Anasayfa Haber Halin duman Erdoğan

Halin duman Erdoğan

Paylaş

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın katılacağı Muş mitingi öncesi üç koldan
onbinler “Biz’ler HDP, Biz’ler Meclise” sloganıyla miting meydanına aktı. Kent tarihinin en kalabalık mitinginde onbinler, bu tarihi coşkuyu 7 Haziran’da da sandığa yansıtarak, barajları yıkma sözünü verdi.
HDP’nin Kürdistan ve Türkiye kentlerinde 6 Mayıs’ta başlattığı büyük mitinglerinin bugünkü duraklarından biri de farklı kimliklerin bir arada yaşadığı Muş. Kenttin neredeyse tamamında HDP rüzgarının estiği mitingle birlikte tüm caddeler, donatılan HDP’nin rengarenk bayraklarıyla miting alanına çıkıyor. Belediye Meydanı’nda düzenlenen mitingin başlamasına saatler kala yurttaşlar, alana giriş yapmaya başlarken, HDP bayraklarıyla süslenen alan renk cümbüşünü andırdı. Demirtaş’ın konuşmasını gerçekleştireceği saatlere uzun bir süre kalmasına rağmen miting alanı neredeyse hınca hınç doldu. Öyle ki miting alanında yer bulamayanların bir bölümü çevredeki yapıların yanı sıra ağaçlara da çıkmak zorunda kaldı. Miting alanında sivil ve resmi polislerin yanı sıra birçok noktada zırhlı araçlar ve özel hareket polislerin konuşlandırıldığı görüldü.

680x680nc-mus-01-06-15-mus-ikinci-haber27 Erdoğan’a gönderme: Halin duman Erdoğan

Miting alanındaki pankartlar da HDP seçmeni gibi ortak bir mesajda buluştu. Pankartların neredeyse tamamında 7 Haziran günü anti-demokratik barajları yıkmaya dönük mesajlar yer alırken, bunlarından bazıları şöyle: “1 Haziran atılım ruhuyla barajları yıkacağız”, “Özgür önderlik, özgür Kürdistan, özgür gençlik şiarıyla barajları yıkmaya geliyoruz”, “Barajları aşta gel kurbanın olam”, “Büyük insanlığa evet de”. Hasta tutsakların serbest bırakılmasının yanı sıra Kürtçe anadilde eğitim, siyasi tutsaklara özgürlük mesajlarının yer aldığı çok sayıda dövizde alanı dolduranların talepleriydi. Yine miting alanında onlarca döviz açılırken, “Gaz, fren şanzıman halin duman Erdoğan” ve “Edison bile pişman” dövizleri içerdiği esprili mesaj ile en dikkat çeken dövizler oldu.

DAİŞ’e öfke YPG/YPJ’ye selam
680x680nc-mus-01-06-15-mus-ikinci-haber19
Miting alanındaki bir diğer ayrıntı ise, binlerin hep bir ağızdan söylediği sloganlar oldu. Binler DAİŞ çeteleri ve ona her türlü desteği sunan AKP’ye, “DAİŞ, AKP kol kola, YPJ/YPG vuruyor iki domuza” sloganıyla biriken tepkiler dile geldi. Mitinge yoğun ilgiden dolayı sık sık yurttaşların geriye doğru gitmeleri yönünde anonslar yapıldı. Ancak miting alanı dolmasından kaynaklı bu anons ne uygulandı, ne de sık sık yaşanan izdihamın önüne geçebildi.

Kawa sahne aldı

Miting ilk olarak yıllarca sürgünde yaşayan ve geçtiğimiz Newroz’da Kürdistan’a dönerek uzun süredir HDP’nin seçim kampanyasında yer alan sanatçı Kawa’nın sahne almasıyla başladı. Sahne alan sanatçı Kawa’nın bu ufak konseri aynı zamanda yıllar sonra kendi memleketinde halkıyla buluştuğu ilk konser oldu. Yıllar sonra kendi memleketinde sahne alan Kawa, halk tarafından en çok sevilen parçalarını halkın eşliğinde seslendirdi.

Alan da çatılar da doldu

Sabah erken saatlerinden itibaren alanı akan onbinler alanı doldururken, alanda yer bulamayan ve mitingi yukarıdan izlemek isteyenler çevredeki binalara ve ağaçlara çıktı. Miting alanının yan tarafından bulunan eski belediye binası da bu mekanlardan biri oldu. Ancak çatıyı farklı kılan ise onlarca bayrağın yanı sıra gençlerin çatıda dahi halay çekmesi oldu. Mini bir miting alanına dönüşen çatıdaki gençlerin inmesi için de sık sık anonslar yapılırken, gençler aşağı inmemek için diretti.

Kent tarihinin en kalabalık mitingi

Kawa’nın seslendirdiği parçalarla miting coşkusu ikiye katlanırken, güvenlik amacıyla kurulan barikatları aşmaya çalışan yurttaşları tutmakta HDP’li görevliler oldukça zorlandı. Miting alanı daha öncede HDP’nin mitingine ev sahipliği yaparken, 7 Haziran zaferine sayılı günler kala tarihi bir coşkunun yaşandığı miting kenttin de en kalabalık mitingi olarak tarihe geçti.

Tarihi mitingi büyük bir coşkuyla devam ederken, alana gelişler de sürüyor. diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here