Anasayfa Haber Gün TV yayına Anadilinde başladı

Gün TV yayına Anadilinde başladı

Paylaş

Uzun yıllardır yerel yayın yapan ve RTÜK’e Kürtçe yayın başvurusunda bulunan ilk kanal olan Gün TV, 1 Ocak’tan beri devam ettiği test yayınını bitirerek normal yayın akışına başladı.

Türkiye’de Kürtçe yayın için ilk kez Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK) başvuruda bulunan ve Diyarbakır’da kurulduğu 2002 yılından bu yana yerel yayın yapan Gün TV, 1 Ocak’ta geçiş yaptığı Turksat uydusu üzerinden test yayınını bitirerek normal yayın hayatına başladı. Gün Tv, saat 17.00 itibari ile tiyatro oyuncuları Rugeş Kırıcı ve Ömer Şahin tarafından canlı olarak sunulan açılış programıyla normal yayına başladı.

Programın gerçekleştirildiği stüdyoda yaklaşık 3 ay önce geçirdiği trafik kazasında yaralanan ve bütün müdahalelere rağmen dün akşam saatlerinde yaşamını yitiren Metin Dursun’un fotoğrafı arka plandan verilirken, program Türkçe ve Kürtçe olarak sunuldu. Yayında, halkın Gün TV’nin normal yayına geçişini değerlendiren halk ropörtajları veriliyor.

Saat 18.00 itibari ile Gün Tv tarafından Cegerxwin Gençlik ve Kültür Merkezi’nde düzenlenecek olan açılış resepsiyonu ise canlı yayınlanacak.

Televizyon, yerel olarak başladığı yayın hayatı boyunca bir çok baskıya, haksız cezaya maruz kaldı ve muhabirleri ile çalışanları tutuklandı. Herşeye rağmen yoluna devam eden Gün TV geri adım atmak yerine hedef büyüterek 1 Ocak tarihinden itibaren ulusal yayın için test yayınlarına başlamıştı.

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here