Anasayfa Haber Gültan Kışanak ve Fırat Anlı gözaltına alındı

Gültan Kışanak ve Fırat Anlı gözaltına alındı

Paylaş

ÖZGÜRLÜKÇÜ SOL- Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı, İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince gözaltına alındı

Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı, İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şubesi ekiplerince gözaltına alındı. Belediye binasına ve eşbaşkanların evlerine de baskın düzenleyen polisler arama yapıyor.

Amed (Diyarbakır) Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı, bu akşam polislerce gözaltına alındı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca PKK’ye yönelik yürütülen soruşturma kapsamında haklarında gözaltı kararı alınan verilen eş başkanlardan Gültan Kışanak Diyarbakır Havalimanı’nda, Fırat Anlı ise adresinde, İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şubesi ekiplerince gözaltına alındı.

Havalimanı’nda gözaltına alınan Gültan Kışanak Ankara’dan dönüyordu. Kışanak, 15 Temmuz darbe girişimini, darbelerin ve gizli oluşumların siyaset üzerindeki etkilerini araştırmak amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu’nda bugün dinlenmişti. Komisyon’da dinlendikten sonra uçakla kente dönen Kışanak’ın uçağı kente iner inmez havalimanında gözaltına alındığı öğrenildi.

Gözaltına alınan Kışanak ve Anlı’nın evlerinde de polis araması yapılıyor.

Belediyede darbe görüntüsü

Eşbaşkanların gözaltına alınması ile eş zamanlı olarak polisler Büyükşehir Belediyesi’ne de baskın yaptı. Çok sayıda çevik kuvvet ve özel hareket polisi ile beraber TOMA ve akrep tipi zırhlı araçlarla belediye binası abluka altına alındı. Binaya girmek isteyen belediye çalışanları polisler tarafından engellendi. Çalışanlar ile polis arasında gerginlik yaşanırken, baskının gerekçesine dair herhangi bir bilgi verilmedi.

Belediye binasının çatısına ve her katına ellerinde uzun namlulu silahlarla bulunan özel harekat polisleri yerleştirildi.

Baskının haber alan HDP Amed Milletvekili Feleknas Uca ile Amed Baro Başkanı Ahmet Özmen de belediye önüne geldi.

diha

 

Diyarbakır Belediye eş başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı,İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince gözaltına alındı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen PKK soruşturmasu kapsamında, hakkında gözaltı kararı verilen Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak Diyarbakır Havalimanı’nda, Fırat Anlı ise ikâmet adresinde, İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince gözaltına alındı.

page_diyarbakir-belediyesi-es-baskanlari-gultan-kisanak-ve-firat-anli-gozaltina-alindi_781014101

Öte yandan, polislerin Diyarbakır Belediye binasının etrafının polislerce sarıldığı belirtildi.

Kışanak, bugün 15 Temmuz darbe girişimini araştırmak üzere kurulan TBMM’deki Darbe Komisyonu’na bilgi vermişti.

Kışanak, darbe komisyonunda yaptığı konuşmada Gülen cemaatinin 2009’dan 2015’e kadar barış sürecini akamete uğratmak için uğraştığını söylemiş ve  “Bugün eğer oluk oluk kan akıyorsa demek ki başarılı olmuşlar” dedi. Kışanak, 7 Haziran seçimlerinde HDP’nin barajı geçmiş olmasının darbeyi bir yıl geciktirdiğini ifade ederek, “Ülke bir yıl önce kan gölüne dönseydi daha mı iyi olurdu?” ifadesini kullanmıştı.

 

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here