Anasayfa Haber Hak savunucusu Leman Fırtına’yı Kaybettik

Hak savunucusu Leman Fırtına’yı Kaybettik

Paylaş

İSTANBUL – İHD ve TİHV kurucularından insan hakları aktivisti Leman Fırtına, kanser tedavisi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

İnsan hakları aktivisti Leman Fırtına, dün gece saatlerinde yaşamını yitirdi. İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) kurucularından Leman Fırtına, yaklaşık 2 aydır Haydarpaşa GATA’da kanser tedavisi görüyordu. Leman’ın cenazesi yarın ikindi namazının ardından Selimiye Mezarlığı’na defnedilecek.

İHD ‘den açıklama

İHD kurucularından ve ilk Genel Başkan Yardımcıları’ndan Leman Teyze’nin (Fırtına) yaşamını yitirmesini üzüntüyle öğrendik. Başta İHD olmak üzere insan hakları camiasına, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

12 Eylül 1980 darbesi sonrası Türkiye karanlığında ışık olmaya çalışan Leman Teyze’yi sonsuzluğa uğurlamanın hüznünü yaşıyoruz. Kendisini her zaman saygıyla, sevgiyle ve minnetle anacağız.

İHD Merkez Yönetim Kurulu

Leman Fırtına kimdir?

12 Eylül’de hapishanelerde işkence gören çocukların sesini duyurabilmek için mücadele eden Leman Fırtına, yaşamı boyunca insan hakları mücadelesini sürdürmüştür. Leman İHD ve TİHV’in kuruluşuna öncülük etti. 1986 yılında ‘Ayrımcılığa Karşı Kadın Sözleşmesi’nin imzacısı olan Leman, 1987 ‘Dayağa Karşı Yürüyüş’de de en önde yer aldı. Leman yaşamı boyunca kadın özgürlük mücadelesinin önemli bir parçası oldu

Üç askeri darbe gören, bir insan hakları savunucusu, devrimcilerin yoldaşı, bütün tutukluların Leman Teyzesi olan Leman Fırtına sonsuzluğa uğurlanıyor.

12 Mart ve 12 Eylül dönemlerinde insan hakları mücadelesinin kararlı bir neferi olan Leman Fırtına, bugün sonsuzluğa uğurlanıyor. Fırtına’nın cenazesi Selimiye Cami’inde kılınacak ikindi namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verilecek. Ispartalı memur bir babanın kızı olan Leman Fırtına, ilk okulu Isparta, ortaokulu Isparta ve Mardin’de tamamladı. İkinci Dünya Savaşı’nın son günlerinde üst teğmen eşi ile Kızıltepe’de tanıştı. Eşinin görevi nedeniyle Sivas’tan, Bergama’ya, Rusya sınırındaki Çıldır’a kadar pek çok kenti dolaştı. Sağlık sorunları nedeniyle üç çocuğunu toprağa verdi.

Oğlu Doğan nedeniyle devrimcilerle tanıştı

12 Mart Darbesi döneminde eşine, sıkıyönetim mahkemelerinde, mahkeme başkanlığı yapması önerildi. Ancak o, “Ben başkalarının çocuklar hakkında verdikleri kararlara kalem kırmam” dedi ve erken emekli oldu. Leman Fırtına’nın siyasallaşmasında oğlu Doğan’ın payı büyük oldu. 1950 doğumlu olan Doğan, 12 Mart’ta Ankara Siyasal öğrencisiydi. 30 Mart günü kürsüye çıktı, “Faşist generaller arkadaşlarımızı Kızıldere’de katlettiler. Bu yüzden derslere girmiyor, boykot ediyoruz” dedi. Gözaltına alındı ve tutuklandı. Oğlu ile birlikte Leman Fırtına’nın da cezaevi günleri başladı.

Cezaevi kapıları

27 Mayıs 1960 ve 12 Mart 1971’den sonra 12 Eylül 1980’de gelen 3. darbe kaygılarını daha artırdı. O gün Hasan Mutlucan’ın “Yine şahlanıyor aman…” türküsüyle uyanan Leman Fırtına, artık tüm devrimcilerin annesi olduğu için kaygıları artmıştı. O günlerde, O’nun yemeğini yemeyen, çayını içmeyen, evine konuk olmayan kimse kalmamıştı. 12 Eylül’den sonra 4 yıl Doğan’ı göremedi, 1984 yılında gözaltına alınıncaya kadar. Sahte kimlikle yakalanan Doğan Fırtına, günlerce sorguda kim olduğunu söylemedi. Leman Fırtana, 4 yıl sonra, ilk kez Selimiye Kışlası’nda oğlunu gördü. Doğan, O’nun Doğan’ıydı ama açlık grevleri ve işkence nedeniyle çok zayıflamıştı.

Tutukluların Leman Teyzesi

Haftanın üç günü otobüs tutup Ankara’ya gittiler. Güvenpark’ta buluştular, görev dağılımı yaptılar. Kimi Genelkurmay’a, kimi Meclis’e, kimi partilere gitti. Sonra acının kurduğu örgütlülüklerini sağlamlaştırmaya karar verdiler, İnsan Hakları Derneği’ni kurdular. Bu kez hem tutuklu yakını hem de İHD’li olarak cezaevi önlerini terk etmediler, tüm devrimcilerin ailesi oldular. Leman Fırtına, ilerlemiş yaşına rağmen sonraki yıllarda da sokakları terk etmedi, devrimcilerin yoldaşı oldu. Üç askeri darbe gören, üç çocuğunu ve eşini toprağa veren bir insan hakları savunucusu, devrimcilerin yoldaşı, bütün tutukluların Leman Teyzesi olarak hayata veda etti.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here