Halaydan “Zina” Çıkaran Müdür Yardımcısı Halaylarla Protesto Edildi

Paylaş

Halay çeken kadın ve erkeklerin el ele tutuşmasına “zina” diyen müdür yardımcısını CHP’liler halk oyunuyla protesto etti, AKP Malatya İl Yönetimi’ndense destek geldi.

Malatya Gazi Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Nevzat Turan’a ait olduğu iddia edilen Facebook hesabından yapılan paylaşım geçtiğimiz günlerde kamuoyuna yansımıştı.

Turan, iletide kadın ve erkeklerden oluşan bir halkoyunu ekibinin fotoğrafını paylaşarak, “kızlı-erkekli” el ele tutuşup halay çekmenin halk oyunu değil “halt oyunu” olduğunu yazmıştı.

Cumhuriyet’in haberine göre, Turan’ın görev yaptığı okul önünde davul zurna eşliğinde halk oyunu oynayan CHP’liler müdür yardımcısını protesto etti.

Ağbaba: Omuz omza halay yadırganıyor

Okul önünde konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, okul önünde yaptığı açıklamada “Kürt, Türk bir arada, barış içinde yaşıyor bu kentte. Hiç kimse yaşamından dolayı sorgulanmaz ve ayrıma tabii tutulmaz. Çocuklarımızın halayından, çocuklarımızın el ele tutuşmasından hiç kimse farklı bir durum çıkaramaz. Adı üzerinde omuz omuza halay çekmesini yadırganıyor” dedi.

AKP’li üyeden destek

Habere göre, AKP Malatya İl Yönetim Kurulu Üyesi Miraç Göçmez’e ait olduğu iddia edilen Facebook hesabından Turan’ı destekleyici bir açıklama paylaşıldı.

Paylaşımda “Soruşturma başlatan Milli Eğitim Bakanlığı’nı da, İl Müdürlüğü’nü de kınıyorum. Düşünce özgürlüğünü savunanlar, ellerinde kağıt ‘bak bunu yazmış’ diyorlar. Adam haklı yazmış, doğruyu yazmış. En önemlisi İslam dili ile yazmış. Zorunuza giden de bu…!” ifadeleri yer aldı.

Müdür yardımcısı hakkında soruşturma başlatıldı

Müdür yardımcısı, Facebook hesabından şu mesajı paylaşmıştı:

“Allah aşkına şu güzelim memleketimizin hangi yöresinde böyle kızlı erkekli bir halk oyunu, maalesef gençlerimize çocuklarımıza halk oyunları adı altında halt oyunları oynatılıyor. Hangi baba 16 – 17 yaşındaki kızının elini bir erkeğin tutmasını, diz dize, göz göze, kol kola sarmaş dolaş halt oyunu oynamasını ister. Namusu için cinayet işleyen adam buna izin verir mi? Bence de vermez. Bu şekilde bir halk oyununun neresi İslam’a uygun. Geleneksel kıyafetler giyince bu durum helal mi oluyor. İslam’daki zina mevzusunu okumalı ey analar, babalar.”

Turan’ın paylaşımının medyaya yansımasının ardından önce ileti silinmiş, ardından hakkında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından soruşturma başlatılmıştı. (EA)

bia

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here