Anasayfa Haber Hakkari’de polis eve gaz bombası attı,Silvanlılar katliama karşı ayakta,Şırnak karıştı, savaş büyüyor.

Hakkari’de polis eve gaz bombası attı,Silvanlılar katliama karşı ayakta,Şırnak karıştı, savaş büyüyor.

Paylaş

Hakkari’nin Kıran Mahallesinde bulunan Yılmaz ailesinin ikamet ettiği eve polis keyfi olarak biber gazı attı. Evde bulunan 3 çocukla zor anlar yaşayan Halime Yılmaz, yaşanan duruma tepki göstererek, “Bunu kasten yapıyorlar” dedi.

hkr-06-11-15-eve-biber-gazi-atildi4

Devlet terörünün sürdüğü Hakkari’nin Kıran Mahallesi’nde polisler rastgele bir eve biber gazı attı. Herhangi bir olayın olmadığı ve sessizliğin hakim olduğu mahallede polis Refik Yılmaz ile Halime Yılmaz’ın ikamet ettiği eve biber gazı attı. Biber gazının denk geldiği halı yanarken, ev dumanlar içerisinde kaldı. Evde bulunan ev halkı zor anlar yaşarken, içeride bulunan çocuklarını son anda dışarı çıkarttılar. Polisin keyfi tutumuna tepki gösteren aile üyeleri Hakkari Valiliği önüne giderek, yaşanan duruma tepki gösterdi.

‘Devlet bize uyguladığı zulme son versin’

 

hkr-06-11-15-eve-biber-gazi-atildi2

Balkonda çanaklarını ayarlarken, polisin kendilerine doğru biber gazı attığını belirten Halime Yılmaz, “Televizyonumuz bozulmuştu. Balkonda çanağı ayarlarken birden üzerime biber gazları atıldı. Eve giren biber gazı camı kırdı. Çocuklarıma yetişmek için koşarken devamlı biber gazı attılar. Bizler evde zor durumda kaldık” dedi. Çocuklarını evden çıkardıktan sonra Hakkari Valiliği’ne gittiğini ifade eden Yılmaz, “Yaşadığımız zulüm karşısında valiliğe gittim. Ama vali bizi dinlemedi. Basını çağırdık. Biz evimize dolan biber gazından dolayı içeri giremezken, basın geldi evimize girdi. Cam kapılarımızı açarak, kokunun gitmesini sağladı. Evimiz duman altında kalmıştı. Bunlar kasten bizim çocuklarımızı zehirleyip evimizi yakıyorlar” dedi.

Yılmaz, yaşadıkları zulüm karşısında yetkililerin duyarsızlığına sitem ederek suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti.

 

Silvanlılar katliama karşı ayakta

 

 Silvanlılar sokağa çıkma yasağıyla birlikte 4 gündür süren saldırı ve katliam girişimlerini 7’den 70’e ses çıkararak protesto ediyor.

Sokağa çıkma yasağıyla birlikte 4 kişinin katledildiği ve saldırıların hala sürdüğü Silvan’da yurttaşlar gürültü eylemiyle protestoya başladı. Tekel, Mescit ve Konak mahallelerine bomba ve ağır silahlarla saldıran özel harekat timleri akşam saatlerinde Tekel Mahallesi’nde evleri yakmaya başlamış ve saldırılarını yoğunlaştırmıştı. 4 gündür katliam ve özel harekat timlerinin saldırıları altında yaşayan Silvanlılar, “Biji berxwedana Farqinê” sloganı ve zılgıtlarla birlikte ses çıkarma eylemi yapmaya başladı.

 

dyb-06-11-15-silvan-ayakta1
Öte yandan akşam saatlerinde Tekel Mahallesi’nde yakılan evlerinin söndürülmesi için Silvan Belediye Eş Başkanları, Silvan Emniyet Müdürlüğüyle görüştü. Ancak emniyet mahalleye girip ateşin söndürülmesine izin vermezken yurttaşlar çıkan yangını kendi imkanlarıyla söndürdü.

Arıcak’ta askeri operasyon

Arıcak’a bağlı belde ve köylerinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı 2’inci gününe girerken, bölgede korucularında katıldığı geniş çaplı bir operasyon başlatıldığı öğrenildi.

Elazığ’ın Arıcak İlçesine bağlı Bukardi, Üçoçak beldeleri, Yoğunbilek, Ormanpınarı, Karakaş ve Köprülü köylerinde başlatılan sokağa çıkma yasağı ikinci gününe girdi. Sokağa çıkma yasağının olduğu mahalle ve köylerde giriş çıkışlar yasak olduğu için köylerden Arıcak’a eğitim-öğretim için gelen öğrencilerin yasaktan dolayı 2 gündür eğitim göremedikleri öğrenildi.

Öte yandan “Şex Sait Şehitliği” ve Goresa Dağı’na korucularında katıldığı kapsamlı bir operasyon başlatıldığı belirtilirken, başlatılan operasyon kapsamında HPG gerillaları ile askerler arasında çatışma çıktığı belirtildi. Çatışmanın yaşandığı bölgenin yoğun top atışları ile bombardımana tutulduğu Arıcak merkezinde duyulurken, yasaklı olan bölgelerde internet ve telefon şebekelerinin kesik olmasından dolayı köy ve mahallerde yaşayan yurttaşlardan haber alınamıyor.

Yine başlatılan operasyondan dolayı Bukardi Beldesi ile Dicle kara yolunun askerler tarafından trafiğe kapatıldığı öğrenildi.

diha

ŞIRNAK KARIŞTI

Alınan bilgiye göre, ellerinde uzun namlulu silah bulunan yüzleri kapalı bir grup, Nusaybin Caddesi’ndeki otobüs terminaline gelerek, yolcuları araçlardan indirdi. Otobüs ve yoldan geçen araçların kontaklarına el koyan, caddeyi araçlarla trafiğe kapatan silahlı grup, olay yerine gelen güvenlik güçlerine molotofkokteyli, havai fişek ve uzun namlulu silahlarla saldırdı.

Cudi, Nur, Sur ve Yafes mahallelerinde toplanan yüzleri kapalı diğer gruplar ise biber gazı ve tazyikli suyla müdahalede bulunan polise molotofkokteyli ve havai fişeklerle karşılık verdi. Müdahalenin ardından kaçan göstericiler, bir banka ile PTT şubesini ateşe verdi.

Şırnak merkezde Yeni ve Dicle mahallelerinde yoldan geçen zırhlı polis araçlarına uzun namlulu silahlarla ateş eden kişiler, güvenlik güçlerinin karşılık vermesiyle ara sokaklara kaçtı.

CUMHURİYET

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here