Anasayfa Ekoloji Halk hayvanlar için doğaya yem bırakıyor.Devlet kota ile avcılığı teşvik ediyor

Halk hayvanlar için doğaya yem bırakıyor.Devlet kota ile avcılığı teşvik ediyor

Paylaş

DERSİM (DİHA)– Dersim’de doğa ve yaban hayvanları büyük bir tehdit altında. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından her yıl resmi avcılık için açılan ihaleyle 300 bin TL karşılığında 10 dağ keçisi avlanabiliniyor. Munzur Doğal Yaşamı Koruma Derneği üyesi Haydar Çetinkaya, devlet tarafından uygulanan av kotasının avcılığı teşvik etmek amaçlı olduğunu dile getirdi.
680x680nc-der-10-02-15-yaban-hayvanlari1

Haydar çetinkayaMunzur Doğal Yaşamı Koruma Derneği üyesi
Dersim doğasının katledilişi sadece baraj ve HES projeleri ile sınırlı değil. Bunun yanında Dersim doğasında bulunan canlı hayvan türleri de tehdit altında. Halk ve çevre dernekleri, STÖ ve siyasi partiler tarafından başlatılan kampanyalara rağmen, kent coğrafyasında kaçak avcılık hızla artıyor. Dersim-Ovacık arasında uzanan Munzur Vadisi, Milli Park ilan edilip, avcılığın yasak olduğu bilinmesine rağmen, avcılar hiçbir şeyden çekinmeden hayvanları avlamaya devam ediyor.

Dersim-Ovacık arasında bulunan ve 1971 yılında Milli Park olarak ilan edilen Munzur Vadisi’nde yapımına başlanan ve planlanan barajlarla doğa yıkımına davetiye çıkarılırken, endemik canlı türleri, yaban hayvanları ve bitki örtüsü de tehdit altında. Kış mevsiminin başlamasıyla özellikle Türkiye’de avlanması yasak olan dağ keçisi, anadolu parsı, dağ geyiği ve ayılar için de adeta katliam sezonu başlatıldı. Havaların soğuması ile birlikte hem çiftleşme hem de üreme açısından hayvanlar tarafından su kenarları tercih edilirken, Munzur ve Pülümür vadilerine inen hayvanlar burada avcılar tarafından hedef alınmakta.

Karakol dibinde avlanılıyor
680x680nc-der-10-02-15-yaban-hayvanlari2
Yasak olmasına rağmen avcıların en çok tercih ettiği Dersim Dağları, çevre iller başta olmak üzere, Türkiye ve yurtdışından da çok sayıda avcı tarafından mesken tutulmakta. Munzur Milli Parkı içerisinde bulunan Kaşılar Jandarma Karakolu’nun hemen dibinde her gün çok sayıda yaban hayvanı katledilirken, herhangi bir yaptırım veya engellemenin olmaması dikkat çekiyor.

Avcılar dışarıdan Dersim’e geliyor
680x680nc-der-10-02-15-yaban-hayvanlari4
Dersim-Ovacık yolu üzerinde bulunan köprü altları ile vadilerde hemen her gün katledilen dağ keçilerinin postuyla karşılaşılıyor. Dağ keçileri dışında keklik, domuz ve yavru ayılarda avcılar tarafından hedef alınıyor. Özellikle Munzur Vadisi’nde katledilen ve yol kenarlarına atılan domuz cesetleri dikkat çekiyor. Hem avcılık faaliyetlerinin önüne geçmek hem de Milli Park içerisinde çıkan sorunlara müdahale etmek için Orman İşleri Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan Park Koruma Birimi’nin yetersiz kalması avcıların daha fazla rahat hareket etmesine fırsat veriyor. Özellikle dışarıdan gelen avcıların tehditlerine maruz kalan park korumaları 2 yıl önce avcılar tarafından silahlı saldırıya maruz kalmıştı.

Özel harekat ve JİTEM avcı kılığında

Dersim’de yapılan avcılık faaliyetleri içerisinde yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre, özel harekat timlerinin operasyonlara çıkmadan önce hayvan avladığı ve çevrede kendilerini avcı olarak tanıttıkları ileri sürüldü. Aralık ayında Mazgirt ilçesinde bulunan tarihi Mazgirt Kalesi civarlarında özel harekât noktasından uzun silahlarla dağ keçilerinin bulunduğu alana doğru ateş açılması sonucu 8 aylık yavru dağ keçisi vurulmuştu.

300 bin TL karşılığında 10 dağ keçisi

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün her yıl resmi avcılık için açtığı ihale bu yıl yapılmadı. Her yıl bu ihaleyi alan şirket, 300 bin TL karşılığında 10 dağ keçisini avlayabiliyordu. Bu ihalenin bu yıl yapılmamasında HPG Saha Komutanlığı tarafından, “Her türlü avcılık faaliyetinin yasaklandığı” yönünde yapılan açıklamaların etkili olduğunu belirtiliyor.

Halk hayvanlar için doğaya yem bırakıyor

Bu kadar yönelime rağmen, halkın hayvanları koruma mücadelesi ise de bitmiyor. Sonbaharda kendi kış hazırlıklarını yapan Dersimliler, kış ihtiyaçlarını gidermenin yanında, kışın zor durumda kalma ihtimali olan hayvanlar için de hazırlık yapıyorlar. Farklı noktalara konulan hayvan yemleri, özellikle kışın yoğun geçtiği dönemlerde yaban hayvanları için bire bir.

‘Av kotası avcılığı teşvik etmek amaçlı’

Munzur Doğal Yaşamı Koruma Derneği üyesi Haydar Çetinkaya, Dersim’in yaban hayatı çeşitliliği açısından zengin bir bölgeye sahip olduğunu ifade ederek, son yıllarda Dersim’de avcılık faaliyetleri arttığını belirtti. Bilinçsiz bir şekilde avlanmanın yapıldığını kaydeden Çetinkaya, devlet tarafından uygulanan av kotasının avcılığı teşvik etmek amaçlı olduğunu dile getirdi.

Yaban hayvanlarının avlanmasına karşı halkta ciddi bir tepkinin oluştuğunu ifade eden Çetinkaya, Alevilik inancında inanç ile doğanın iç içe olduğunu söyledi. Çetinkaya, “Avcılara çok fazla göz yumuluyor. Devletin gözünde önemsenmiyoruz. Dersim’in önemli bir coğrafyaya sahip olması devlet için bir şey ifade etseydi ne bir baraj ne de maden projelerine izin verilmezdi. Bunlar bir bütünen bizim için önemlidir. Dersim’e sonuna kadar sahip çıkacağımızı buradan bir kez daha belirtiyoruz” dedi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here