Anasayfa Haber Güvercinine yem veren 12 yaşındaki çocuğu vurdular.

Güvercinine yem veren 12 yaşındaki çocuğu vurdular.

Paylaş

 

 

  Sokağa çıkma yasağının 4 gün sürdüğü ve 3 yurttaşın katledildiği Sur ilçesinde polislerin kullandığı bomba ve ağır silahların yarattığı vahşetin izleri her duvarda görülüyor. İlçede yaşayan yurttaşlardan Zeki Kılıç, suçlunun “Kim ölür kim kalır hiç umurumuzda değil” diyen polis ve özel harekat timleri olduğunu belirterek, “Sur’dan kimse göç etmez. Giden insanlar da polisin zulmünden kaçtı” dedi.

dyb-17-10-15-sur-halk-rop-zeki-kilic
Sokağa çıkma yasağının 4 gün sürdüğü Sur ilçesinde biri çocuk olmak üzere 3 yurttaş özel harekat polisleri tarafından katledilirken, ilçe ise adeta talan edildi. Neredeyse tüm evlerin kullanılamaz hale geldiği Sur’da yurttaşlar hayatı normal akışında sürdürmeye çalışsa da, saldırıların izleri her sokakta ve her evde görülmekte. Sur halkı sakinleri, hayatlarında böyle bir vahşet görmediklerini belirterek yapılanların tek sorumlusunun asker ve özel harekat polisleri ile onları yöneten AKP hükümeti olduğunu söyledi. Evlerini ve mahallelerini terk etmeyeceklerini belirten halk, “Bu savaş yüzyılda sürse, yüz defa da bize tank ve toplarla saldırsalar da yinede evimizi terk etmeyeceğiz” dedi.

‘Polisten başka hiç kimse, evleri yakıp yıkmaz’

dyb-17-10-15-sur-halk-rop-gulstan-kaya

60 yıldır Sur ilçesinde yaşayan Gülistan Kaya (88), gördüğü vahşeti anlatırken gözyaşlarına hakim olamadı. Yaşanan vahşetin tek sorumlusunun devlet olduğunu ifade eden Kaya, polisten başka hiç kimsenin evleri yakıp yıkamayacağını belirtti. Kaya, torunu Şahin Kaya’nın da gözleri önünde burnuna yediği darbelerle gözaltına alındığını anlatarak, ameliyatlı olduğunu öğrenmeleri üzerine serbest bırakıldığını ifade etti. Kaya, “Şahinimin evinin kapıları polisler tarafından kırıldı. Pencereleri kurşunlarla aşağıya indirildi. Atılan bombalarla evi kullanılmaz hale geldi. Ne anası ne babası var torunumun şimdi ise komşularının evinde kalıyor” dedi.

‘Gidenler polisin zulmünden kaçtı’

dyb-17-10-15-sur-halk-rop-behiye-yoruk

Basında çıkan haberlerin birçoğunun yalan olduğunu söyleyen Behiye Yörük ise, kimsenin buralarda PKK’den dolayı evlerini terk edip göç etmediğini ifade etti. Sur’daki bazı insanların polislerin zulmünden, vahşetinden ve haksızlıktan dolayı olası saldırılara karşı komşularına gittiğini ifade eden Yörük, Sur halkının yoksul insanlar olduğunu ve ne kira verecek parasının nede yeni ev alacak parasının olduğunu söyledi. Buradaki halkın yıllardır haksızlık ve zulümlerden kaçarak buralarda yaşadığını söyleyen Yörük, bu halka ise en büyük zulmü ve haksızlığı ise devletin yaptığını belirtti. Yörük, “Kimse yoksa evini bırakıp buradan gidemez. Polisin zulmünden dolayı eşine dostuna gidenlerde polis çekilince geri evlerine geliyor” şeklinde konuştu.

‘Allah evine bu kadar kurşun sıkılır mı’

Etrafı tarayan polislerin aşırı saldırgan olduğunu ifade eden Zeki Kılıç, polislerin kurşun sıktıktan sonra “Kim ölür kim kalır hiç umurumuzda değil” dediklerini hatırlatarak, “Bu attıkları bombaları ve kurşunları insan olan kimsenin domuza dahi sıkmaz” dedi. Sokağa çıkma yasağının ardından geçen 4 günlük olayı anlatan Kılıç, “Saldırdıklarında silahı aldılar rast gele ateş açtılar. Kafamızı çıkaramıyorduk. Çıkardığımız zaman mermi sesleri durmadan geliyordu. Camiye bakın insan Allah’ın evine bu kadar kurşun sıkar mı ? Güvercinine yem veren çocuğu kurşunlarla katlettiler. 12 yaşındaki çocuğu kurşunlarla vurdular. İnsan olan bunları yapmaz” diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here