Haber Sen Üyesi Mehmet Demir “Soruşturma absürd”

Paylaş

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından TRT’de açığa alınan 300, RTÜK’te açığa alınan 29 personel hakkında soruşturma başlattı.

TRT’nin Açığa Aldığı HABER-SEN’li Mehmet Demir bianet’e Konuştu

TRT’nin açığa aldığı HABER-SEN yöneticisi Demir “Armudun sapını, üzümün çöpünü aynı çuvala koymaya çalışıyorlar” diyor.

HABER-SEN ise “Demokrasi ve özgürlük talebi sözde kaldı, TRT’de cadı avı başlatıldı” dediği açıklamasında hakkında soruşturma başlatılanlar arasında muhaliflerin de olduğunu belirtti.

Demir: Acaba hangi kanıtları gösterecekler?

bianet’e konuşan hakkında soruşturma başlatılanlardan HABER-SEN yöneticisi Mehmet Demir ise “Soruşturmayı yürüten müfettişler benim FETÖ üyesi olduğum iddiasıyla ne gibi kanıtlar gösterecek, çok merak ediyorum” diyor.

Muhalif kimliği ile bilinen, Habersen yöneticisi olan Demir, dün (21 Temmuz) insan kaynaklarından gelen çağrı üzerine açığa alındığını öğrenmiş.

“Soruşturma absürd”

Kurum kartına el konan Demir, henüz kimlerin açığa alındığına ilişkin kesin bilgilerinin olmadığını belirtti.

“AKP’nin Gülen hareketiyle işbirliği yaptığı dönemde getirdikleri yöneticiler tarafından hakkımda soruşturmalar açıldı, ceza aldım, mahkemede o cezaları kaldırttım” diyen Demir, bu koşullar altında hakkında soruşturma açılmasında sendikal kimliğinin etkili olmasından şüphelendiğini ifade etti.

“15 senedir, TRT’de, hem özlük haklarımız, hem de demokratik haklarımız için mücadele ettik. herkesin cebinden paralarla bütçesi oluşturulan TRT’nin hükümet borazanlığı yapmayan, evrensel standartlarda saygı duyulan kamu yayıncılığı çizgisinde olması için, özerk olması için mücadele ettik. Bu en başta onların işine gelmiyor. Bu nedenle armudun sapını, üzümün çöpünü aynı çuvala koymaya çalışıyor. Bunu yaparken de akıl dışı, absürd yollara başvuruyor.”

HABER-SEN: Muhalif kesimleri temizleme harekatı

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Darbeye, darbecilere karşı kameraların önünde özgürlük ve demokrasi nutukları atanlar özgürlük ve demokrasiyi sadece kendileri için istediklerini kısa sürede gösterdiler.

“Tüm kurumlarda olduğu gibi TRT’de “darbecileri temizliyoruz” maskesinin altında muhalif tüm kesimleri temizleme harekâtı başlatıldı.

“Sendikamızın TRT’de cemaat kadrolaşmasına karşı verdiği mücadele sadece TRT yöneticileri tarafından değil tüm kamuoyunca da bilinmektedir.

“2001 yılından bu yana Sendikamızın üyesi olan, her türlü baskıya mobbinge rağmen sendikamızdan istifa etmeyen çok sayıda üyemiz de yürütülen soruşturma kapsamında açığa alındı.”

İddialar

Demir’in de aralarında bulunduğu kişilerim açığa alınmasıyla ilgili yazıda şu ifadeler var:

“Genel Müdürlük Makamının 19/07/2016 tarihli ve 1 sayılı Oluru ile Milli güvenliğin ve devlet otoritesinin sağlanmasını teminen Kurumumuz bünyesinde halen görev yapan bazı personelin Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) Terör Örgütü ile bağlantılı olduklarının tespit edildiği…”

Mehmet Demir hakkında

1994’te TRT’ye giren Mehmet Demir 17 yıldır TRT’nin kadrolu çalışanı. TRT İstanbul Haber Merkezi’nde muhabir olarak çalışıyor.

KESK’e bağlı HABERSEN sendikasında Genel Merkez Denetim Kurulu üyesi.

bia

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here