Anasayfa Köşe Yazıları Halim Özpınar:Ağustos’ta kamu emekçilerinin toplusözleşmeleri var

Halim Özpınar:Ağustos’ta kamu emekçilerinin toplusözleşmeleri var

Paylaş

 

Ağustosta kamu emekçilerinin toplusözleşmeleri var

13 yıllık AKP iktidarları döneminde, yoksulluğun ve açlığın giderek yönetilen bir hal aldığı, işsizliğin kanıksandığı, eşitsizliğin her geçen gün arttığı, en temel hak ve özgürlüklerin ortadan kaldırıldığı veya tehdit edildiği, toplumsal barışın daha da bozulduğu, hırsızlığın ve yolsuzluğun giderek arttığı, kuvvetler ayrılığı prensibinin ve hukukun askıya alındığı bir dönem yaşandı. Nihayet 7 Haziran seçimleri ile bu dönem sonlanmıştır.

7 Haziran seçimlerinde; klasik sistem partilerinin dışında emekçilerin, ezilenlerin, açların, yoksulların, işsizlerin, horlananların, dışlananların adeta cephesini kuran demokrasi güçleri, seçimlerde büyük başarı göstermenin yanı sıra, tek başına AKP iktidarının da önünü kesebilmiştir.

AKP iktidarları döneminde, tüm toplum kesimlerinin yaşadığı sorun ve sıkıntılardan kamu emekçileri de fazlasıyla payını almış, özellikle ekonomik yaşamları yoksulluk ve sefalet haline dönüşmüştür. 13 yıl boyunca, AKP iktidarıyla işveren hükümet sıfatı ile memur sendikaları arasında 5 toplusözleşme yapılmış olup, yoksulluk sınırının 4,400 TL olduğu günümüz koşullarında son yapılan toplusözleşmeye göre; 1 Temmuz 2015 tarihi itibarıyla en düşük memur maaşı 2,200 TL, 1. Dereceden memur maaşı 2,500 TL, öğretmen maaşı 2,700 TL, polis maaşı 2,850 TL, uzman kadrolu memur maaşı 3,150 TL. Ortalama memur emekli aylığı açlık sınırının biraz üzerinde 1,700 TL. dir.

Asgari ücretin 950 TL, bir o kadar veya biraz üzerinde olan emekli aylıklarının olduğu, seçim kampanyası döneminde, AKP hariç diğer partiler işsizliğe, yoksulluğa, eşitsizliğe, ekonomik sıkıntılara vurgu yaptılar. Asgari ücretin 1500 ila 1800 TL yapılacağı vaad edilmiş, açlık sınırında yaşayan 11 milyon emekliye umut verilmiş, senede 2 ikramiye sözü verilmiş, yapılan vaatler AKP li seçmenlerin dahi desteğini alabilmiştir.

Memur sendikaları ve özellikle KESK; yapılacak 2 yıllık toplusözleşmenin mali hükümlerine dair taleplerini basit, anlaşılır, 4,400 TL yoksulluk sınırını baz alarak gerçekleşmesi mümkün miktarlarda, seyyanen bir ölçekte dile getirmelidir. Özellikle emekli memur aylıkları ve en düşük memur maaşına dair eşit ölçekte somut bir alt sınır koymalıdır.

Örneğin; 2016 yılı için en düşük maaş ve emekli aylığı en az 3,000 TL, 2017 yılı için 3,600 TL şeklinde…

Maaşı 3,000 TL ve üzerinde olan faal çalışanlara 2016 yılı için; Maaş+600 TL, 2017 yılı için maaş+ 800 TL şeklinde…

Memur sendikaları, 2015 Ağustos ayında, 3 milyon memur ve 1.7 milyon memur emeklisi adına işveren hükümet ile toplusözleşme masasına oturacaklar. Yapılacak toplusözleşme; büyük vaatlerle seçimlerden çıkan partilerden oluşacak işveren hükümet ile yapılacağından, geçmiş dönemlerin bir hesaplaşması ve gelecek dönemlerin bir turnusolu olacaktır. Bu görüşmeler, aynı zamanda vaat sahibi partiler açısından samimiyet göstergesi olacaktır. Turnusol

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here