê ve Şengal direnişi damgasını vuracak. Amed Newroz’u Kobanê ve Şengal direnişi ile buluşma Newroz’u olacak.”

Newroz’da verilecek mesajların tarih sahnesinde yepyeni bir sayfa açacağını söyleyen Kışanak, “Özellik Sayın Öcalan’ın mesajı yeni bir sürecin başlangıcı olacaktır. Bu Newroz tarihin çok önemli bir sayfasını oluşturacak. Gelin hep birlikte Newroz halayına duralım. Amed, özgürlük arayışı olan herkesindir. 2015 Newroz’u tarihe büyük bir not düşecek” diye belirtti.

Kışanak, herkesin 21 Mart Diyarbakır Newroz’una göre planlama yapması önerisinde bulundu. DİYARBAKIR (DİHA)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here