Anasayfa Haber “Güneşin Sofrasında-Nâzım ile Brecht”e OHAL Yasağı

“Güneşin Sofrasında-Nâzım ile Brecht”e OHAL Yasağı

Paylaş

Genco Erkal ve Tülay Günal’ın oynadığı “Güneşin Sofrasında-Nâzım ile Brecht” adlı tiyatro oyunu OHAL kapsamında güvenlik gerekçesiyle yasaklandı.İstanbul – BİA Habe

Oyun, Genco Erkal yönetimindeki Dostlar Tiyatrosu’nun İstanbul Kadıköy Lisesi bahçesindeki tarihi Mahmut Muhtar Paşa Konağı’nda açık havada oynanıyordu.TIKLAYIN – DOSTLARIN ARASINDA; NAZIM VE BRECHT’LECumhuriyet’te yer alan habere göre, İstanbul Kadıköy Lisesi Okul Aile Birliği, Dostlar Tiyatrosu’na gönderdiği bir yazı ile etkinlik için yapılan sözleşmenin yasal zorunluluktan dolayı feshedildiğini duyurdu.Okul Aile Birliği, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Emniyet ve Güvenlik Tedbirleri konulu yazısı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yazılarına istinaden sözleşmeyi feshettiğini belirtti.Güneşin Sofrasında Nâzım ile Brecht adlı oyun, 20. yüzyıl edebiyatının iki önemli ismi Nâzım Hikmet ile Bertolt Brecht’i Güneşin Sofrasında buluşturuyor. Bir müzikal söyleşi tadındaki eserde, aralarında Zülfü Livaneli, Fazıl Say, Timur Selçuk, Cem Karaca, Edip Akbayram gibi isimlerin de bulunduğu usta müzisyenlerin besteleri de yer alıyor.

 

“Korku yasakçılığın ikiz kardeşidir”

 

Güneşin Sofrasında Nâzım ile Brecht’in yasaklanmasının ardından Sanatçılar Girişimi açıklama yayınladı:”Değerli sanat dostları, sanat alanlarının tüm yaratıcıları, kıymetli arkadaşlarımız…’Günler ağır’, her gün yeni bir sanat düşmanlığı kalkışmasıyla karşı karşıyayız.”OHAL adlı bir dayatma ile ülke kara bir aklın esiri edilmeye dörtnala koşturulurken, damarlara şırınga edilen gericilik kendine daha büyük bir yer açmanın son hesaplarını yapıyor!”OHAL ilk genelgesini yayınladığında, 3. ve 4. maddeleriyle kültür ve sanat etkinliklerini, festivalleri ‘düzene sokacağını’ ilan etmişti.”Önce Anadolu’nun birçok ilinde turnelerde olan tiyatrolarımıza perde kapattırıldı, festivalleri yasaklandı, sonra İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nda faşist kıyım yaşandı.”Ardından tam 23 yıldır düzenlenen ve ülkenin alnı ak festivallerinden biri olan 23. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali bakanlık tarafından gerekçe bile gösterilmeden iptal edildi.”Şimdi de Dostlar Tiyatrosu’nun Moda’da bir okul bahçesindeki anıt yapıyı tiyatroya dönüştürerek kapalı gişe oynadığı ‘Güneşin Sofrasında’ adlı oyunu yasaklandı.”OHAL, Emniyet Müdürlüğü aracılığa ‘güvenlik’ gerekçesini Okul Aile Birliği’ne iletmiş ve Aile Birliği sözleşmenin feshini istemiştir.”Her gece ülkenin meydanlarında binlerce ‘taşınmış güç’ ‘tekbiirr’ sesleriyle boy gösterirken, biz öne sürülen bu ‘güvenlik’ gerekçesinin gerçeği yansıtmadığını biliyoruz.”Korkuyorlar. Sistemin üstüne çıkıp tepinenler, sanattan ve sanatçıdan, yani gerçekten korkuyorlar.”OHAL yetkilileri, önce Nâzım Hikmet’ten, Bertold Brecht’ten sonra Dostlar Tiyatrosu’dan, oyunda söylenen şarkılardan, o şarkıların sahipleri dostlarımızdan ve her akşam o Açık Hava Sahnesi’ni dolduran seyircilerden korkuyorlar. Korku yasakçılığın ikiz kardeşidir.”Halkımızın bunca acı, kahır ve keder içinde nefes alıp hayata sevinçler katmak için bin çaba gösterdiği bir süreçte, bu yasakçılığın açık adı düşmanlıktır.”Buradan OHAL yetkilerine AKP hükümetine açık çağrı yapıyoruz.”Sanattan, sanat yaratıcılarından elinizi çekin. Sanatı, sanatçıyı yasaklayanlar geleceğin kaybedenleridir. Bunun böyle bilinmesini isteriz. Sanat düşmanlığınızı buna benzer bahanelerle sürdürmeye devam ederseniz, kaybedeceksiniz.”Dostlar Tiyatrosu yalnız değildir ve biz bu topraklarda yaşadıkça yalnız kalmayacaktır.”

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here