Anasayfa Haber Habur’da bekletilen cenazeler aileleri tarafından teslim alınacak

Habur’da bekletilen cenazeler aileleri tarafından teslim alınacak

Paylaş

ŞIRNAK (DİHA) – Habur Sınır Kapısı’nda 10 günden bu yana bekletilen 13 YPG/YPJ ve HPG savaşçısının cenazelerinin geçişine izin verildiği öğrenildi. HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Şırnak Valisi ile yaptığı görüşmede cenazelerin bu geceden itibaren geçişlerinin sağlanacağını söylediğini aktardı.

Rojava ve Şengal’de yaşamlarını yitiren ve Bakanlar Kurulu ile İçişleri Bakanlığı’nın kararı gerekçe gösterilerek 10 günden bu yana Şırnak Silopi’deki Habur Sınır Kapısı’nda bekletilen 13 HPG, YPG/YPJ savaşçısının cenazesinin geçişine izin verilmesi için yapılan görüşmeler sonuç verdi. 10’ncu günün sonunda hem Başverimli beldesinde hem de İbrahim Halil Gümrüğünde nöbet eylemleri başlatan ailelere bu gece cenazelerin teslim edileceğine dair bilgi verildi. Ailelerle birlikte Başverimli’deki nöbet eyleminde bulunan DBP Şırnak İl Eşbaşkanı Salih Gülenç, konuya ilişkin verdiği bilgide, HDP milletvekillerinin hükümet yetkilileri ile yaptığı görüşmeler sonucunda bu gece itibari ile cenazelerin geçişlerine izin verileceğini belirtti.

680x680nc-srnk-04-08-2015-silopi-cenazeler-ailelere-teslim-edilecek3Gülenç,”Ancak AKP hükümetinin bu güne kadar yürütmüş olduğu politikaları bizlere güven vermediğinden dolayı cenazelerimizi almadan buradan ayrılmayacağız. Dolayısıyla bizler direniş nöbetimize devam edeceğiz” dedi.

Cenazelerin ailelerine verileceği bilgisini doğrulayan HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız da Şırnak Valisi ile görüşme gerçekleştirdiklerini belirterek, “Şırnak Valiliği ile yaptığım görüşmede, cenazelerin geçişlerine bu gece itibari ile izin verileceği söylendi” dedi.

Sarıyıldız, halkın cenazeleri sahiplenme konusunda provokasyonlara gelmemesi yönünde uyarıda bulundu.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here