Anasayfa Haber Hakkar’imize Dokunmayın Rahat Bırakın

Hakkar’imize Dokunmayın Rahat Bırakın

Paylaş

Türkiye ve Kürdistan’da yaşayan halkların umudu haline gelen HDP’nin barajı aşmaması için asker eliyle provokatif eylemlere girişen AKP hükümetinin hedefinde bu sefer Hakkari var. Kentin bütün ilçelerinde yaklaşık bir aydır yoğun bir şekilde askeri hareketlilik yaşanırken, kenttin birçok yerinde askeri kontrol noktaları yeniden kuruldu. Korucuların da yeniden yol kulübelerinde nöbet tutması ve yapımına başlanan “güvenlik yolu” halkta tedirginliğe neden oldu.

680x680nc-hkr-26-04-15-askeri-provokasyonlarin-yeni-adresi5Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 7 Haziran seçimlerinde barajı aşmaması için elinden gelen tüm çabayı harcayan AKP hükümeti, özellikler Türkiye ve Kürdistan’da HDP’nin yarattığı havayı tersine çevirmek için askeri operasyonlar ile provokatif eylemlere girişti. En son Ağrı’nın Diyadin ilçesinde bulunan Tendürek Dağı’nda düzenledikleri operasyonda provokasyonları deşifre olan asker, bu kez de Güney Kürdistan sınırında bulunan kentlerde provokasyon peşinde. Hakkari ve ilçelerinde son bir ay içerisinde hem HPG alanlarına dönük askeri hareketlilik, hem sınır ticareti yapan yurttaşlara karşı askeri saldırılar, hem de sınır hattında bulunan birliklere yapılan büyük askeri sevkiyatlar dikkat çekiyor.

Sınır birliklerine yığınak yapılıyor

Bütün dağ ve tepeleri askeri karakol ve kalekollar ile çevrili Hakkari’de yapılan askeri sevkiyatlar kentte yeni bir konseptin devreye girdiğini akıllara getiriyor. Sınır hattında bulunan köylerde yeniden “güvenlik yolları” yapılırken, özellikle Çukurca ve Şemdinli ilçelerinde her gün “güvenlik önlemleri” adı altında onlarca “Kirpi” tipi zırhlı araçlar ile askeri sevkiyat yapılıyor. Askeri sevkiyat ve operasyonlar kentte yaşayan yurttaşlarda tedirginliğe neden olurken, tüm bu gelişmelerin geniş kapsamlı bir operasyonun hazırlıkları olduğu belirtiliyor.

Korucular iş başında, askeri noktalar artırıldı

PKK Lideri Abdullah Öcalan tarafından başlatılan çözüm ve diyalog süreci ile birçoğu boşaltılan korucu kulübeleri, askeri operasyonlar ve hareketlilik ile yeniden dolduruldu. 24 saat nöbet tutmaya başlayan korucular, yapılan sevkiyatların güvenliğini sağlıyor. Yeniköprü-Hakkari, Çukurca-Hakkari, Çukurca-Çığlı, Dostki-Oremar, Beşpinar-Kamışlı yolları üzerinde ve Harunan, Hayal Köprüsü, Ortaklar, Çeman, Sapan, Derindere, Koryürek, Kırmızıtepe, Kırca köylerinin bulunduğu alanlarda askeri kontrol noktaları yeniden devreye girdi. En son Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Kamışlı-Beşpınar köyleri arasına kurulması talimatı verilen arama noktasına karşı çıktığı için hakkında soruşturma açılan Kamışlı Karakol Komutanı Savaş Cezveci görevinden uzaklaştırıldı. Bunların yanı sıra başta Şemdinli, Yüksekova, Derecik, Durak, Yeşiltaş ve Yeniköprü’deki bulunan askeri birliklere çağrılan korucuların ise silah bilgilerinin yeniden gözden geçirildiği ve “yeni dönem stratejisi” temelinde olası operasyonlara karşı hazır olma gibi uyarılarında bulunulduğu öğrenildi.

Her bölgede hava hareketliliği

Çukurca ve Şemdinli ilçeleri başta olmak üzere yoğun aralıklar ile Güney Kürdistan bölgesine doğru savaş uçakları hareket ederken, insansız hava araçları ise birçok noktada keşif uçuşu yapıyor. Özellikler Mordağı, Çarçela, Cilo, Gediktepe, Avaşin, Basyan, Kazan Vadisi bölgelerinde yoğun bir şekilde insansız hava araçları ile keşif yapılırken, Hakkari ve Yüksekova semalarında ise yoğun helikopter hareketliliği görülüyor. Ortaklar, Gevriya Zînê, Goman, Garê alanları ve Çukurca’ya bağlı Zawîte ve Çığlı köylerinde askeri operasyonlar yapılırken, 22 Nisan’da Esendere’de, 12 Nisan da ise Şemdinli’ye bağlı Yeşilova köyü yakınlarında bulunan Anadağ köyü kırsalında yapılan askeri operasyonlar nedeniyle HPG’liler ile çatışma çıktı. Yine Zawite ve Çığlı köyünde 18 Nisan günü askeri operasyon yapmak isteyen askerler, köylülerin tepkisi ile geri çekilmek zorunda kaldı.

‘Güvenlik yolu’ yapımına başlandı

Sınırın hemen yanı başında bulunan Çukurca’nın Üzümlü köyünde yapımına başlanan “güvenlik yolu”nun ise başka bir provokatif girişim olduğu belirtiliyor. 5 gün önce yapımına başlanan “güvenlik yolu”nda 29 askeri nokta kurulacağı öğrenilirken, yolun 20 km’ye yakın olacağı iddia edildi. Yapılan yola tepki gösteren yurttaşlar ise, askerlerin saldırısı ile karşılaşırken, köydeki gerginlik devam ediyor.

Amaç HDP’yi baraj altında bırakmak

Askeri operasyon ve “güvenlik yolu” üzerine konuşan DBP Hakkari Çukurca Eşbaşkanı Cumhur Erdemir, provokatif operasyonların asıl hedefinin PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın başlattığı çözüm süreci ve HDP’nin yükselişinin önüne geçmek olduğunu vurguladı. HPG’nin ateşkes sürecini bozmaya dönük provokasyonların daha da artabileceğini dile getiren Erdemir, “Tendürek’te istedikleri amaca ulaşamayınca, bu sefer Hakkari üzerinde bunlar deneniyor. Fakat canımız pahasına da olsa bu provokatif eylemlere karşı duracağız” dedi. Yapılan “güvenlik yolu”nun zamanlamasına dikkat çeken Erdemir, “Bu da provokasyonun bir parçası. Köy halkı baskı altındadır. Askerler özellikle sınır hattında yığınak yapıp bir çatışma çıkması için ellerinden ne geliyorsa yapıyorlar. Türkiye illerini asker cenazeleri gönderip HDP’nin barajı aşmaması için uğraşıyorlar” diye konuştu.

Askerlerin tutumu korkutuyor

Üzümlü köyünde yaşayan Zahit Seven ise, yıllardır sistem partilerine oy vermediklerini ve bundan dolayı askerlerin baskısı altında olduklarını vurguladı. Askerler tarafından yapılan “güvenlik yolu”nun güvenliği sağlamak yerine Kürtlerin siyasi mücadele alanındaki başarılarını boşa çıkarmak için yapıldığını vurgulayan Seven, “Askerler bizlere ‘Bizim için süreç yoktur’ diyor. Askerlerin bu tutumu bizi korkutuyor. Bütün halkların bu provokatif eylemleri boşa çıkarmak için hassas davranması gerekir” dedi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here