Anasayfa Dergi Giriş Hafıza Merkezi Medya Derlemesi | 23 Şubat – 9 Mart

Hafıza Merkezi Medya Derlemesi | 23 Şubat – 9 Mart

Paylaş

   

 

 

Bu iki haftada zorla kaybetme ve yasadışı keyfi infazlarla ilgili iki önemli davanın duruşmaları görüldü. Silopi’ye bağlı Görümlü’de 14 Haziran 1993’te 6 köylünün gözaltına alındıktan sonra öldürülüp kaybedilmesiyle ilgili Mete Sayar’ın yargılandığı Görümlü davasının Ankara’da 27 Şubat’ta görülen 5. duruşmasında mahkeme yeni araştırma yapmadığı için dinlenebilecek yeni tanık kalmadı. Bu karara dair değerlendirmemize websitemizdeki duruşma notlarından ulaşabilirsiniz. Bir başka önemli kayıp davası olan Kızıltepe JİTEM davasının Ankara’daki ilk duruşması ise 3 Mart’ta görüldü. Emekli Albay Hasan Atilla Uğur ile dönemin İl Jandarma Komutanı Eşref Hatipoğlu’nun sanık olarak yargılandığı davada mahkeme bu iki üst düzey askerin yargılanması için HSYK izni alınması gereğini gerekçe göstererek davayı geçici durdurma kararı aldı. Mahkeme kararı hakkında değerlendirmemizi ve davanın failleri hakkında detaylı bilgyi yinewebsitemizi ziyaret ederek okuyabilirsiniz.

Bu dönemde aynı zamanda iki önemli kaybımız oldu. Önce 1996’dan beri kaybedilen eşi İsmail Şahin’in akıbetini soran Cumartesi Anneleri’nden Kiraz Şahin 26 Şubat’ta hayatını kaybetti. Ardından 28 Şubat’ta bu coğrafyada farklı kültürlerin birbirlerinden beslenerek zenginleşebileceği demokratik bir toplum hayaline hayatını adamış Türkiye’nin ve dünyanın sayılı yazarlarından Yaşar Kemal‘i kaybettik.

KAYBEDİLENLER

Bitlis’te 260 toplu mezar açılmayı bekliyor
Neredeyse her yerinde toplu mezarların bulunduğu Bitlis’te yıllardır toplu mezarların açılması için girişimlerde bulunan İnsan Hakları Derneği, şu ana kadar 290’a yakın toplu mezarın tespitini yaptı. (Yüksekova Haber, 26 Şubat)

Kayıp yakınları Atasoy’un faillerini sordu
Yüksekova’da İHD ve kayıp yakınları, “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” talebiyle gerçekleştirdikleri oturma eyleminin 49’inci haftasında 1995 yılında katledilen Nurettin Atasoy’un failleri soruldu. (Yüksekova Haber, 7 Mart)

Cumartesi Anneleri 

Cumartesi Anneleri’nden Kiraz Şahin yaşamını yitirdi
1996 tarihinde kaybedilen eşi İsmail Şahin için adalet mücadelesi veren Cumartesi Anneleri’nden Kiraz Şahin yaşamını yitirdi. (İMC, 27 Şubat)

Kayıp yakınları şal û şepik giydi
Cizre’de Dayikên Şemiyê (Cumartesi Anneleri) bu haftaki eylemlerinde, AKP Hükümeti’nce Meclis’e getirilen “İç Güvenlik Yasa Tasarı”nda yasaklanmaları nedeniyle yöresel kıyafetleri olan şal û şapik giyip, yüzlerini puşi ile kapatarak tasarıyı protesto etti. (Yüksekova Haber, 28 Şubat)

Cumartesi Anneleri 518. Hafta: Kiraz Şahin’i Işıklara Uğurladık! Cüneyt Aydınlar Nerede?
Cumartesi Anneleri 518. haftada, 21 yıl önce gözaltında katledilen Cüneyt Aydınlar’ı sordu. Geçtiğimiz günlerde yaşamını yitiren 19 yıllık mücadele arkadaşları Kiraz Şahin’in acısıyla bir araya gelen kayıp yakınları ayrıca, “Daha kaçımız soğuk mezar taşına hasret gideceğiz” diye seslendi. (Sendika, 1 Mart)

“Gözaltında Kaybedilen Kadınların Akıbetini Açıklayın”
Cumartesi Anneleri/İnsanları gözaltına kaybedilen sevdikleri için 519. kez biraraya geldi. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nden bir gün önceki buluşmada gözaltında kaybedilen kadınların akıbetleri soruldu. (Bianet, 7 Mart)

CEZASIZLIK 

Cemil Kırbayır’ı yakalayan polisler ödüllendirilmiş!
Cumartesi annelerinden Berfo Ana’nın oğlu Cemil Kırbayır’la ilgili yeni detaylara ulaşıldı. ‘En azından oğlumun mezarını bulun’ diyen Berfo Ana’nın oğlu Kırbayır’ı yakalayan polislere ikişer maaş ikramiye verildiği ortaya çıktı. (T24, 26 Şubat)

Kürdistan’da ‘üstün’ katliamlara ödül terfi
1990’lı yıllarda Kürdistan’da Türk devletinin Kürt yurttaşlara dönük kirli savaşı çarpıcı belgelerle bir kez daha ortaya çıktı. Amed’in Licê İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından 1992 yılında birçok ilçeye bağlı köylere ilişkin tutulduğu anlaşılan fişleme listeleri ortaya çıktı. (Özgür Gündem, 26 Şubat)

AKP ‘faili belli’ dosyaları sıfırlıyor..220 infaza zaman aşımı!
Cumartesi Anneleri yarın 518’inci kez toplanacak. Failler hâlâ bulunamazken 220 dosya 2015’te zamanaşımına uğrayacak. (Taraf, 27 Şubat)

Yüksekova’da Yaşar ve Yılmaz’ın failleri soruldu
Yüksekova’da kayıp yakınları faili meçhul cinayetlerde öldürülen Zeki Yılmaz ile Mehmet Yaşar’ın faillerini sordu. (Yüksekova Haber, 28 Şubat)

Zamanla kapatılan kayıp dosyası
1995 yılında gözaltında katledilen Rıdvan Karakoç’un faillerinin bulunması ve yargılanması için ailesi ve kayıp yakınları tarafından başlatılan hukuk mücadelesi de tıpkı diğer gözaltında kayıp dosyalarının başına geldiği gibi katillere gizli bir af niteliği taşıyan “zaman aşımı” tehlikesi ile karşı karşıya. Ağabeyinin siyasi düşüncelerinden dolayı işkenceyle katledildiğini ve bunun insanlık suçu olduğunu belirten Hasan Karakoç, insanlık suçlarında zaman aşımı uygulanamayacağını ve faillerin bulunması için mücadelelerine devam edeceklerini söyledi. (Güneydoğu Ekspres, 28 Şubat)

Devlet, babayı fişledi iki kardeş katledildi
Devletin önce fişlediği daha sonra katlettiği yurttaşlara yönelik ayrıntılar yıllar sonra tarihin dehlizlerinde kaybolmayıp ortaya çıkmaya devam ediyor.  (Özgür Gündem, 1 Mart)

Hasan Ocak dosyası da zamanaşımı kıskacında
Öğretmen Hasan Ocak’ın gözaltında öldürülmesine ilişkin 20 yıldır süren soruşturma 21 Mart’ta zamanaşımına girecek. Şüphelileri “faili meçhul şahıslar” olarak gözüken soruşturmada şimdiye dek, ne o dönemin polis şefleri ne de Ergenekon dosyasındaki gizli tanık ifadeleriyle ortaya atılan iddialar sorgulandı. (Cumhuriyet, 2 Mart)

Bayrampaşa Cezaevi’ndeki “Hayata Dönüş” operasyonuna 2. dava açıldı
“Hayata Dönüş” adı altında 19 Aralık 2000’de 20 cezaevine eş zamanlı düzenlenen ve 30 mahkum ile 2 askerin hayatını kaybettiği, yüzlerce mahkumun da ağır şekilde yaralandığı operasyonla ilgili bir dava daha açıldı. 12 kişinin öldüğü, 29 kişinin ağır yaralandığı Bayrampaşa Cezaevi operasyonuna ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2010’da başlattığı ve operasyondan 15 yıl sonra tamamlanan 2. soruşturma sonucunda 157 jandarma hakkında 735 yıla kadar hapis cezası istendi. (CNN Türk, 7 Mart)


Görümlü (Mete Sayar) Davası

Görümlü davası ertelendi
14 Haziran 1993 yılında Şırnak’ın Silopi ilçesinin Görümlü beldesi yakınlarında gözaltına alınan ve kendilerinden bir daha haber alınamayan 6 yurttaş ile ilgili davanın 5. duruşması görüldü. Dava 26 Haziran’a ertelendi. (Evrensel, 27 Şubat)


Kızıltepe JİTEM Davası

Kızıltepe’de 22 kişinin ‘kaybedilmesi’ne ilişkin JİTEM davası yarın görülecek
Mardin’in Kızıltepe ilçesinde 2 kişinin gözaltında kaybedilmesi ve infazla ilgili açılan JİTEM davası yarın Ankara’da 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. (T24, 2 Mart)

JİTEM davası HSYK’ye göderildi
Midyat’tan Ankara’ya nakledilen “Mardin JİTEM” davasında dosyanın tümü ile HSYK’ye gönderilmesine karar verildi. (İMC, 3 Mart)

JİTEM davası iki komutana yargılama izni için durduruldu
‘Güvenlik gerekçesiyle’ Ankara’ya taşınan JİTEM davası yargılama daha başlamadan durduruldu. (T24, 4Mart)

Dargeçit DİJTEM Davası

Dargeçit JİTEM davası Adıyaman’a nakledildi
7 sivil ile 1 askerin 1995 yılında katledilmesine ilişkin açılan “Dargeçit JİTEM” davası, Adıyaman Ağır Ceza Mahkemesi’ne nakledildi. (Evrensel, 4 Mart)

‘Dargeçit JİTEM’ davasının ek iddianamesi hazır
3’ü çocuk 7 sivil ile bir askerin 1995 yılında katledilmesine dair yıllar sonra açılan “Dargeçit JİTEM” davasında, haklarında daha önce “kovuşturmaya gerek yoktur” kararı verilen İlçe Jandarma Komutanlığı Merkez Karakol Komutanı Mahmut Yılmaz ile yardımcısının da aralarında bulunduğu 16 kişi hakkında ek iddianame hazırlandı. Sanıkların tümü “taammüden öldürme” suçundan yargılanacak. (Özgür Gündem, 6 Mart)

BARIŞ SÜRECİ

Demirtaş müzakere süreci taslak metnindeki 10 maddeyi açıkladı
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş müzakere sürecine ilişkin, İmralı Heyeti’nin hazırladığı taslak metindeki 10 maddeyi açıkladı. (İMC, 25 Şubat)

Demirtaş: Ortak Açıklama Karşılıklı Taahhüttür
HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş Dolmabahçe’de hükümet ile HDP’nin ortak açıklamayla “Türkiye’nin özgürleşmesi ve barış için kritik bir aşamaya” geçildiğini açıkladı; İç Güvenlik Yasa Tasarısı’ndaki ısrarın ise bu durumla çeliştiğini belirtti. (Sendika, 28 Şubat)

KCK: Hükümet Sorumluluğunu Yerine Getirmeli
KCK, HDP heyeti ve hükümetin ortak açıklamasıyla ilgili, “bir kez daha siyasi çözüm fırsatı sunulduğunu, hükümetin bu kez sorumluluğunu ciddiyetle yerine getirmesi gerektiğini” ifade etti, “bu durumda bizlerin de sorumluluklarımızı yerine getireceğimizi taahhüt ediyoruz” dedi. (Bianet, 1 Mart)


Roboski 

Roboskili aileler: Yasalarınız katliamı meşrulaştırıyor
Roboski katliamında yakınlarını kaybeden aileler, AKP’nin mecliste görüşülen “iç güvenlik paketi” ile katliamlarını meşrulaştırmaya çalıştığına ve yasaların katliamların meşrulaştırdığına dikkat çekti. (Yüksekova Haber, 26 Şubat)

Vicdani retçi Faruk Encü gözaltına alındı 
Encü: Roboski’de kardeşim paramparça edilerek katledildi, ben bu ülkenin askeri olmayacağım! (Demokrat Haber, 28 Şubat)

Ferhat Encü HDP’den aday oldu 
Roboski katliamında kardeşi ve 11 yakınını kaybeden Encü dilekçesini verdi. (Demokrat Haber, 2 Mart)

Eski Genelkurmay İstihbarat Başkanı: Uludere’de hata karargâhın!
‘Bütün yabancı ülkeleri dinliyoruz, havaalanları da dahil. Sınırı dinliyoruz’ (T24, 3 Mart)

Roboskili aileler adalet istedi
Roboskili aileler, 166. kez bir araya geldikleri Roboski Mezarlığı’nda katledilen yakınlarının faillerinin bulunmasını istedi. (Yüksekova Haber, 5 Mart)


HAFIZALAŞTIRMA

Berfo Ana Belgeseli Batman’da
Gözaltında kaybedilen Cemil Kırbayır’ın annesi Berfo Ana’nın yaşamını ve mücadelesini konu alan “Berxwedana 33 salan-dayika berfo/33 yıllık direniş-berfo ana” belgeseli Batman’da izleyici ile buluştu. (Yüksekova Haber, 24 Şubat)


Yaşar Kemal

Binler Yaşar Kemal’i Uğurladı
Yaşar Kemal’in Teşvikiye Camisi’ndeki cenaze töreninde okuyucuları Yaşar Kemal’in kitaplarını taşıdı. HDP ve CHP’den birçok siyasetçinin yanı sıra Abdullah Gül ve Cemil Çiçek de cenazedeydi. (Bianet, 2 Mart)

İnce Memed Türküsüyle Veda Etti
Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilen Yaşar Kemal’in mezarına kitapları, sözlerinin olduğu dövizler ve çiçekler bırakıldı. (Bianet, 2 Mart)

Dünya Basını Yaşar Kemal’i Yazdı
Yaşar Kemal’in hayatını kaybetmesi dış basında yankı buldu. Onur Nişanı aldığı Fransa’da gazeteler yazara geniş yer ayırdı. (Bianet, 2 Mart)

KCK: Yaşar Kemal Kürtçenin eğitim dili olmasını çok görmek isterdi
KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanlığı Yaşar Kemal için başsağlığı mesajı yayınladı. (Demokrat Haber, 1 Mart)

DÜNYADAN 

Hristiyan Demokratlardan 24 Nisan çağrısı
Avrupa Parlamentosu’ndaki Hristiyan Demokratlar, Avrupa kurumları ve uluslararası kamuoyuna 24 Nisan’ı ‘Ermeni soykırımını anma ve kınama günü’ olarak ilan etme çağrısında bulundu. (Radikal, 5 Mart)

Tarihçiler Almanların rolünü tartıştı
Berlin’de bir araya gelen tarihçiler, 100 yıl önce dönemin Alman İmparatorluğunun Osmanlı topraklarında yaşanan “Ermeni soykırımı”ndaki rolünü masaya yatırdı. DW’den Richard Fuchs’un haberi. (T24, 6 Mart)


International Sources: 

Turkey: Next round in Starbucks controversy
By: Rupen Janbazian, February 24, 2015
As a reaction to the apology Starbucks offered to the Armenian community for a controversial advertisement the company had displayed in shops around Los Angeles, Adana Metropolitan Municipality Mayor Huseyin Oral ordered the police to hang Turkish flags at shop locations across the city. In a statement he insinuated that the protest against the pictures was part of a defamation campaign against Turkey in the forefront of the 100th anniversary of the Armenian Genocide, which he contemporaneously denied to have taken place. The posters in question had depicted women clothed in traditional Armenian costumes, apparently celebrating under the Turkish flag.

Japan: Deteriorating human rights standards
By: The Japan Times, February 25, 2015
According to Amnesty International, the human rights situation in Japan might be drifting away from global standards, as the handling of ethnic minorities and the level of violence against women are considerably worrying. In order to match up to international standards, Japan would have to change its approach to hate speech and pursue a comprehensive reparation for women forced into sexual slavery during World War II.

Australia: Condemnation of Government’s treatment of asylum seekers
By: ABC News, February 25, 2015
Australia’s asylum policies – the offshore processing of asylum seekers as well as the indefinite immigration detention of children – have been found to be inhumane and degrading. Besides highlighting this violation of international human rights obligations and referring to the Forgotten Children report released by the Australian Human Rights Commission, Amnesty International also addressed the imprisonment rate of young Indigenous Australians, which is 25 times higher than the one of the non-Indigenous youth.

Turkey: Turkish-Kurdish peace process stirring
By: Daniel Dombey, Financial Times, February 28, 2015
On February 28, Kurdish politicians and the Turkish government took conciliatory steps to reinvigorate peace talks. Abdullah Öcalan – the imprisoned leader of the PKK – had suggested a special congress on laying down arms for this spring. He also determined ten principles, including the call for a new constitution as well as a new notion of citizenship. The Turkish-Kurdish conflict which has lasted over three decades has claimed around 40.000 lives. According to human rights organizations, holding perpetrators accountable and remembering the victims is a crucial part of the peace process in order to prevent it from happening again.

Afghanistan: Include women in peace negotiations
By: Human Rights Watch, March 1, 2015
Human Rights Watch advised Afghanistan’s government not to exclude women from possible future peace talks with the Taliban. On February 24, Chief Executive Abdullah Abdullah had announced that negotiations would be imminent, but refrained from going into detail. The Security Council Resolution 1315 from 2000 set new standards in regards of women, peace and security but has yet to be better implemented in Afghanistan, as experiences from past peace talks show.

Amnesty International: Annual Report on the State of the World’s Human Rights 2014 
By: Amnesty International, February 25, 2015
The Annual Report on the State of the World’s Human Rights by Amnesty International offers a thorough overview of the human rights situation in 160 countries during 2014. It also provides a forecast for 2015, predicting further escalation in armed conflicts, limitations in the field of freedom of expression and more refugees across the Middle East and North Africa.
The report outlines the crimes that have been committed by both states and armed groups and condemns the failure of the international community to offer protection to civilians. As the United Nations Security Council, too, has failed to appropriately address the conflicts in Syria, Iraq, Israel and Ukraine, Amnesty International urges the five permanent members to renounce their veto rights in situations of mass atrocities.

Turkey: Celebrated novelist Yaşar Kemal passes away
By: The Guardian, February 28, 2015
Yaşar Kemal, who died on Saturday, February 28 at the age of 92, was one of Turkey’s best-known authors. He repeatedly addressed problems concerning environmental issues, social injustices and human rights. His political activities brought him into conflict with the authorities several times. Having both Kurdish and Turkish origins, Kemal supported the efforts for a reconciliation process in Turkey and strove to advance the rights of the Kurdish minority.

Italy: Growing humanitarian crisis in the Mediterranean Sea
By: International Chamber of Shipping, March 3, 2015
The number of people dying in the Mediterranean sea in the attempt to escape to Europe has been alarmingly high for years. It is about time that the European governments generate concrete solutions in order to prevent the massive loss of lives, as the current search and rescue methods have proven to be inadequate. At the end of last year, the pan-EU border management operation ‘Triton’ replaced Italy’s humanitarian mission ‘Mare Nostrum’. Almost 3500 people died while trying to cross the Mediterranean Sea in 2014 – without increased commitment even higher migrant casualties might be possible in the future.

Colombia: Failing to put an end to criminal groups’ abuses
By: Human Rights Watch, March 4, 2015
One year ago, the Colombian government declared to take measures in order to controvert the abducting, “disappearing” and dismembering of inhabitants in a predominantly Afro-Colombian part of Buenaventura. This “special intervention” to combat paramilitary successor groups’ abuses has not been very successful, as new research suggests. Despite the increased number of security forces in the region, the situation is still perilous. The prosecution suffers from a serious case overload, which means impunity remains the norm. Recommended measures for the Colombian government include the engagement of additional prosecutors, the ensuring of a constant police presence in endangered neighbourhoods and the provision of appropriate shelter for displaced people.

China: Compromising human rights in the name of security
By: Amnesty International, March 4, 2015
China’s annual parliamentary session – the National People’s Congress – is expected to approve the proposed new anti-terror law, that human rights organizations classify as a danger to freedom of religion and expression, as well as an assault on the rights of ethnic minorities. Criticising the government and peacefully practicing a religion could thus be branded as “terrorism” or “extremism”. In 2014, the Xinjiang Uighur Autonomous Region already experienced further restrictions on Islam, which lead to numerous confiscations and detentions.

Algeria: Domestic violence against women made illegal
By: Philip Ross, International Business Times, March 5, 2015
Algeria’s parliament made domestic violence against women a punishable offense on Thursday, only a few days before the International Women’s Day on Sunday, March 8. The situation in the country required measures to be taken: around 100 to 200 women die in Algeria per year because of domestic violence. Many other African countries have not criminalized it yet, despite a World Health Organization report from 2014 showing that worldwide almost 40 % of all murders of women were committed by their partners. The law in Algeria however was met by criticism from different sides: while conservatives do not see it in accordance with Islam, human rights groups fear that some loopholes for the perpetrators might undermine the legislation.

10 Mart 2015 | Etiketler : medya derleme

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here