Anasayfa Dergi Haber, Yazı ve Görüntülerle Barış Bildirisi’nin Bir Yılı

Haber, Yazı ve Görüntülerle Barış Bildirisi’nin Bir Yılı

Paylaş

11 Ocak 2016’da Barış İçin Akademisyenler’in Türkiye devletine şiddete son verme ve müzakere koşullarını hazırlama çağrısı yapan “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisi, Türkiye’de 89 üniversiteden 1128, yurtdışından 355’i aşkın akademisyen ve araştırmacı imzasıyla kamuoyuyla paylaşıldı.

Bildirinin ertesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın akademisyenlere yönelik sözleri, Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK)  “gereği yapılacaktır” açıklamaları geldi.

Bu açıklamalara karşı akademisyenlere öğrencileri başta olmak üzere gazetecilerden sinemacılara edebiyatçılardan LGBTİ derneklerine pek çok kesimin verdiği destek açıklamaları gün be gün arttı.

İmza kampanyası 20 Ocak 2016’da tamamlandığında bildiride Türkiye’den 2212, yurtdışından da 2279 akademisyen ve araştırmacının imzası vardı.

İmzacı akademisyenler soruşturma, gözaltı, tutuklama, ihraç, hedef göstermelerle karşılaştı. Barış taleplerini her aşamada yinelediler.

İhraçların ardından dayanışma akademileri ile dersler üniversite sınırlarını aştı.

Barış Bildirisi’ne dair haber, yazı, röportaj ve görüntülerle 11 Ocak 2016’dan 11 Ocak 2017’ye geçen süreci paylaşıyoruz.

11 Ocak 2016

Akademisyenler “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Diyor

Türkiye’de 89 üniversiteden 1128, yurtdışından 355’i aşkın akademisyen ve araştırmacı Türkiye devletine şiddete son verme ve müzakere koşullarını hazırlama çağrısı yapan metne imza verdi.

12 Ocak 2016

YÖK: Akademisyenlerle İlgili Gereği Yapılacak

YÖK, Türkiye’den ve dünyadan bir grup akademisyenin imzaladığı “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisiyle ilgili “Bu bildiri ile ilgili olarak hukuk çerçevesinde gereği yapılacaktır” dedi.

Erdoğan’dan Akademisyenlere: Ey Aydın Müsveddeleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yurt dışından gelen ve merkezde görevli büyükelçiler için düzenlenen yemekte yaptığı konuşmasında, bildiriye imza veren akademisyenlerle ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Kendilerine güya akademisyen diyen bir güruh çıkıyor. Terör örgütünün eylemlerine karşı topraklarını savunan devletine dil uzatıyor. Hak ve özgürlükler ihlal ediliyormuş…”

“Bunu çok iyi anlatmamız lazım. Ama bu aydın müsveddeleri kalkıp devletin bir katliam yaptığından bahsediyor. Ey aydın müsveddeleri siz karanlıksınız karanlık, sizler ne Güneydoğu’yu ne Doğu’yu, buraların adresini bilemeyecek kadar karanlıksınız….”

Patlamaya 44 Saniye, “Akademisyen Müsveddelerine” 10 Dakika Ayırdı

Erdoğan’ın 10 kişinin öldüğü Sultanahmet patlaması sonrası yaptığı 38 dakikalık konuşmasında patlama hakkında 44 saniye, “akademisyen müsveddeleri” dediği 1128 akademisyene 10 dakika 27 saniye konuştu.

Üç Akademisyen Neden “Suça Ortak Olmadıklarını” Anlatıyor

İmzacılardan, Doç. Dr. Zeynep Kıvılcım (İstanbul Üniversitesi), Ar. Gör. Aysun Gezen (Ankara Üniversitesi),  Yrd. Doç. Dr. Mustafa Şener (Mersin Üniversitesi) ile kampanyanın anlamını, tepkileri konuştuk.

AYŞE GÜL ALTINAY YAZDI: Hangi Suçlara Ortak Ediliyoruz?

Hangi ayrıcalıklar bizi en temel adalet ve insaniyet mefhumundan uzaklaştırıyor? Bu suçların faili yapılanları ve onların sevenlerini, çocuklarını, torunlarını nasıl bir gelecek bekliyor? “Biz”i nasıl bir gelecek bekliyor?

13 Ocak 2016

“Akademisyen Müsveddeleri”ne Öğrencilerinden Destek

Tayyip Erdoğan’ın “akademisyen müsveddeleri” dediği, YÖK’ün haklarında işlem başlatılacağını duyurduğu akademisyenlerin öğrencileri kampanya başlattı: “Gururdur bize savaşa karşı sessiz kalmayanların öğrencileri olmak.

Abdullah Gül Üniversitesi, Bildirgeye İmza Veren Profesörün İstifasını İstedi

Abdullah Gül Üniversitesi Rektörlüğü “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildiriye imza verdiği gerekçesiyle Prof. Dr. Bülent Tanju’nun istifasını istedi, hakkında işlem yapılacağını söyledi.

Barış Bloku: Akademisyenlerin Düşünce ve İfade Özgürlüğü Engellenemez

Barış Bloku, “Bu suça ortak olmayacağız” dedikleri ve müzakerelerin yeniden başlamasını istedikleri için Erdoğan’ın “müsvedde” diye nitelendirdiği akademisyenlerle ilgili dayanışma açıklaması yaptı.

Bozdağ’dan Akademisyenlere: Sanki Hendekleri Uzaylılar Kazdı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisini imzalayan akademisyenlere “Bunların görecek gözleri yok, bunları değerlendirecek bir idrak anlayışına sahip değiller” dedi.

Barış Bildirisi İmzacısı Akademisyene Soruşturma

Erdoğan’ın “Bu devletin ekmeğini yiyip bu devlete ihanet edenlerin cezalandırılması gerekir” dediği barış bildirisi imzacılarından Bartın Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Hülya Doğan hakkında soruşturma başlatıldı.

Sedat Peker’den Akademisyenlere Tehdit: Oluk Oluk Kanlarınızı Akıtacağız

Sedat Peker Rize’deki mitingde söylediği “Oluk oluk kan akacak” sözlerini barış isteyen akademisyenler için de kullandı.

Akademisyenlerden Cumhurbaşkanının Üslubuna Yorumlar

Akademisyenlere Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın barış bildirisini imzalayan akademisyenler için sarf ettiği “aydın müsveddesi”, “karanlık”, “mandacı” ve “cahil” gibi ifadeler yöneltmesini Prof. Dr. Şahika Yüksel, gazeteci-öğretim görevlisi Tuğrul Eryılmaz, Prof. Dr. Ayşe Erzan, Prof. Dr. Gençay Gürsoy ve gazeteci-öğretim görevlisi Füsun Özbilgen’e sorduk.

Davutoğlu ile Erdoğan’dan Akademisyenler Hakkında Zıt Açıklamalar

Başbakan Ahmet Davutoğlu “Huzurumuzda el pençe duracak bir bilim adamı istemiyoruz” demişti; 18 gün geçti Cumhurbaşkanı akademisyenlere “müsvedde”, “mandacı”, “karanlık” diye seslendi.

19 Mayıs Üniversitesi, 6 Barış Bildirisi İmzacısına Soruşturma Açtı

Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Rektörlüğü, “Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi” bildirisinde imzası bulunan 6 öğretim üyesi hakkında soruşturma başlattı.

Üniversite Konseyleri Derneği: “Aydın Müsveddesi” Nitelemesi Kabul Edilemez

Üniversite Konseyleri Derneği, “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisini imzalayan akademisyenlerin yanında olduğunu belirtti, Erdoğan’a tepki gösterdi.

Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı: Bildiri, Sadece İmzalayanların Kanaatini İfade Eder

Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı, “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine dair açıklamasında “Akademik özgürlük, bir ülkenin varlığını, güvenliğini ve bekasını tehdit etmenin aracı olarak istismar edilemez” dedi.

Eğitim Sen: İmzacı Akademisyenlerin Can Güvenliği Sağlansın

Eğitim Sen barış için imza atan 1128 akademisyene destek verdi. Cumhurbaşkanını, hükümeti ve YÖK’ü eleştirdi.

“Erdoğan Aydınları Hedef Aldı, Medya Nefreti Bir Tık Arttırdı”

İletişimci Doç. Dr. Ceren Sözeri, 1400 akademisyen olarak yayınladıkları bildirinin ardından Cumhurbaşkanı ve çok sayıda medya tarafından hedef alınmalarına ilişkin “Gazetecinin görevi devletin yanında yer almak değil, devleti denetlemektir” dedi.

Hacettepe Rektörü’nden YÖK’e: Bildirideki Akademisyenler Hakkında İşlem Başlatıldı

Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Murat Tuncer, YÖK’e yazı gönderdi: “Bildiride yer alan öğretim elemanları hakkında idari işlem başlatıldı.”

Akademisyenlerden Akademisyenlere Suç Duyurusu

Elazığ Fırat Üniversitesi’nde görevli yedi akademisyen, “Barış için Akademisyenler İnisiyatifi” bildirisinde imzası bulunanlar hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Bahçeşehir Üniversitesi “Devlet, Şiddetine Son Versin” Talebini Kabul Edilemez Buldu

Bahçeşehir Üniversitesi Senatosu: Devletin vatandaşlara karşı uyguladığı şiddete hemen şimdi son vermesini talep ediyor” ifadelerini kabul etmemiz mümkün değil.

Akdeniz Üniversitesi: Akademisyenlerle İlgili Yasal Süreci Başlatacağız

Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü, barış bildirisini imzalayan akademisyenler hakkında YÖK talimatı gereğince yasal süreci başlatacaklarını söyledi.

AİBÜ’de Bildiriyi İmzalayan 3 Akademisyene Soruşturma

Abant İzzet Baysal Üniversitesi, “bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza atan üç öğretim üyesi hakkında soruşturma açtı.

14 Ocak 2016

Barış İçin Akademisyenler: İmzalarımızın Arkasındayız

Barış İçin Akademisyenler, “Bu Suça Ortak Olmuyoruz” metnindeki imzaların ve imzacıların arkasında olduğunu duyurdu. Barış talebini yineledi, hakaret ve tehditlere karşı hukuki süreci başlatacağını duyurdu.

LGBTİ Derneklerinden Barış İçin Akademisyenlere Destek

Kaos GL Derneği ve Lambdaistanbul LGBTİ Derneği, Barış İçin Akademisyenler’in çağrısını desteklediğklerini açıkladı.

Psikologlardan Akademisyenlere Destek

Toplumsal Dayanışma İçin Psikologlar Derneği, “Tehditlere ve baskılara karşı çıktığımızı, Barış İçin Akademisyenler Girişimi’nin ‘barış ve müzakere’ çağrısına destek verdiğimizi beyan ediyoruz” dedi.

Barış İçin Edebiyatçılar İnsiyatifi’nden Akademisyenlere Destek

Barış İçin Edebiyatçılar İnsiyatifi’nden “barış” talebiyle bir metin hazırlayıp “Bu suça ortak olmayacağız” diye akademisyenlere desteklerini açıkladı.

“Ama’sız fakat’sız eğer’siz: Bu suça ortak olmayacağız! Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi’nin, yanındayız.”

Gazetecilerden Akademisyenlere Destek

200’den fazla gazeteci, bir bildiriyle barış ve müzakerelerin yeniden başlaması çağrısında bulunan ve bu nedenle Cumhurbaşkanı ve Başbakan tarafından hedef gösterilen akademisyenlerin yanında olduklarını açıkladı.

Sinemacılardan Barış İçin Akademisyenler’e Destek

Barış İçin Sinemacılar barış ve müzakerelerin yeniden başlaması çağrısında bulunan akademisyenlerin yanında olduklarını ve çağrılarına destek verdiklerini duyurdu.

Davutoğlu: Akademisyenlerin Bildirisinden Hicap Duydum

Başbakan Ahmet Davutoğlu, akademisyenlerin “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisiyle ilgili hicap duyduğunu söyledi.

42 Üniversitede Akademisyenlerin Bildirisine Tepki ve Soruşturmalar

Akademisyenlerin bildirisinin ardından üniversitelerden gelen tepki açıklamaları ve imzacılar hakkında soruşturmalar.

PROF. DR. YASEMİN İNCEOĞLU YAZDI: Akademisyenler Sadece Barışa İmza Attı

Bizlerin hain olarak yaftalanmasına neden olan bildirideki ifadeler özellikle barış süreci devam ederken birçok köşe yazarı, akil insanlar heyeti gibi sivil aktörler ve siyasetçiler tarafından dile getirilmişti.

Erdoğan, Akademisyenlere Karşı İlgili Kurumları Yine Göreve Çağırdı

“Her ne kadar bu bildiriyi ülkemizdeki 151 bin akademisyenden sadece bin 200’ü imzalamış da olsa ortaya çıkan durum çok düşündürücüdür” diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, imzacı akademisyenlere yine “mandacı”, “güruh” dedi; 12 Ocak günü yaptığı konuşmada olduğu gibi “ilgili kurumları” göreve çağırdı.

Kerestecioğlu: Meclis Akademisyenlere Dönük İhlalleri Araştırsın

HDP vekili Filiz Kerestecioğlu, hedef gösterilen akademisyenlere yönelik hak ihlallerinin araştırılması için Meclis Araştırması açılmasını istedi.

Sedat Peker Hakkında Soruşturma

Barış için Akademisyenler İnisiyatifi” üyesi akademisyenler için “Oluk oluk kanlarınızı akıtacağız ve kanlarınızla duş alacağız” diyen Sedat Peker hakkında soruşturma başlatıldı.

İstanbul’daki Barış İsteyen Akademisyenlere Soruşturma

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu “Bu suça ortak olmayacağız” metnine imza atan İstanbul’daki akademisyenler hakkında soruşturma başlattı.

Düzce Üniversitesi’ndeki Akademisyene Bildiri Nedeniyle Yakalama Kararı

Düzce Cumhuriyet Başsavcısı,  Düzce Üniversitesi’nden “Bu suça ortak olmayacağız” açıklamasına imza veren Yrd. Doç. Dr. Latife Akyüz hakkında soruşturma açarak yakalama kararı çıkardı.

MAHMUT ÇINAR YAZDI: Türk Sağının Temsilcisi Olarak AKP’nin Aydın-sevmezliği

Erdoğan’ın akademisyenlere yönelik çıkışı, Türk sağının bir temsilcisi olarak giderek lümpenleşen AKP’nin aydın fobisinin son örneği olarak okunmalı.

15 Ocak 2016

Akademisyenlere Dört İlde Gözaltı ve Ev Araması

“Bu suça ortak olmayacağız” bildirisi imzacılarından Kocaeli, Erzurum, Bolu ve Bursa’da 28 akademisyen gözaltı ve ev aramaları ile karşı karşıya kaldı.

İBRAHİM GENÇ YAZDI: Akademisyen Akademisyene Karşı: Barış ve/ya Savaş

YÖK başta olmak üzere adeta hipnoz olmuşçasına üniversiteler sırayla barış isteyen akademisyenlere soruşturma açmaya ve linç etmeye başladı.

Kerem Altıparmak Barolar Birliği’ndeki Görevinden İstifa Etti

Yrd. Doç. Kerem Altıparmak, TBB Başkanı Feyzioğlu’nun, barış bildirisi imzalayan akademisyenlere “sözde aydın” sözlerinin ardından TBB İnsan Hakları Merkezi Bilim Danışma Kurulu üyeliğinden istifa etti.

Arel Üniversitesi 9 Akademisyeni Uzaklaştırdı

Arel Üniversitesi Rektörlüğü “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildiriyi imzalayan dokuz akademisyenin haklarında başlatılan soruşturma süresince okulla ilişkilerini kesti.

Barış İçin Tiyatrocular: Akademisyenlerin Barış Çağrısına Sesimizi Katıyoruz

Barış İçin Tiyatrocular, “Vicdanımız ve tüm kalbimizle akademisyenlerin müzakere ve barış çağrısına sesimizi katıyoruz” dedi.

Hukukçulardan Akademisyenlere: Sesinize Ortağız, Gönüllü Avukatlık Yapacağız

Yaklaşık 2 bin hukukçu Türkiye devletine şiddete son verme ve müzakere koşullarını hazırlama çağrısı yapan metne imza atan akademisyenlerle dayanışma içinde olduğunu duyurdu.

İstanbul Savcısı: İmzacılarla İlgili Dosyalar Birleşecek, Şimdi İfade Almıyoruz

İstanbul’daki imzacı akademisyenlerin avukatları, imzacıların ifade verme talebini savcıya iletti. Nöbetçi savcı, dosyaların birleşeceğini, şu anda ifade almayacağını söyledi. İstanbul’da ev baskını ve gözaltıların olmayacağını belirtti.

Kocaeli Üniversitesi Öğrencileri: Hocalarımız Yalnız Değildir

Kocaeli Üniversitesi öğrencileri barış için imza atan akademisyenlerin kapılarına bırakılan tehdit mesajlarına yanıt verdi.

1402’liklerden 1128’e Destek

12 Eylül sonrası 1402 sayılı sıkıyönetim yasasına dayanılarak üniversiteden atılan hocaların da aralarında olduğu akademisyenler “Bu suça ortak olmayacağız” diyen akademisyenler için destek kampanyası başlattı.

HDP ve CHP’den Akademisyenlerin Bırakılması Çağrısı

HDP Barış İçin Akademisyenler’in bildirisine destek verdi, gözaltına alınanların hemen serbest bırakılmasını istedi. CHP de akademisyenlere yapılanların hukuksuz olduğunu belirtti, görevden uzaklaştırmalara ve gözaltılara son verilmesi gerektiğini bildirdi.

Erdoğan’dan Akademisyenlere: Dağa Çıksınlar Veya Hendek Kazsınlar

Erdoğan’dan barış bildirisine imza veren akademisyenlere: “Bunlar zalimdir, alçaktır, çünkü zalimlerle beraber olanlar zalimdir.”

Akademisyenlere Desteğini Açıklayan Gazeteci Sayısı 500’ü Aştı

Bildiri yayınladıkları için hedef gösterilen, tehdit edilen ve haklarında soruşturma açılıp gözaltına alınan akademisyenlere aralarında Can Dündar ve Erdem Gül’ün de olduğu 500’den fazla gazeteci destek verdi.

Barış İçin Feministler’den Akademisyenlere Destek

Barış İçin Feministler: Akademisyenlerin yayınlamış olduğu ve evrensel değer taşıyan imza metninin içeriğine katılıyor ve onları destekliyoruz.

AB: Türkiye’de Otosansür Yoluyla İfade Özgürlüğü Engelleniyor

AB Komisyonu sözcülerinden Maja Kocijancic, barış bildirisini imzalayan akademisyenlerle ilgili yaptığı açıklamada gözdağı atmosferinin oto-sansür yoluyla ifade özgürlüğünü kısıtladığına dikkat çekti.

HDP Chomsky’i Türkiye’ye Davet Etti

HDP milletvekili Sarıyıldız, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eleştirerek Türkiye’ye davet ettiği Prof. Noam Chomsky’yi bir mektupla Türkiye’ye davet etti.

Erzurum’da Barış İsteyen Akademisyen Tutuklamaya Sevkedildi

Barış bildirisini imzalayan Erzurum Atatürk Üniversitesi öğretim üyesi Ramazan Kurt, tutuklama talebiyle mahkemeye sevkedildi.

Yayınevleri: Akademisyenlerin Yayıncısı Olmaktan Gurur Duyuyoruz

Barış bildirisi yayınlayan akademisyenlere yayınevleri de destek verdi.

Kocaeli’nde İfadesi Biten Akademisyenler Serbest

Gözaltına alınan Kocaeli Üniversitesi akademisyenler savcılık ifadesi ardından serbest bırakıldı. Prof. Dr. Nilay Etiler “Özgürlüklerimiz kapsamında bu dilekçeye imza attık” dedi.

Gözaltındaki Akademisyenler Serbest

Kocaeli’nin ardından Bursa, Bolu ve Erzurum’da gözaltına alınan “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisi imzacısı akademisyenler serbest.

16 Ocak 2016

Bakan Bozdağ: Böyle Bildiriyi Ancak PKK Yazabilir

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisini “Ancak PKK terör örgütü yazabilir” dedi. Okumadan imza atanların imzalarını geri çekebileceğini söyledi.

Düzce ve Zonguldak’ta da Akademisyenler Serbest

Düzce’de “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisi imzacısı akademisyen yurtdışına çıkış yasağı konarak, Zonguldak’taki akademisyen ise savcılık ifadesi sonrası serbest bırakıldı.

BİRCAN DEĞİRMENCİ’DEN: “Altın Yere Düşmekle Pul Olmaz” mı Dediniz?

Durduk yere ortalığı karıştırdınız. Kıyamet koptu. Savaşı durdurmak size mi kalmış, hem sizi yönetenlerden daha mı iyi bileceksiniz?

17 Ocak 2016

NADJE AL-ALİ YAZDI: Bir Ülkedeki Akademisyenlere Saldırı, Hepimize Saldırıdır

Akademik özgürlüğe yapılan saldırı rejimin rasyonel argümanlarla yurttaşlarını ikna etmeyi beceremediği, ama kontrolü sağlamak için zorlayıcı tedbirlere ihtiyaç duyduğu anlamına gelir.

256 Fotoğrafçıdan Barış İçin Akademisyenlere Destek

250’nin üzerinde fotoğrafçı, Barış İçin Akademisyenler’e desteğini açıkladı. “Biz fotoğrafçılar, barışın tanığı olmak istiyoruz dedi.

Bilim Akademisi’nden Akademisyenlere Destek

Bilim Akademisi tarafından yapılan yazılı açıklamada şiddet, kin ve nefrete yöneltmediği sürece her türlü açıklamanın ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiği vurgulandı.

Akademisyenlere Destek İçin Kendilerini İhbar Edecekler

Gazeteci, sanatçı ve aktivistler yarın 11.00’de bulundukları illerdeki adliyelere giderek “Biz de bu suça ortak olmak istemiyoruz. Akademisyenlerin sözlerinin altına imza atıyoruz” diyerek kendilerini ihbar edecekler.

Marmara Üniversitesi Güvenlik Güçlerine Şükranlarını Sunar

Marmara Üniversitesi, “Bu suça ortak olmayacağız” denilen akademisyen bildirisindeki ifadelerin bilimsel gerçekliğe dayanmadığını ve gerçek dışı olduğunu belirtirken bu gerçek dışılığın AİHM kararları ile de sabit olduğunu iddia etti.

18 Ocak 2016

Okan Üniversitesi’nden İfade Özgürlüğü ve Toplumsal Barış Vurgusu

Okan Üniversitesi Rektörlüğü, her türlü terör eylemine ve şiddete karşı çıkmanın insan haklarına saygının gereği olduğunu, ifade özgürlüğünün de hassasiyetle korunması gerektiğini söyledi.

Üniversiteliler Barış İstiyor

Farklı üniversitelerden 137 öğrenci topluluğu ve öğrenci temsilcilikleri “Katliam politikalarının ve tehditlerin tam karşısında, barış isteyen hocalarımızın yanındayız” dediler.

624 Gazeteciden Akademisyenlere Destek

Barış bildirisi imzaladıkları için hedef gösterilen ve haklarında soruşturma başlatılan akademisyenlere desteğini açıklayan gazeteci sayısı 600’ü aştı.

Akademisyenlere Destek Verip Kendilerini İhbar Ettiler

Bir grup aydın ve aktivist Barış için Akademisyenler İnisiyatifi’nin bildirisine desteğini açıkladı, soruşturmaya neden olan sözlerin altına imzalarını attıklarını duyurdu ve kendilerini ihbar etti.

Yrd. Doç. Dr. Halil İbrahim Yenigün: Türk Olarak Muhatabım Türk Devleti

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin hakkında soruşturma açtığı Yrd. Doç. Dr. Halil İbrahim Yenigün: “Rabia katliamını kınarken, İhvan mensuplarının silahla gelmiş olmasını ve polisle çatışmasını kınamadık, katliama odaklandık, kimse bunu sorun etmedi.”

Barış Akademisyenlerine Soruşturma Rehberi Yayınlandı

Prof. Dr. Akdeniz ve Yrd. Doç. Dr. Altıparmak, Prof. Dr. Akdeniz ve Yrd. Doç. Dr. Altıparmak, haklarında soruşturma başlatılan Barış İçin Akademisyenler metnini imzalayan öğretim elemanları için hukuki rehber hazırladı.

Bildirinin Ardından Bir Hafta: 109 Soruşturma, 33 Gözaltı, 2 Bin 200 İmza

“Bu suça ortak olmayacağız” bildirisinin açıklanmasının ardından geçen bir haftada en az 109 akademisyene üniversiteler soruşturma açıldı, 15 akademisyen görevinden uzaklaştırıldı, 36 akademisyen gözaltına alındı, imzacı sayısı 2 bin 200’ü aştı.

Taraftarlar: Barış İsteme Suçunu Gururla Üstleniyoruz

27 taraftar grubu yayımladıkları ortak bildiriyle Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi’ne ve imzaladıkları bildiriye desteklerini açıkladılar.

Yunanistan’dan Barış İsteyen Akademisyenlere Destek

Yunanistan Yüksek Öğrenim Akademisyenleri ve Araştırmacıları Federasyonu Türkiye’de barış için imza atan ve bu nedenle soruşturmaya uğrayan akademisyenlerle dayanışma içinde olduğunu duyurdu.

İletişim Öğrencileri Akademisyenlerle Dayanışmada

Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri barış bildirisine imza atan akademisyenlerin kapılarına destek mesajları ve çiçekler bıraktı.

ÜNİVDER: Akademik Kıyıma Sessiz Kalmayacağız

Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği Yönetim Kurulu, akademisyenlerin akademik ve ifade özgürlüklerini savunacağını duyurdu.

19 Ocak 2016

Akademisyenlere Paris’ten Destek

Akademisyenlere bir destek de Fransa’dan geldi. Etienne Balibar, Christian Laval ve Vincent Duclert’in konuşmacı olarak yer aldığı konferansta, Fransa özelinde uluslararası bir desteğin gerekliliğinin önemini vurgulandı.

20 Ocak 2016

Akademisyenleri Tehdit Eden Ülkücüler İçin Disiplin Dilekçesi

“Bu suça ortak olmayacağız” bildirisini imzalayan Marmara Üniversitesi’nden akademisyenler, kendilerini tehdit eden “Marmara Üniversitesi Ülkücüleri” üyeleri hakkında disiplin soruşturması açılması için dilekçe verdi.

Akademisyenlere Dünyaca Tanınan Meslektaşlarından Destek

Aralarında Prof. Dr. Zürcher, Prof. Dr. Acemoglu, Emeritus Profesör Dirlik, Prof. Gallagher ve Prof. Dr. Fahmy’nin de olduğu 85’i profesör 218 akademisyen, barış bildirisine imza veren meslektaşlarına destek açıklaması yaptı.

Cumhurbaşkanı: Lümpen, Yarım Porsiyon Aydın, Müsvedde

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 19. muhtarlar toplantısında barış çağrısı yapan akademisyenlere seslendi: “İstedikleri kadar debelensinler. Koca ülkeyi, kerameti kendinden menkul seçkinin, kendine aydın, akademisyen diyen lümpenin yönettiği eski Türkiye artık yok.”

“Akademisyenler Cumhurbaşkanı’na Tazminat Davası Açabilir”

Avukat Ergin Cinmen ve avukat Fikret İlkiz, akademisyenlerin kendilerine “müsvedde, alçak, karanlık” gibi kelimelerle hakarette bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında tazminat davası açabileceğini söyledi.

21 Ocak 2016

23 Ülkeden “Barış İçin Akademisyenler”e Destek Mektubu

160 farklı üniversiteden akademisyen “Barış için Akademisyenler”i destek verdi: “Akademisyenlere karşı başlatılan idari ve hukuki soruşturmalar, mevcut iktidarın siyasi amaçları uğruna yasaları istismar ettiğinin bir göstergesidir”.

Sakarya’da İfade Veren Akademisyenler Serbest

Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi bildirisine imza atan Sakarya Üniversitesi’nden üç akademisyen savcıya ifade verdikten sonra serbest bırakıldı.

Akademisyenleri Hedef Gösteren Habere Erişim Engeli Talebi

Barış bildirisine imza atan akademisyenler, fotoğraf ve çalıştıkları kurumlarla beraber yayınlayan Beyaz Gazete’nin “İşte O 1100 Akademisyen” haberinin erişime engellenmesini istedi.

Akademisyenlere 10 Günde Gelen Tüm Destekler

Taraftarlardan gazetecilere, öğrencilerden sağlıkçılara ve sinemacılara “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza atan akademisyenlere hem Türkiye hem de dünyadan büyük bir destek geldi.

Mimar, Mühendis ve Şehir Plancılarından Akademisyenlere Destek

1300 mühendis, mimar ve şehir plancısı, Cumhurbaşkanı ve Başbakan tarafından hedef gösterilen ve haklarında soruşturma açılan 1128 akademisyene destek verdi.

22 Ocak 2016

20 Akademi Örgütünden Erdoğan’a Akademisyenlere Destek Mektubu

Dünya çapında 20 akademi örgütü Cumhurbaşkanı Erdoğan’a mektup yazarak barış bildirisi imzaladıkları için hakların soruşturma başlatılan, gözaltına alınıp, açığa alınan akademisyenlere destek verdi.

Üniversite Dayanışma Platformu’ndan Rektörlere Çağrı

Üniversite Dayanışma Platformu, üniversite rektörlüklerinden, akademisyenler hakkında barış bildirisine imza verdikleri gerekçesiyle herhangi bir disiplin işlemi başlatılmamasını istedi.

Biden’dan Akademisyenlere Destek

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi’ne destek vererek “Basın ve ifade özgürlüğü herkesin özgürlüğüdür” dedi.

25 Ocak 2016

FİKRET İLKİZ’DEN: Akademisyenler ve Uçan Kuşlar

Çizdiğiniz çizgilerle sınırlandırdığınız ve izin verdiğiniz düşünce alanları içinde sadece düzene uygun kafalar yaratırsınız… Bilim insanları özgürdür, çizgileriniz ile çizmek istediğiniz alanlara hapsederek onların düşünce ve kanaatlerini sınırlayamazsınız!

26 Ocak 2016

Nobel Ödüllü 30 İsimden Türkiyeli Akademisyenlere Destek

Uluslararası Akademiler ve Bilim Toplulukları İnsan Hakları Ağı’nın türkiye’deki akademisyenleri desteklediği ve hükümeti uyardığı bildiride Nobel ödüllü 30 bilim insanının imzası var.

Aydın Üniversitesi İmzacı Akademisyeni Görevden Aldı

İstanbul Aydın Üniversitesi, Yrd. Doç. Dr Battal Odabaşı’nın görevine son verme gerekçesinde rektörlük onayı olmadan basına açıklama yapmama konusundaki talimata uymamayı gösterdi.

Akademisyenlerin Temel Haklarının Güvencesi İçin Meclis Araştırması Talebi

HDP Milletvekili Mithat Sancar, akademisyenlerin temel hak ve özgürlüklerinin güvence altına alınması için Meclis Araştırması açılmasını istedi. Akademisyenlere dönük baskılara dair Davutoğlu’na dört soru yöneltti.

Ankara SBF Akademik Kurul’dan Akademisyenlere Destek

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Akademik Kurulu, “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisini imzalamanın akademik ve ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu belirtti.

Bilgi’den İfade Özgürlüğü Vurgusu ve Barış Dileği

İstanbul Bilgi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Durman, akademisyenlerin bildirisine ilişkin açıklamasında ifade özgürlüğünün korunmasının önemine değindi, barış ortamının gelişmesi talebinde bulundu.

27 Ocak 2016

Galatasaray Lisesi Mezunlarından Barış ve İfade Özgürlüğü Çağrısı

Galatasaray Lisesi’nden mezun olan 542 kişi, Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi’ne destek vererek barış ve ifade özgürlüğü çağrısında bulundu.

28 Ocak 2016

İstanbul Erkek Lisesi Mezunları: Şimdi En Güzel Şiir Barıştır

İstanbul Erkek Lisesi mezunları başlattıkları imza kampanyasıyla devlete şiddet ortamını sonlandırma ve ifade özgürlüğü önünde engellerin kaldırılması çağrısında bulundu.

“Cumhurbaşkanı Hedef Gösterdi” Cümlesi Önergeyi İade Gerekçesi

HDP’li Sancar’ın akademisyenlerle ilgili verdiği araştırma önergesi “cumhurbaşkanı’nın hedef göstermesinin ardından” ifadeleri ve “Em ê nebin hevparên vi sucî” cümlesi gerekçe gösterilerek iade edildi.

“Türkiye’de Akademinin Durumu Çavuşesku Romanyası’nı Hatırlatıyor”

Yrd. Doç. Dr. Andrei Stavilă ile akademisyenlerin bildirisiyle ilgili sosyal medyada yaptığı yorum sonrası istifasına giden süreci, Türkiye’de akademinin durumunu konuştuk.

29 Ocak 2016

Bolu’da Evlerinde Arama Yapılan Akademisyenler İfade Verdi

Bolu’da “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisi imzacısı altı akademisyenin ev ve fakülte odalarında arama yapıldı. Akademisyenler emniyet ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

ABD’den Akademisyenler Barış Akademisyenlerine Destek Verdi

ABD’de görev yapan beşi Nobel ödüllü 15 akademisyen, çatışmaların son bulması çağrısında bulunurken, ifade özgürlüğünün önemine dikkat çekti ve Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi’ne destek verdi.

Boğaziçi Sosyoloji Öğrencilerinden Akademisyenlere Destek

Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi’ne bir destek de Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji öğrencilerinden geldi: “Toplumsal olaylar ve süreçler üzerine düşünmek ve bu düşünme eylemini toplumsallaştırmak akademinin temel sorumluluğudur.”

İstanbul ve Yıldız Teknik Üniversitelerinde 91 İmzacıya Soruşturma

İstanbul Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi, Türkiye devletine şiddete son verme ve müzakere koşullarını hazırlama çağrısı yapan “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza atan 91 kişi hakkında soruşturma açtı. İÜ gerekçe olarak “devleti katliam yapmakla suçlayan bildiriye imza atmak” derken, YTÜ imzacıları yurtdışında devletin itibarını düşürecek davranışta bulunmakla suçladı.

Avukatlardan Feyzioğlu’na: “Tayyip Seninle Gurur Duyuyor”

Barış bildirisini imzalayan akademisyenler için “Sözde aydın kalıntıları” diyen TBB Başkanı Feyzioğlu, Mersin Barosu tarafından düzenlenen toplantıda protesto edildi.

30 Ocak 2016

İletişim Öğrencilerinden Akademisyenlere Destek

İletişim fakültesi öğrencileri “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildiriyi imzaladıkları için hedef gösterilen ve haklarında soruşturma başlatılan akademisyenlere destek verdi.

1 Şubat 2016

Barış İçin Akademisyenlere Destek Mektubu Times Higher Education’da

20’yi aşkın ülkeden 500’e yakın akademisyenin imza verdiği Barış İçin Akademisyenler için destek mektubu The Times gazetesinin Times Higher Education haftalık ekinde yayınlandı.

3 Şubat 2016

Dünya Çapında 1601 Akademisyenden Barış İsteyen Meslektaşlarına Destek

ABD’den 1395, diğer ülkelerden 206 olmak üzere 1601 akademisyen Barış için Akademisyenler’e desteklerini açıkladı. New York’ta yapılan bası toplantısında akademisyenler meslektaşları hakkında soruşturmalar için takipsizlik istedi.

5 Şubat 2016

Barış İstedi, Tehdit Edildi, Mahkemeye Çıktı, Görevden Uzaklaştırıldı

Barış bildirisine imza attığı için yurt dışına çıkışının yasaklanmasının ardından Atatürk Üniversitesi’ndeki görevinden uzaklaştırılan Ramazan Kurt’la bildiriden bu yana yaşadıklarını konuştuk.

Alman Lisesi Mezunları Barış İstiyor

İstanbul Alman Lisesi Mezunları, operasyonların durmasını, sokağa çıkma yasaklarının kaldırılmasını istedikleri metinde akademisyenlere dönük soruşturmaları kınadı.

Dicle Üniversitesi’nin Soruşturma Açtığı İki Akademisyen Anlatıyor

Barış bildirisini imzaladıkları için haklarında soruşturma açılan Dicle Üniversitesi Ar. Gör. Yasin Bedir ve Yrd. Doç. Dr. Mustafa Oğuz Sinemillioğlu’na metnin Diyarbakır’daki önemini, yaşananlara yorumlarını sorduk.

Prof. Akdeniz: Akademisyenlere Dönük Soruşturmalar Hukuk Dışı

Prof. Dr. Yaman Akdeniz, Ankara Üniversitesi’nin barış bildirisini imzalayan akademisyenlerine dönük soruşturma tebligatı üzerinden soruşturmaların hukuki dayanağına dair yorumlarını paylaştı.

8 Şubat 2016

Barış İstedi, 22 Yıl Çalıştığı Üniversiteden Atıldı

Yrd. Doç. Dr. Mustafa Şener, barış bildirisini imzalamasının ardından sözleşmesinin yenilenmemesi kararını yargıya taşıyacağını belirtirken “Çıkış yolu barış, demokrasi, özgürlük mücadelesini yükseltmemizden geçiyor” dedi.

9 Şubat 2016

Nişantaşı Üniversitesi Barış İsteyen 6 Akademisyeni İşten Attı

Nişantaşı Üniversitesi’nde Barış İçin Akademisyenler bildirisi imzacısı altı akademisyenin sözleşmeleri feshedildi.

10 Şubat 2016

İki Dakikada Anlattılar: Akademisyen Ne Yapar?

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisi imzacıları hazırladıkları videoda bildiri sonrası yaşananları aktardı: “Akademi devleti eleştirir. Bu ise suç değil görevdir.”

İLEF Akademik Kurulu: Akademisyenlere Saldırıları Üniversitelere Yapılmış Sayıyoruz

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Akademik Kurulu, akademisyenlere dönük saldırıların bilime ve üniversitelere yapıldığını, akademisyenleri hedef gösteren yayınların basın tarihinde hak ettiği yeri alacağını söyledi.

Beyazıt Kampüsü’nden Öğrenciler: Polis Dışarı, Bilim İçeri

Barış bildirisi nedeniyle haklarında soruşturma açılan akademisyenlere destek eyleminin ardından polis dört öğrenciyi ters kelepçe ile gözaltına aldı.

Ders Akademik Özgürlük; Rektörler Sınıfta Kaldı

Barış bildirisine imza atan akademisyenler için yapılan dayanışma eyleminde, soruşturmaların geri çekilmesi talepleri dile getirildi. Akademisyenler barış ve çatışmanın sona ermesi taleplerinde ısrarcı olduklarını söyledi.

Ankara Üniversitesi’ne Polis Girdi, Akademisyenler Giremedi

Ankara Üniversitesi’nde haklarında soruşturma açılan akademisyenler rektörlük binası önünde basın açıklaması yapmasına izin verilmedi. Polisler kampüste, “Baskının olduğu yerde bilim olmaz” pankartı ile akademisyenler dışarı kaldı.

İTÜ’den YÖK Talimatıyla Akademisyenlere Tebligat

İTÜ, YÖK’ün bildiriye imza veren akademisyenler hakkında işlem başlatılmasını isteyen yazısını gerekçe gösterilerek imzacı akademisyenlerden yazılı açıklama istendi.

12 Şubat 2016

Akademisyen Bildirisinin Ardından Bir Ayda Neler Oldu?

“Bu suça ortak olmayacağız” diyen 1128 imza, aradan geçen bir ayda 2212’ye çıktı. Destek açıklamalarına imza verenler binleri aştı. 26 akademisyen ise görevinden uzakta.

15 Şubat 2016

FİKRET İLKİZ YAZDI: Hesaplaşmanın Yargısı

Barış isteyen akademisyenlerin üniversitelerde soruşturulmalarına başlandı. Adı, disiplin soruşturması… Akademisyenler, kendi meslektaşları akademisyenler tarafından sorgulanıp, “soruşturulacak”.

16 Şubat 2016

Doğuş Üniversitesi, Barış İsteyen Profesörü Görevinden Uzaklaştırdı

Doğuş Üniversitesi, barış bildirisi imzacısı Prof. Dr. Serdar M. Değirmencioğlu’nu Psikoloji Bölüm Başkanlığı görevinden uzaklaştırdı.

18 Şubat 2016

Barış İsteyen Akademisyenlere Norveç’ten destek

Norveçli akademisyenler, Türkiye’deki akademisyenlere destek metnine akademisyenlerin özgürce haklarını elde edebilmeleri, araştırma ve öğretim çalışmalarına devam edebilmeleri için imza verdi.

23 Şubat 2016

Cem Küçük Yazdı, Üniversite Akademisyeni İşten Attı

İstanbul Ticaret Üniversitesi, Cem Küçük’ün hakkında işlem yapılmadığına dönük iddialarının yer aldığı yazılarının ardından Yrd. Doç. Dr. Halil İbrahim Yenigün’ün işine son verdi.

26 Şubat 2016

“Çocuklar Ölüyordu, Bildiriye İmza İçin Bir An Bile Düşünmedim”

Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza attığı için işten atılan “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza atan Yrd. Doç. Dr Meral Camcı “Tanık olmanın yanında yapabileceğim her şeyi yapmak istedim” dedi.

1 Mart 2016

1128 Akademisyen Belçika Parlamentosu’nun Gündeminde

İki vekilin konuya dair sorularını yanıtlayan Bakan Reynders, Türkiye’deki sivil hak ve özgürlükler hususunda durumun vahameti tespitine katıldığını söyledi. Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyeliğe dair fasılların açılmasının diyoloğu güçlendireceğini belirtti.

4 Mart 2016

Savcılıktan Emniyete: İmzasını Çeken Akademisyenlerin İfadesi Alınsın

Avukat Meriç Eyüboğlu, bildiriden imzasını çektiğini belirten üç akademisyenin ifadesinin alınması talimatının dosyadaki bekleme süresinin sona erdiği ve ifadelerin alınmaya başlayacağını gösterdiğini söyledi.

Ankara’da 395 İmzacı Akademisyen İçin Soruşturma Talebi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisi imzacılarından 395 kişi hakkında soruşturma izni istedi.

10 Mart 2016

İstanbul’daki Barış İçin Akademisyenler: Barış Talebinde Israrcıyız

Barış İçin Akademisyenler/İstanbul grubu, savcılığın hangi suçu istinat edeceğini belirlemeden soruşturmalar için harekete geçtiğini belirtti, barış talebinde ısrarcı olduklarını söyledi.

Açıklamayı Boğaziçi Üniversitesi’nden Esra Mungan, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Kıvanç Ersoy ile bildiriye imza verdikten sonra işten atılan iki akademisyen; Muzaffer Kaya (Nişantaşı Üniversitesi) ve Meral Camcı (İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi) okudu.

14 Mart 2016

Dört Akademisyene “Barış Talebinde Israrcıyız” Açıklaması Nedeniyle Yakalama Kararı

Barış İçin Akademisyenler/İstanbul grubu adına barış talebinde ısrarcı olduklarına dair açıklama yapan dört akademisyen hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Avukatlarıyla emniyete giden akademisyenlerin İstanbul Adliyesi’ne gitmeleri bekleniyor.

Gözaltındaki Akademisyenler İçin Adliye Önünde Dayanışma

Barış talebinde ısrarcı olduklarına dair açıklama yapan ve haklarında yakalama kararı çıkarılan akademisyenlerin geceyi emniyette geçirmesi bekleniyor. Barış İçin Akademisyenler ise adliyede aynı metni okudu.

15 Mart 2016

Akademisyenler Adliyeye Getirildi

Barış İçin Akademisyenler/İstanbul grubu adına barış talebinde ısrarcı olduklarına dair açıklamayı okuyan ve gözaltına alınan üç akademisyen, bugün savcılığa ifade vermek için adliyede.

Akademisyene Adliye Girişinde “Newroz Davetiyesi” Gözaltısı

Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi Chris Stephenson, gözaltındaki meslektaşlarıyla dayanışma için geldiği İstanbul Adliyesi’nde çantasında bulunan HDP’nin Newroz davetiyeleri gerekçesiyle gözaltına alındı.

Akademisyenleri Beklerken

Gözaltına alınan üç akademisyen savcılıkta ifade verirken onları bekleyen öğrenciler ve akademisyenler anlatıyor.

Üç Akademisyen Tutuklama Talebiyle Mahkemeye Sevkedildi

Barış İçin Akademisyenler/İstanbul grubu adına barış talebinde ısrarcı olduklarına dair açıklamayı okuyan ve gözaltına alınan akademisyenler Esra Mungan, Kıvanç Ersoy ve Muzaffer Kaya tutuklama talebiyle mahkemeye sevkedildi.

Üç Akademisyen Tutuklandı

Savcının tutuklama talebiyle mahkemeye sevkettiği akademisyenler Esra Mungan, Kıvanç Ersoy ve Muzaffer Kaya tutuklandı.

16 Mart 2016

Üç Akademisyen Mahkemede de Barış Taleplerini Tekrarladı

Barış bildirisi imzacısı üç akademisyen tutuklama talebiyle çıkarıldıkları mahkemede barış taleplerini yineledi: “Temel isteğimiz barış ortamının sağlanması”, “Devletin görevini yerine getirmesini talep ettik”, “Ülkemize barışın gelmesini istedim”…

HDP’den Tutuklu Akademisyenler İçin 12 Mektup

HDP Eş Başkanları üç akademisyenin tutuklanması üzerine Avrupa Birliği, Avrupa Konseyi, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu yetkililerini acil girişimde bulunmaya çağırdı.

Savcılığın Serbest Bıraktığı Akademisyen Kumkapı Geri Gönderme Merkezi’ne Götürüldü

Gözaltındaki meslektaşlarıyla dayanışma için gittiği adliyede gözaltına alınan Chris Stephenson savcılık ifadesinin ardından serbest bırakıldı ancak polisler adliyeden ayrılmasına izin vermedi. Stephenson Kumkapı Geri Gönderme Merkezi’nde götürüldü.

Akademisyen Stephenson, Valilik Kararını Beklemeden İngiltere’ye Gidiyor

Kumkapı Geri Gönderme Merkezi’ne götürülen akademisyen Chris Stephenson, sınır dışı kararını burada beklemeden bugün İngiltere’ye gidecek. Stephenson, polisler eşliğinde havalimanına götürülecek.

17 Mart 2016

PROF. DR. GAZİ ÇAĞLAR’LA KONUŞTUK: “Sadece Akademisyenler Değil, Akademik Özgürlük de Tutuklandı”

Kendisi de “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisini imzalayan Prof. Dr. Gazi Çağlar’la imzacı üç akademisyenin tutuklanmasını konuştuk.

Tutuklu Akademisyen Esra Mungan’dan Mesaj: Sözümüzün Arkasındayız

Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza verdiği için iki meslektaşı ile birlikte tutuklanan Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki foruma gönderdiği mesajda “sözümüzün arkasındayız” dedi.

Eğitim Sen: Akademisyenlerin Tutuklanmasıyla Barış Talebi Suç Sayıldı

Eğitim Sen, barış talebinde bulunan akademisyenlerin tutuklanmasıyla “barış talebi suç sayıldı” dedi. Üç akademisyenin serbest bırakılması için mücadele edeceğini duyurdu.

Chris Stephenson, Derse İngiltere’den Bağlandı

Gözaltına alındıktan sonra hakkında sınırdışı kararını beklemeden İngiltere’ye giden Bilgi Üniversitesi Matematik Bölümü öğretim üyesi Stephenson, derse Skype’la bağlandı.

İHD: Üç Akademisyenin Tutuklanması İfade Özgürlüğünün Açık İhlali

İHD, üç akademisyenin tutuklanmasının düşünce ve ifade özgürlüğü ile akademik özgürlüğün ihlali olduğunu söyledi. Derhal serbest bırakılmaları gerektiğini belirtti.

18 Mart 2016

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyeleri: Esra Mungan’ın Yeri Hapishane Değil Üniversite

Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri, meslektaşları Esra Mungan, Kıvanç Ersoy, Muzaffer Kaya, Meral Camcı ve Chris Stephenson’un ifade özgürlüğü hakkını kullandığını belirtti. Akademisyenlerin serbest bırakılmasını talep etti.

19 Mart 2016

Barış için Akademisyenlere 62 Ülkeden 1406 İmzayla Destek

62 ülkeden 1406 imzalı destek mektubunda, uluslararası topluluklara Türkiye Hükümeti’ne akademisyenlerin serbest bırakılması için çağrı yapmalarını talebi yer aldı.

20 Mart 2016

Chris Stephenson: Türkiye’ye Seve Seve Döneceğim

Ülkeye giriş yasağı olmadığı açıklamasının ardından Türkiye’ye dönüşe hazırlanan akademisyen Chris Stephenson, akademisyenlerin tutuklanması ve hakkında çıkan “ajan” haberlerine dair sorularımızı yanıtladı.

22 Mart 2016

“Esra Mungan’ın Tek Kişilik Hücrede Olması Hukuka ve İnsanlığa Aykırı”

Avukat Meriç Eyüboğlu, tutuklanan Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan’ın tek kişilik hücreye yerleştirilmesine karşı itiraz ettiklerini belirtti.

23 Mart 2016

Paris Siyasi Bilimler Akademisi’nden Akademisyenlere Baskıya Tepki

Paris Siyasi Bilimler Akademisi, İstanbul Aydın Üniversitesi’yle planladıkları “Avrupa’da Mülteci Sorunu ve Türkiye’nin Rolü” konulu konferansı akademisyenlere karşı yapılan baskı ve hak ihlallerinden dolayı iptal etti.

Tutuklu Akademisyenler İçin Hapishane Önünde Nöbet

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenleri ile Barış İçin Akademisyenler, tutuklu akademisyenlerin serbest bırakılması talebiyle hapishane önünde nöbette.

Türkiye’ye Dönen Stephenson: Türkiye İçin Umutsuz Değilim

Akademisyen Chris Stephenson, dün Türkiye’ye, bugün derslerine döndü. Türkiye için umutsuz olmadığını söyledi, tutuklu akademisyenlerle dayanışmaya devam ederken “kişisel durumuna dikkat edeceğini” de esprili şekilde ekledi.

Bir Rektör, Bir Rektör Yardımcısı, İki Ayrı Duruş

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu ve İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi (İZÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bülent Arı… Her ikisi de 21 Mart günü basında haber olarak yer aldı. Ama duruşları farklıydı.

24 Mart 2016

“Bilim İnsanlarının İfade Özgürlüğü Yoksa Toplumun da İfade Özgürlüğü Yoktur”

Eğitim Sen İstanbul 6 Nolu Üniversiteler Şubesi ve İstanbul Tabip Odası, tutuklu üç akademisyenin iki hafta önce barış talebini yineledikleri yerde ifade özgürlüğünün durumunu anlattı.

Tutuklu Akademisyenler İçin Özgürlük Nöbeti

Akademisyenlere özgürlük talebiyle Bakırköy hapishanesi önündeki nöbeti bugün Can Dündar ve Erdem Gül de ziyaret etti. Bakırköy’deki nöbet sürecek, yarın Silivri’de de nöbet var.

25 Mart 2016

Akademisyenlere Yönelik Baskı ve Tutuklamalar Meclise Taşındı

HDP’li Çağlar Demirel, barış bildirgesine imza atan akademisyenlere yönelik işten çıkarma, görevden uzaklaştırma, soruşturma, gözaltı ve tutuklama uygulamalarının araştırılması için Meclis Komisyonu kurulmasını istedi.

Üç Akademisyen İçin İki Hapishane Önünde Özgürlük Nöbeti

Tutuklu akademisyenler için Bakırköy hapishanesi önünde devam eden özgürlük nöbeti bugün Silivri hapishanesi önünde de tutuluyor.

28 Mart 2016

Baskın Oran, Erdoğan’a Akademisyenlere Hakaretleri Nedeniyle Dava Açtı

Baskın Oran, Erdoğan hakkında akademisyenlere “alçak”, “zalim”, kapkaranlık”, “cahil”, tiksinti verici”, “mandacı artığı”, “ruhu kirlenmiş” gibi ifadelerle hakaret ettiği gerekçesiyle 10 bin liralık tazminat davası açtı.

29 Mart 2016

Davutoğlu: Akademisyenlerin Tutuklu Yargılanmasına Karşıyım

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Barış bildirisi imzacılarından Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan’la ilgili olumsuz kanaatinin olmadığını, Mungan’ın başörtüsü yasağına da karşı olduğunu söyledi.

Muzaffer Kaya: Bu Dayanışma Akademi Tarihi Açısından Olağanüstü

Tutuklu akademisyenlerden Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Kaya, tutulduğu hapishaneden sorularımızı yanıtladı. Hapishanedeki günlük rutinini, dayanışma mesajlarının nasıl yansıdığını anlattı, kamuoyuna mesajında ise “barış hemen şimdi” dedi.

30 Mart 2016

Hakkında Yakalama Kararı Çıkarılan Akademisyen Meral Camcı Türkiye’ye Dönüyor

Üç akademisyen ile birlikte hakkında yakalama kararı çıkarıldığında yurtdışında olan akademisyen Yrd. Doç. Dr. Meral Camcı dönüşünün duyurduğu mesajında “Barış sözümün arkasında duracağım, mücadeleye devam edeceğim” dedi.

Akademisyen Meral Camcı Türkiye’de

“Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza verdiği için hakkında yakalama ve gözaltı kararı olan akademisyen Meral Camcı Türkiye’ye döndü. Camcı, yarın avukatlarıyla emniyete gidecek.

31 Mart 2016

Akademisyen Meral Camcı Adliyede

“Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza verdiği için hakkında yakalama ve gözaltı kararı olan akademisyen Meral Camcı emniyetteki ifadesinin ardından savcılığa sevkedildi.

Figen Yüksekdağ’dan Esra Mungan’a Mektup

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, akademisyen Esra Mungan’ın bulunduğu Bakırköy hapishanesi önündeki nöbete katıldı, Mungan’a mektup yazdı.

Meral Camcı Tutuklama Talebiyle Hakimliğe Sevkedildi

Hakkında yakalama ve gözaltı kararı varken Türkiye’ye dönen ve avukatlarıyla emniyete giden akademisyen Meral Camcı, savcılık ifadesinin ardından tutuklama talebiyle sorgu hakimliğe sevkedildi.

Akademisyen Meral Camcı Tutuklandı

“Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza verdiği için hakkında yakalama ve gözaltı kararı çıkarılan dördüncü akademisyen Meral Camcı tutuklama talebiyle çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı.

2 Nisan 2016

TUTUKLU AKADEMİSYEN MUZAFFER KAYA YAZDI: Bir Akademisyenin Tutukluluk İzlenimleri

Ziyaretçilerimiz aracılığıyla cezaevindeki gündelik hayatımıza dair o kadar çok soru geliyor ki, en iyisi toplu cevap mahiyetinde bir yazı kaleme alayım dedim. Hem belki eğlenceli de olur. Elimden geldiğince detaylı anlatmaya çalışacağım.

4 Nisan 2016

Orta Doğu Öğretim Elemanları Derneği: “Akademisyenlere Siyasi Baskılar Kaldırılsın”

Orta Doğu Öğretim Elemanları Derneği, 11 Ocak bildirisinin ardından yaşananlara kaygıyla tanıklık ettiğini söyledi. Akademisyenlere dönük siyasi baskıların kaldırılmasını istedi.

6 Nisan 2016

Tutuklu Akademisyenler İçin Hapishane Önünde Özgürlük Talepleri

“Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza verdikleri için tutuklanan akademisyenlere özgürlük için Bakırköy hapishanesi önündeki özgürlük nöbetinden notlar.

7 Nisan 2016

İmzacı Üç Akademisyene Konferans Engeli

“Bu suça ortak olmayacağız” bildirisi imzacıları Prof. Dr. Kuvvet Lordoğlu ile Yrd. Doç. Dr. Latife Akyüz’ün de aralarında olduğu üç akademisyenin “Anadolu’ya Göç” konferansına sundukları bildirileri önce kabul edildi sonra programdan çıkarıldı.

13 Nisan 2016

Silivri’de Tutuklu Akademisyenler İçin Özgürlük Uçurtması

Tutuklu akademisyenler için Silivri hapishanesi önündeki özgürlük nöbetinde uçurtmalar uçuruldu. 22 Nisan’daki duruşmaya çağrı ve dayanışma mesajları var.

14 Nisan 2016

TUTUKLU AKADEMİSYEN MUZAFFER KAYA:”22 Nisan, Türkiye Demokrasi Tarihi Açısından Dönüm Noktası Olacak”

Tutuklu akademisyen Muzaffer Kaya, 22 Nisan’daki duruşmaya dair tahliye olacaklarına inandığını, onlarla birlikte Can Dündar ve Erdem Gül’ün tahliyesinin demokratik mücadele açısından büyük bir kazanım olacağını söyledi.

İşten Atılan Üç Akademisyen İşe İade Temennisi İle Uğurlandı

Mersin Üniversitesi akademisyen, personel ve öğrencileri sözleşmesi yenilenmeyip işten atılan üç akademisyeni geri dönmeleri temennisiyle uğurladı. Akademisyenler barış taleplerinin arkasında olduğunu belirtti.

15 Nisan 2016

Dersleri Devam Eden ÖYP’lilerin Geri Çağrılmasına Yürütmeyi Durdurma Kararları

ÖYP’li araştırma görevlilerinin kadrolarının olduğu üniversitelere çağrılmasına dair uygulamanın ardından dersleri sürerken geri çağrılan iki akademisyen karara itiraz etti. Mahkemeler yürütmeyi durdurma kararı verdi.

22 Nisan 2016

YRD. DOÇ. NECAT KESKİN YAZDI: Barış İçin Akademisyenler ve Toplumsal Değişim

Bir bildiriye imza attıkları için hayatları değişen bir grup akademisyenin aynı zamanda ‘akademi’nin içine değişim tohumları serpmiş olduklarını söylemek yanlış olmaz…

Çağlayan’da “Adalet Şöleni”

Çağlayan Adliyesi’nde bugün iki gazeteci ve dört akademisyen yargılanıyor. Adliye önünde adalet, özgürlük ve barış talepleri var.

Tutuklu Akademisyenlere Dünyadan Destek

Dört akademisyenin yargılandığı dava öncesi adliye önünde açıklama yapıldı. Alain Touraine, Loïc Wacquant, Noam Chomsky, Judith Butler, Immanuel Wallerstein, Etienne Balibar’ın da aralarında olduğu düşünürler destek mesajı gönderdi.

İmzacı Akademisyen Çağlayan’da bianet’e Konuştu

Mersin Üniversitesi’nin sözleşmesini yenilenmemesi sonucu işten çıkarılan Yrd. Doç. Dr. Mustafa Şener’in açtığı davada yürütmeyi durdurma kararı verildi. Şener, kararı umut verici bulduklarını söyledi.

ABD: Akademisyenlerin Davasını Yakından İzliyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kirby, tutuklu akademisyenlerle ilgili davayı yakından izlediklerini belirtti ve konuşmasında “yargı bağımsızlığı” vurgusu yaptı.

SCHOLARS AT RİSK BAŞKANI İLE SÖYLEŞİ “Akademisyenler Fikirlerini Açıklamaktan Tutuklanmamalı”

Barış bildirisi nedeniyle tutuklanan dört akademisyenin duruşması öncesi konuştuğumuz Scholars At Risk başkanı Robert Quinn “Bu dava dünyadaki akademik özgürlüğü ya pekiştirecek ya da zayıflatacak” dedi.

Dündar ve Gül: Çağlayan’dan İki Güzel Haberle Ayrılmak İstiyoruz

Can Dündar ve Erdem Gül, bugün görülecek duruşmaları öncesi yaptıkları açıklamalarında hem akademisyenlere özgürlük hem de kendi davalarının düşmesini talep etti.

Akademisyen Neşe Özgen Cumhurbaşkanı Hakkında Hakaret Davası Açtı

Prof. Dr. Neşe Özgen, akademisyenlere yönelik hakaretleri nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında hakaret suçundan tazminat davası açtı.

Dört Akademisyene Tahliye

Barış bildirisi nedeniyle tutuklu dört akademisyen, “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla yargılandıkları davada savunmalarını yaptı. Mahkeme dört akademisyenin tahliyesine karar verdi.

Barış İçin Akademisyenler, Tahliyeleri Hep Bir Ağızdan “Barış” Diyerek Karşıladı

Barış İçin Akademisyenler, dört imzacı akademisyenin tahliyesinin ardından yaptıkları açıklamada “Barış talebimizin takipçisi olmaktan asla vazgeçmeyeceğiz” dedi.

25 Nisan 2016

Serbest Bırakılan Akademisyenler Kaya ve Camcı Anlatıyor

Serbest bırakılmalarının ardından Esra Mungan ve Kıvanç Ersoy, üniversitelerinde öğrencilerince karşılandı. Bildiri nedeniyle İşten çıkarılan Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Kaya ve Yrd. Doç. Dr. Meral Camcı ise henüz okula dönemedi.

2 Mayıs 2016

BÜLENT ŞIK YAZDI: Akademi Susacak mı?

Akdeniz Üniversitesi’nde yürütülen soruşturma sonucunda, bildiriye imza atan sekiz akademisyene memuriyetten men cezası verilmesi talep edilerek soruşturma dosyalarının YÖK’e gönderildiği açıklandı.

Doğuş Üniversitesi, İmzacı Akademisyeni İşten Attı

Doğuş Üniversitesi, “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisi imzacısı Yrd. Doç. Dr. Aslı Vatansever’in sözleşmesini feshetti. Vatansever sürecin özgür düşüncenin geleceği açısından endişe verici olduğunu söyledi.

3 Mayıs 2016

Doğuş Üniversitesi, İmzacı Profesörü de İşten Attı

Doğuş Üniversitesi, “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisi imzacısı Yrd. Doç. Dr. Aslı Vatansever ile Prof. Dr. Serdar M. Değirmencioğlu’nun da sözleşmesini feshetti.

4 Mayıs 2016

32 Yıllık Akademisyen, Barış Talebi Nedeniyle Görevinden Uzakta

Barış bildirisi imzacılarından Prof. Dr. Şükrü Boylu, 14 Ocak’tan itibaren görevinden uzakta. Tıp Fakültesi öğretim üyesi Boylu, hastalardan, öğrencilerden, asistanlardan uzak kalmanın kendi hakkının gaspı kadar kamu zararına da yol açtığını anlattı.

5 Mayıs 2016

Akdeniz Üniversitesi’nde Protesto: Akademi Susmayacak

Akdeniz Üniversitesi’nin kamu görevinden çıkarma cezası talep ettiği imzacı sekiz akademisyene destek eylemine çok sayıda kişi ve kurum katıldı.

9 Mayıs 2016

Barış İçin Akademisyenler’e Aachen Barış Ödülü

Aachen Barış Ödülü’nün bu yılki sahiplerinden biri Barış İçin Akademisyenler. Ödül, 1988 yılından beri barış ve halklar arasında anlayışı geliştirmek için katkıda bulunan kişi ve kurumlara veriliyor.

Ayşenur Zarakolu Düşünce Özgürlüğü Ödülleri Verildi

İHD “Ayşe Nur Zarakolu Düşünce Özgürlüğü Ödülü” bu yıl Barış İçin Akademisyenler, Can Dündar, Erdem Gül, Tahir Elçi, İMC TV ve Refik Tekin’e verildi.

13 Mayıs 2016

İmzacı Akademisyenlere Kadro Engeline “Kamu Yararı” Cevabı

Marmara Üniversitesi, imzacı akademisyenlerin kadro atamasının yapılmamasına, “kamu yararı gereği” başlatılan soruşturma kapsamında işlemin durdurulduğu yanıtını verdi.

25 Mayıs 2016

“Akademisyenlere Destek Olanlara Destek Olanları da mı Yargılayacaklar?”

Kuşadası’nda akademisyenlere destek veren 46 kişi hakkında dava açıldı. Dava açılanlardan avukat Sezin Atmaca “Herkesi mi yargılayacaklar” diye soruyor.

15 Haziran 2016

Eğitim Sen: Akademisyenlere Dönük Baskılara Son Verilmeli

Eğitim Sen Genel Başkanı Karaca, “Akademisyenlere Yönelik Her Türlü Yıldırma ve Sindirme Uygulamalarına Son Verilmelidir” başlıklı açıklamada imzacı akademisyenlere dönük baskılara ve disiplin yönetmeliği tasarısına değindi.

17 Haziran 2016

Kazandığı Yürütmeyi Durdurma Kararı İptal Edilen Akademisyen Anlatıyor

İmzacı akademisyen Mustafa Şener, işten atılmasına dair yürütmeyi durdurma kararının iptal edilmesiyle ilgili “Sadece kendimiz için değil, ülkemiz adına da endişeliyiz” dedi.

23 Haziran 2016

CHRIS STEPHENSON DAVASI: “Chris’le Dayanışmayan Akademi Yarın Direnme Gücü Bulamaz”

Çantasında Newroz davetiyesi olduğu gerekçesiyle gözaltına alınan, Türkiye’yi terk etmek zorunda kalıp geri döndüğünde hakkında “terör propagandası” gerekçesiyle dava açılan akademisyen Stephenson bugün hakim karşısına çıkıyor.

Akademisyen Chris Stephenson Beraat Etti

Çantasında Newroz bildirisi bulunduğu için gözaltına alınan ve hakkında “terör örgütü propagandası” iddiasıyla dava açılan akademisyen Chris Stephenson ilk duruşmada beraat etti.

Beraat eden Chris Stephenson: “En basit akıl yürütmesi, çantamdan çıkmamış olan bir yaprakla TDK tarafından tarif edilen propaganda faaliyetinin yapılamayacağı sonucuyla tamamlanır.”

3 Temmuz 2016

BAK İmzacısı Profesör Özkazanç’tan Ankara Üniversitesi Rektörüne Mektup

BAK imzacısı Ankara Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Özkazanç, rektörlüğün yurtdışına çıkış taleplerini engellemesi üzerine rektör Prof. Dr. Erkan İbiş’e mektubunda “Demokratik rejimde yaşıyor olsaydık, yöneticiler, sadece ortak işlerimizi bizim adımıza yürütsünler diye seçildiklerini bilir, ona göre davranırlardı” diye yazdı.

8 Temmuz 2016

“BAK Soruşturmasında YÖK Yüksek Disiplin Kurulu Danıştay Kararı ile Yetkisiz Kaldı”

Danıştay, YÖK’ün disiplin soruşturmalarında, YÖK Disiplin Yönetmeliği hükümlerinin uygulanmasını öngören YÖK Genel Kurulu kararının yürütmesini durdurdu.

18 Temmuz 2016

YÖK’ten “Akademik Camiayı Temizleme” Çağrısı

YÖK Başkanı’nın tüm üniversitelerin rektörlerini davet ettiği toplantı çağrısında “akademik camiamızın bu yapıdan tamamen temizlenmesi için atılacak yeni adımlar etraflıca görüşülecektir” denildi.

20 Temmuz 2016

YÖK Akademisyenlerin Yurtdışı Görevlendirmelerini Durdurdu

YÖK, tüm akademisyenlerin yurtdışı görevlendirmelerinin durdurulmasını, görevlendirilmiş olanların ise yurtdışında bulunmasında bir zorunluluk görülmeyenlerin en kısa sürede geri çağrılmasını istedi.

Danıştay’dan ÖYP Kadro İadesine Yürütmeyi Durdurma

Danıştay, Eğitim Sen’in açtığı davada Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) kapsamındaki araştırma görevlilerinin kadrolarının olduğu üniversitelere çağrılmasına dair değişikliğinin yürütmesini durdurdu.

22 Temmuz 2016

Barış İsteyen 10 Akademisyene 5 Ay Sonra Görevden Uzaklaştırma

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde darbe girişimine dair soruşturmada yedi akademisyen açığa alınırken, beş aydır soruşturması süren imzacı on akademisyen de görevden uzaklaştırıldı. İmzacı üç akademisyen süreci anlatıyor.

27 Temmuz 2016

Görevden Uzaklaştırılan İmzacı 10 Akademisyene İşe İade Adımı

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde görevden uzaklaştırılan Barış İçin Akademisyenler’in “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisi imzacısı on akademisyen işe iade ediliyor.

28 Temmuz 2016

Hakkari Üniversitesi, İmzacı İki Akademisyeni Görevden Uzaklaştırdı

Hakkari Üniversitesi Rektörlüğü “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzalamaları nedeniyle dosyaları YÖK’e gönderilen iki akademisyen hakkında görevden uzaklaştırma kararı verdi.

29 Temmuz 2016

Mersin Üniversitesi’nin İşten Attığı İmzacı İki Akademisyen Anlatıyor

Mersin Üniversitesi, barış bildirisine imza atmaları nedeniyle haklarında açılan soruşturmalar gerekçe göstererek iki akademisyenin görevine son verdi. Yrd. Doç. Melahat Kutun ve Yrd. Doç. Bediz Yılmaz Bayraktar süreci anlatıyor.

2 Ağustos 2016

Sayılarla Kapatılan Üniversiteler

193 üniversitenin 15’i kapatıldı. Kapatılan üniversitelerde 64 bin 533 öğrenci ve iki bin 808 akademisyen vardı.

3 Ağustos 2016

Görevden Uzaklaştırılan İmzacı Akademisyenlerin Ev ve İşyerlerinde Arama

Tunceli Üniversitesi’nin üç ay görevden uzaklaştırdığı imzacı akademisyenlerden Doç. Dr. Candan Badem, “Muhalif kimliğim belli, dolayısıyla bu yapılanı muhalifleri de FETÖ torbasına atma girişimi olarak görüyorum” dedi.

Okuldan Uzaklaştırılan İmzacı Akademisyene Gözaltı

Tunceli Üniversitesi’nin açtığı soruşturma kapsamında üç ay görevden uzaklaştırılan ve bugün üniversitedeki odasında arama yapılan Doç. Dr. Candan Badem “Fetullah Gülen’in bir kitabının bulunması” gerekçesiyle gözaltına alındı.

5 Ağustos 2016

Gözaltına Alınan Akademisyen Candan Badem Serbest

Gözaltına alınan Tunceli Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Candan Badem adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.

Serbest Kalan Candan Badem: İlk kez Ateist ve Marksist Olmak İşe Yaradı

“Ateist, Marksist, sosyalist biriyim, Beni nasıl FETÖ’yle ilişkilendiriyorsunuz?” diyen Doç. Dr. Candan Badem, serbest bırakılmasının ardından “Adımı FETÖ soruşturmasına karıştıranların niyeti soruşturmalara gölge düşürmek olabilir” dedi.

8 Ağustos 2016

Anadolu Üniversitesi’nde İmzacı 20 Akademisyene Görevden Uzaklaştırma

Barış İçin Akademisyenler’in “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisini imzaladığı için görevden uzaklaştırılan 20 akademisyenden Yrd. Doç. Dr. Kara, Yrd. Doç. Yalçınoğlu kararı yorumluyor.

Eskişehir’de Barış Akademisyenlerinin Açıklamasına OHAL Engeli

Eskişehir Barış Akademisyenleri’nin Anadolu Üniversitesi’nden imzacı 20 akademisyenin görevden alınmasına karşı üniversite kapısında yapmak istediği açıklamaya valilik izin vermedi. Sendikadaki açıklamada göreve iade talebi dile getirildi.

12 Ağustos 2016

Gazi ve Cumhuriyet Üniversitelerinden Uzaklaştırılan İki Akademisyen Anlatıyor

Gazi Üniversitesi’nden imzacı iken tehdit edilen ve imzasını çeken akademisyen Doç. Dr. Kemal İnal ve Cumhuriyet Üniversitesi’nden imzacı akademisyen Prof. Dr. Ali Çeliksöz uzaklaştırma kararlarının gerekçesini bilmediklerini söyledi.

YÖK: 5 Bin 342 Personel Görevden Uzaklaştırıldı

YÖK, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Gülen Cemaati’ne dönük 6 bin 792 personel hakkında işlem başlatıldığını, bunlardan 5 bin 342’sinin görevden uzaklaştırıldığını duyurdu.

16 Ağustos 2016

HDP’li Vekil, İmzacı Akademisyenlere Dönük Uygulamaları Meclis’e Taşıdı

HDP Milletvekili Çağlar Demirel, imzacı akademisyenlere dönük özellikle darbe girişimi sonrası uygulamaların incelenmesi için Meclis araştırması açılmasını istedi.

22 Ağustos 2016

Batman Üniversitesi’nde İmzacı Akademisyen Görevden Uzaklaştırıldı

Batman Üniversitesi’nde imzacı akademisyen Yrd. Doç. Dr. Düzgün Çakırca, savcılık soruşturma komisyonunun raporu ve Valilik OHAL bürosunun yazısı gerekçe gösterilerek soruşturma süresince görevden uzaklaştırıldı.

23 Ağustos 2016

Kocaeli Üniversitesi İmzacı Akademisyenleri İkinci Kez İfadeye Çağırdı

Kocaeli Üniversitesi’nde imzacı akademisyenler soruşturma komisyona dönük itirazlarının ardından bugün ikinci kez soruşturma komisyonuna çağrıldı.

Adıyaman Üniversitesi, İmzacı Dört Akademisyeni Görevden Uzaklaştırdı

Adıyaman Üniversitesi, imzacı dört akademisyeni haklarında açılan soruşturmayı gerekçe göstererek görevden uzaklaştırdı.

Mustafa Kemal Üniversitesi İmzacı Akademisyenin İlişiğini Kesti

Mustafa Kemal Üniversitesi, Bu Suça Ortak Olmayacağız bildirisine imza verdiği gerekçesiyle akademisyen Yrd. Doç. Utku Sayın’ın sözleşmesini uzatmadı.

2 Eylül 2016

Üç Kanun Hükmünde Kararname

Gece yarısı çıkarılan üç KHK ile binlerce kamu görevlisi işten çıkarıldı158 öğrencinin öğrencilikle ilişkisi kesildi, tutuklanan belediye başkanlarının yerine “görevlendirmeyle” üye getirilmesi kanunlaştırıldı.

İşten Çıkarılanlar Arasında 41 Barış İmzacısı Var

Kanun Hükmünde Kararname ile işten çıkarılan akademisyenlerden 41’i Barış İçin Akademisyenler bildirisini imzalamıştı.

İşten Çıkarılan Akademisyenlerden Tepki

Kanun Hükmünde Kararname ile 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Fethullah Gülen cemaati ile irtibatı bulunduğu gerekçesiyle üniversitelerdeki 2 bin 346 kişi işten çıkarıldı.

İşten Çıkarılan Her 5 Akademisyenden Biri Profesör

İşten çıkarılanların akademisyenlerin 455’i profesör, 472’si doçent, 658’i yardımcı doçent, 420’si araştırma görevlisi, 243’ü öğretim görevlisi, 28’i uzman, 70’i okutman. Üniversite üniversite işten çıkarılan akademisyenler…

3 Eylül 2016

Akademisyenler ve Öğrencilerden KHK’ya Tepki

Ankara Üniversitesi’nden akademisyenler ve Kocaeli Üniversitesi öğrenciler, akademisyenlerin KHK ile işten çıkarılmasına tepki gösterdi.

Akademisyenlerin İhracına Tepkiler

Akademisyenlerden 2 bin 346’sının KHK ile kamu hizmetinden men edilmesine siyasetçiler, sivil toplum örgütleri ve bilim insanları tepki gösterdi.

5 Eylül 2016

ÖYP’liler KHK ile Gelen Değişiklikler Hakkında Ne Düşünüyor?

KHK ile ÖYP’li araştırma görevlilerinin statüleri değiştirilirken, geri çağrılmalarına yol açan düzenleme de yapıldı. Araştırma görevlileri ne düşünüyor, endişeleri ve soru işaretleri ne?

6 Eylül 2016

İhraç Edilen İki Akademisyenden “Mücadeleye Devam” Mesajı

Kocaeli Üniversitesi’nden ihraç edilen imzacı akademisyenlerden Doç. Dr. Özlem Özkan “Kamudan ihraç da edilsek barış konusunda ısrarcıyız” derken Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu “Öğrencilerimizi de Kocaeli’ni de bırakmıyoruz” dedi.

“Hukuksuz Tasfiye Edilen Kamu Görevlileri Göreve İade Edilmeli”

TTB, TİHV, SES ve Eğitim Sen ihraç edilen kamu görevlileriyle ilgili “Darbe soruşturmaları hukuk kuralları içinde titizlikle yapılmalı, darbe girişimi ile somut bağlantısı saptanmayanlar en kısa sürede görevlerine iade edilmelidirler” dedi.

8 Eylül 2016

Kocaeli Üniversitesi’nden İhraç Edilen Akademisyenler: “Geri Döneceğiz”

Kocaeli Üniversitesi’nden ihraç edilen imzacı 19 akademisyen odalarını boşaltırken öğrencileri ve meslektaşları yanlarındaydı. Akademisyenler geri dönecekleri mesajlarıyla uğurlandı.

22 Eylül 2016

Akademisyenler, İhraçlar ve Güvencesizliğe Karşı YÖK Önündeydi

Akademisyenler YÖK önünde seslendi: Açığa alma ve ihraçlara son verilsin, bu kişiler göreve iade edilsin, KHK ile yapılan ÖYP düzenlemesinin geri alınsın ve herkese iş güvencesi sağlansın.

26 Ağustos 2016

Barış İsteyen Dört Akademisyenin Yargılandığı Davada İkinci Duruşma Yarın

Barış bildirisini imzalamaları nedeniyle tutuklandıktan sonra ilk duruşmada serbest bırakılan dört akademisyenin davasında ikinci duruşma 27 Eylül’de.

27 Eylül 2016

Dört Akademisyen İçin Çağlayan’da Dayanışma

Barış bildirisi imzacısı akademisyenler Esra Mungan, Meral Camcı, Kıvanç Ersoy ve Muzaffer Kaya’nın yargılandıkları davanın ikinci duruşması öncesi uluslararası kurum temsilcileri dayanışma mesajlarını iletti.

Dört Akademisyenin Açıklaması: Barış Talebi Yargılanamaz

“Üniversite toplum yararına eleştirel düşünce üretir. Üniversite çıkar gruplarına ve iktidarlara bağımlı olmamalıdır. Kendini var eden emeğe borçludur, halkların emeğine.”

 

Barış İsteyen Dört Akademisyene Beraat Çıkmadı

İmzacı akademisyenler Mungan, Camcı, Ersoy ve Kaya’nın yargılandığı davanın ikinci duruşmasında avukatlar beraat istedi, mahkeme Adalet Bakanlığı’ndan dosyanın beklenmesine karar verdi.

Kocaeli Dayanışma Akademisi Şölenle Açılıyor

Kocaeli Üniversitesi’nden ihraç edilen 19 imzacı akademisyen kurdukları “Kocaeli Dayanışma Akademisi” ile derslere devam edecek. Açılış şöleni yarın.

Baluken Kocaeli Üniversitesi’ndeki İhraçları Başbakana Sordu

HDP milletvekili İdris Baluken, Başbakan Binali Yıldırım’a imzacı 19 akademisyenin Kocaeli Üniversitesi’nden hangi kriterleri gözeterek ihraç edildiklerini sordu.

28 Eylül 2016

Kocaeli Dayanışma Akademisi Şölenle Açıldı

Kocaeli Üniversitesi’nden ihraç edilen imzacı akademisyenlerin kurduğu Kocaeli Dayanışma Akademisi’nde açılış dersi gerçekleşti.

Kocaeli Dayanışma Akademisi Üyeleri Anlatıyor

Kocaeli Üniversitesi Dayanışma Akademisi’ni kuran akademisyenler adına dört akademisyen açılış şöleninde konuştu.

Kocaeli Dayanışma Akademisi Açılışından Dayanışma Mesajları

Kocaeli Dayanışma Akademisi’nin açılışında Mersin’den Eskişehir’e dek işten atılan akademisyenler, öğrenciler söz aldı.

29 Eylül 2016

HDP’Lİ BALUKEN’DEN ARAŞTIRMA ÖNERGESİ: “Barış Akademisyenlerine Yönelik Hukuksuzluklar Meclis’te Araştırılsın”

HDP milletvekili Baluken, barış bildirisi imzacılarına yönelik baskı, keyfi ve usulsüz uygulamalar ile hukuksuzlukların kapsamlı bir şekilde araştırması ve açığa çıkarması için Meclis Araştırması açılmasını istedi.

13 Ekim 2016

DİREN ÇELİK DAYANIŞMA AKADEMİSİ’NDEN YAZDI: Sartre’ı Anlatmanın Tam Zamanıydı

Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ruhi Demiray, derste şöyle diyordu: “Antisemitik ya da ırkçı insanlar yalnızlıktan korkan, çoğunluktan yana olan insanlardır. O nedenle ortaya çıktıkları yerde çoğunlukta oluyorlar”.

19 Ekim 2016

Barış İçin Kendilerini İhbar Eden 46 Kişiye İlk Duruşmada Beraat Çıkmadı

Barış bildirisi imzacılarına destek için bildiride yer alan sözlerin altına imzalarını attıklarını belirterek kendileri hakkında suç duyurusunda bulunan 46 kişinin yargılandığı davada ilk duruşma görüldü.

21 Ekim 2016

Anadolu Üniversitesi’nin Sözleşmelerini Yenilemediği Üç Akademisyen Anlatıyor

Anadolu Üniversitesi’nde sözleşmeleri yenilenmeyen imzacı akademisyenlerden Fidan Güneş Güngör, Gülcan Ergün ve Zafer Güzey süreci, içinde bulundukları durumu ve dayanışmayı anlattı.

24 Ekim 2016

Barış İçin Kendilerini İhbar Eden Altı Kişi Hakim Karşısındaydı

Barış bildirisi imzacılarına destek için bildiride yer alan sözlerin altına imzalarını attıklarını belirterek kendileri hakkında suç duyurusunda bulunan altı kişi barış taleplerini yineledi. Mahkeme, duruşmayı erteledi.

27 Ekim 2016

Barış Bildirisi İmzacısı Akademisyene “FETÖ” Soruşturması

Barış bildirisine imza verdiği için dokuz aydır görevinden uzak olan Adnan Menderes Üniversitesi eski rektörü Şükrü Boylu, bu kez de “FETÖ” soruşturması nedeniyle iki ay daha görevinden uzaklaştırıldı.

28 Ekim 2016

İmzacı Akademisyenin Almanya’dan Aldığı Kabule Pasaport İptali Engeli

İhraç edilen imzacı akademisyenlerden Kamuran Akın, misafir araştırmacı olarak kabul aldığı Almanya’ya gitmek üzere geldiği havalimanında pasaportunun iptal edildiği ve hakkında “FETÖ/PDY şüphelisi” ibaresi olduğunu öğrendi.

29 Ekim 2016

Seçimler Kaldırıldı, Rektörleri de Erdoğan Seçecek

Bakanlar Kurulu tarafından yayınlanan 676 sayılı KHK ile rektörlük seçimleri de kaldırıldı.

31 Ekim 2016

1262 Akademisyen Üniversitelerden İhraç Edildi

675 sayılı KHK ile 1262 akademisyen üniversitelerden ihraç edildi. İhraç edilen akademisyenler arasında tutuklu bulunan Prof. Mehmet Altan ve Barış İçin Akademisyenler’den Doç. Dr. Zeynep Kıvılcım da var.

İhraç Edilenlerin 24’ü Barış İçin Akademisyenler’den

675 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen 24  imzacı ile KHK ile ihraç edilen imzacıların sayısı 68’e yükseldi.

Akademide İki KHK Etkisi: Her 100 Akademisyenden Üçü İhraç Edildi

675 ve 672 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’ler ile toplam 106 üniversiteden 3 bin 608 akademisyen ihraç edildi.

İstanbul Üniversitesi’nden İhraç Edilen Eğitim Sen’liler Anlatıyor

İstanbul Üniversitesi’nde KHK ile ihraç edilen 17 akademisyenden 11’i Eğitim Sen üyesi. Akademisyenler Levent Dölek, Deniz Morva, Hakan Ongan ve Taylan Eren Yenilmez ihraçları ve sendika mücadelesine etkisini anlatıyor.

1 Kasım 2016

“İmza Attı Diye 35 Yıllık Devlet Memurunu Atıyorsun, Böyle Şey Olur mu?”

KHK ile ihraç edilen akademisyenlerden Prof. Dr. Ali Çeliksöz, “Savunmamı dahi almadılar. Mahkeme kararı yok. Birdenbire 35 yılık devlet memuru bir anda bir imza ile terörist oldu. Böyle bir şey olur mu?” diyor.

Boğaziçi Akademisyenlerinden Rektörlük Seçimini Kaldıran KHK’ya Tepki

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyeleri, yüzde 86 oy oranıyla seçilen rektörlerinin atanmamasını kabul edilemez olduğunu söyledi, rektörlük seçimlerini kaldıran KHK’nın iptalini talep etti.

3 Kasım 2016

Akademideki İhraçlara Karşı Beyazıt’tan Seslendiler: Teslim Olmayacağız

Akademisyenlerin ihraç edilmesine karşı Beyazıt Meydanı’nda yapılan eyleme öğrenciler, akademisyenler, taşeron işçiler, sivil toplum örgütleri temsilcileri katıldı.

“OHAL Kaldırılmalı, İhraç Edilenler Göreve Dönmeli”

İstanbul Üniversitesi’ndeki ihraçlara karşı yapılan eylemin ortak açıklamasında “OHAL derhal kaldırılmalı. İhraç edilen arkadaşlarımız görevlerine geri dönmeli” dediler.

Prof. Onur Hamzaoğlu: Ama Biz Araştırmalarımıza Devam Ettik

Kocaeli Dayanışma Akademisi’nin beşinci dersini Prof. Onur Hamzaoğlu verdi; hakkında soruşturma açılmasına neden olan Dilovası’ndaki kirliliğin olumsuz etkileri araştırmasını anlattı.

11 Kasım 2016

DAYANIŞMA AKADEMİSİ – DERS 6 Özuğurlu: Bizler Öfkesini Kuşanmış Kadınlarız

Dayanışma Akademisi’nin altıncı dersini veren Doç. Dr. Aynur Özuğurlu: “Uzun zamandır öfke kadınların direnişlerini ortaya koyan bir form olmaktan çıktı. Bizler artık öfkesini kuşanmış kadınlarız.”

14 Kasım 2016

TARIK ZİYA EKİNCİ YAZDI: Türkiye’de Üniversite Eğitimi ve Akademik Özgürlük

Üniversite yöneticilerinin devlete egemen güçlerle bütünleşmesi ve öğretim üyelerini baskı altına almaları bilimsel çalışmaları frenleyeceği gibi toplumsal gelişmeyi de önler.

22 Kasım 2016

242 Akademisyen Kamu Görevinden Çıkarıldı

KHK ile 21 üniversiteden 242 akademisyen, 89 üniversiteden 942 idari personel kamu görevinden çıkarıldı.

15 İmzacı Akademisyen İhraç Edildi

677 KHK ile ihraç edilen 242 akademisyenden 15’i barış imzacısıydı. Son ihraçlarla KHK ile ihraç edilen akademisyen sayısı 3 bin 850’ye, ihraç edilen imzacı akademisyen sayısı 83’e yükseldi.

23 Kasım 2016

Üç KHK: 107 Üniversiteden 3 bin 850 Akademisyene İhraç

107 üniversitede her yüz akademisyenden üçü ihraç edilmiş durumda. En çok akademisyen İstanbul Üniversitesi’nden ihraç edilirken, en yüksek ihraç oranı Alaaddin Keykubat Üniversitesi’nde.

24 Kasım 2016

Akdeniz Üniversitesi’nden İhraç Edilen Barış Akademisyenlerinden Mesaj Var

Akdeniz Üniversitesi’nden KHK ile ihraç edilen sekiz imzacı akademisyen yayınladıkları videoda barış taleplerine sahip çıktı, mücadeleye devam edeceklerini ve geri döneceklerini söyledi.

25 Kasım 2016

BÜLENT ŞIK YAZDI: KHK’yle İhraç Edilen Bir Akademisyenin Hayatından Kesitler

Barış bildirisine imza atmakla, Ergene veya Dilovası’nda yaşayan insanların yediği gıdalarla kanser yapıcı kimyasallara maruz kalıp kalmadıklarının araştırılması işi arasında benim açımdan hiçbir fark yok.

1 Aralık 2016

Prof. Dr. Veli Deniz “Lojistik Köy” Kocaeli’ni Anlattı

Kocaeli Dayanışma Akademisi’nin yedinci dersinde Prof. Dr. Veli Deniz, Kocaeli’nde endüstiriyel kazalarda kimsenin ne yapacağını bilmediğini söyledi.

8 Aralık 2016

Beyazıt’ta OHAL ve KHK’lara Karşı Eylem

OHAL ve KHK’lara karşı Beyazıt Meydanı’nda yapılan eylemde öğrenciler, akademisyenler, taşeron çalışanlar KHK’ların geri çekilip OHAL’in kaldırılması talebini yineledi.

9 Aralık 2016

Üniversite Çalışanlarına Disiplin Cezalarını Düzenleyen Değişiklik Yürürlükte

Üniversite öğretim elemanları, memur ve diğer personeline uygulanabilecek disiplin cezalarına dair düzenleme greve katılmak, intihal gibi fiillere ceza öngörürken, yargı kararı ile iptal edilen cezanın yeniden tesisini de içeriyor.

Eğitim Sen’den Disiplin Cezası Düzenlemesine Tepki

Eğitim Sen, üniversitelerdeki öğretim elemanları, memur ve diğer personeline uygulanabilecek disiplin cezalarına dair düzenlemenin suç olarak değerlendirilen fiillerin arttırıp, sendikal faaliyetleri engellediğini belirtiyor.

10 Aralık 2016

DAYANIŞMA AKADEMİSİ’NDE 8’İNCİ DERS: Doç. Dr. Yücel Demirer: Esen Yele Göre Taraf Değiştirme Eğilimi Var

Kocaeli Dayanışma Akademisi’nin “Esen rüzgara göre taraf değiştirenlerin çokluğu Türkiye siyasetine ilişkin bize ne söyler” konulu 8. dersi Doç. Dr. Yücel Demirer’in anlatımıyla gerçekleştirildi

14 Aralık 2016

18 Mart Üniversitesi, Nöroloji Uzmanını Görevden Uzaklaştırdı

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi, nöroloji kliniğindeki tek uzman doktoru, 12 gün sonunda serbest bırakıldığı gözaltı sürecinde görevden uzaklaştırdı.

15 Aralık 2016

Prof. Dr. Ümit Biçer: “Geride Kalanlar Dönüp Dönüp İlerleyemeyen Bir Tarihte Yaşar”

Kocaeli Dayanışma Akademisi’nin dokuzuncu dersi Prof. Dr. Ümit Biçer’in “Kayıplar, Toplu Mezarlar ve Hakikat arayışı” başlıklı dersiydi.

22 Aralık 2016

Barış Akademisyenleri İçin Dayanışma: Beraat İstiyoruz

Akademisyenler Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan, Yrd. Doç. Dr. Meral Camcı, Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Kaya ve Doç. Dr. Kıvanç Ersoy’un yargılandığı davanın duruşması öncesi adliye önünde dayanışma açıklamaları yapıldı.

Barış İsteyen Dört Akademisyen İçin Beraat Talebi Yanıt Bulmadı

Esra Mungan, Meral Camcı, Muzaffer Kaya ve Kıvanç Ersoy’un barış bildirisi nedeniyle yargılandıkları davanın üçüncü duruşmasında beraat talebi kabul edilmedi, Adalet Bakanlığı’ndan yanıt beklenmesine karar verildi.

Kocaeli Dayanışma Akademisi’nde İki Dayanışma Dersi

Kocaeli Üniversitesi’nden ihraç edilen 19 akademisyenin kurduğu KODA’nın 10’uncu dersinde “Mitolojiden gerçeğe ateşi çalmak, akademinin sınıfsal işlemi” ve “Dayanışma: Sınıf kültürünü oluşturan güzergâhlar” konuları işlendi.

23 Aralık 2016

Ulusal Kadın Çalışmaları Birliği’nden Türkiye’deki Akademisyenler ile Dayanışma

ABD merkezli Ulusal Kadın Çalışmaları Birliği, Türkiye’de akademisyenlere karşı yürütülen süreç hakkında endişeli olduklarını belirttikleri mektupta Türkiyeli ve Türkiye’de çalışan akademisyenler ile dayanışma çağrısı yapıyorlar.

Barış İmzacıları, Marmara Üniversitesi’nin Ceza Talebini Tesadüfen Öğrendi

Eğitim Sen Marmara Temsilcisi Egemen Cevahir, YÖK’ün imzacılara yönelik ceza yetkisi olmamasına karşın, KHK ile ihraçlar ihtimaline dikkat çekti. Birlikte mücadelenin önemine değindi.

26 Aralık 2016

Barış Akademisyenlerine Destek Veren Sinemacılara Soruşturma

Barış için Akademisyenler’e destek bildirisi yayınlayan 433 sinemacı hakkında “suçu ve suçluyu övmek” suçlamasıyla soruşturma açıldı.

30 Aralık 2016

Olmayan Bölüme Çağrılan İki ÖYP’li Asistan

ÖYP’li iki araştırma görevlisinin geri çağrılma hikayeleri YÖK’ün programların aktif olmamasının göz önünde tutulmasına dair genelge maddeleriyle çelişiyor. Eğitim hakları da engelleniyor.

6 Ocak 2017

OHAL DÜZENLEMELER VE UYGULAMALAR – 3 / F. SALMAN – A. ERGÜNOHAL’de Akademik Kurumlardan İhraçlar

109 üniversiteden 3850 akademisyen ihraç edildi. İhraç edilenlerin sadece 16’sı göreve geri dönebildi.

Üç Yeni KHK

OHAL kapsamında üç yeni kanun hükmünde kararname yayınlandı.

7 Ocak 2017

679 Sayılı KHK Ne Düzenlemeler Getirdi?

679 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile çok sayıda kamu personeli ihraç edildi, 83 dernek kapatıldı. 675 sayılı KHK’ya göre daha önce kapatılan 11 gazete yeniden çıkarılabilecek.

631 Akademisyen İhraç Edildi

679 sayılı KHK ile yükseköğretim kurumlarında görevli 631 akademisyen ve 155 idari personel ihraç edildi. KHK ile ihraç edilen akademisyen sayısı 4 bin 481’e yükseldi.

İhraç Edilenler Arasında Barış İmzacısı 42 Akademisyen de Var

679 sayılı KHK ile ihraç edilen 631 akademisyenden 42’si Barış Bildirisi imzacısıydı.Son KHK ile ihraç edilen akademisyen sayısı 4 bin 481’e, ihraç edilen imzacı sayısı 125’e yükseldi.

ÜNİVDER’den Akademisyen İhraçlarına Tepki: Bu Yanlıştan Dönülmeli

ÜNİVDER ihraçlara karşı”Başta rektörler olmak üzere YÖK ve hükümet yetkililerine hukuk içinde hareket etmelerini diliyor, bu uygulamaların üniversite tarihine bir kara leke olarak geçeceğini hatırlatmak istiyoruz” dedi.

8 Ocak 2017

ADA: Ankara Dayanışma Akademisi Kuruldu

Üniversitelerde Kanun Hükmünde Kararnamelerle yaşanan ihraçlara karşı Ankara’da kurulan Ankara Dayanışma Akademisi’nin açılışı bugün.

9 Ocak 2017

İHRAÇ EDİLEN AKADEMİSYENLERDEN ŞÜKRÜ BOYLU: “Diplomalarımızı KHK’larla Kazanmadık, Geri Döneceğiz”

Adnan Menderes Üniversitesi’deki görevinden hakkında açılan soruşturmalar gerekçesiyle bir yıldır uzakta olan ve KHK ile ihraç edilen Şükrü Boylu, ihraçların “Akademiyi çölleştirdiğini” söyledi.

Sayılarla Akademide Dört KHK Etkisi

OHAL kapsamında ilan edilen dört KHK ile 108 üniversiteden 4 bin 481 akademisyen ve 155 idari personel ihraç edildi.

KHK İhraçları İzmir’de Protesto Edildi

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri’nin çağrısıyla yapılan basın açıklamasında KHK ile ihraçlara tepki gösterildi.

10 Ocak 2017

Doç. Dr. Sevilay Çelenk İhraç Edilme Sürecini Anlattı

Ankara Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nden ihraç edilen Doç. Dr. Sevilay Çelenk ile ihraçları, ihraçlarda rektörlerin etkilerini, ihraçların akademiye etkilerini konuştuk. (BK)

Beyza Kural

Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu. Kasım 2012’den beri bianet’te muhabir olarak çalışıyor.

bianet
Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here