Halk zulme karşı ses çıkardı

Paylaş

 

HDP, DTK ve DBP’nin Cizre’deki yaralıların kurtarılması ve AKP’nin savaş politikalarına karşı “Zulme karşı ses çıkar, barışa ses ver” sloganıyla yaptığı çağrıya birçok kentten destek geldi. Diyarbakır, Şırnak, Hakkari, Mardin, Ankara, İstanbul, Adana, Manisa ve Mersin’de yurttaşlar, saat 19.00’da hem ışıları söndürdü hem de evlerin pencere ve balkonlarına çıkarak gürültü eylemleri gerçekleştirdi.

DİYARBAKIR

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde özyönetim direnişi 65’inci gününü geride bırakırken, DBP, HDP ve DTK’nın çağrısı, Diyarbakır’da yankı buldu. Diyarbakır’ın merkez ilçelerinde saat 19.007da alanlara çıkan halk, yolları trafiğe kapatarak, “Biji berxwedana Surê” sloganı attı. “Serhildan” ruhuyla sokaklara dökülen gençlere, pencerelerine çıkan yurttaşlar ses çıkararak, araçlarında bulanan yurttaşlar ise korna sesiyle destek verdi.

Bağlar ‘serhildan’ ruhuyla direndi

Bağlar ilçesinin Sento, Göçmenler, Fatih, Yanıkköşk, Koşuyolu, Dörtyol, Emek caddeleri başta olmak üzere ilçenin tamamında gençler barikatlar kurarak direnişe geçti. Slogan seslerinin yükseldiği sokaklarda direnişe geçen gençlere polisin saldırdı. Bunun üzerine gençler molotof, havai fişek, taşlarla karşılık vermesi üzerine direniş tüm sokaklara yayıldı. Her alanda sokaklara çıkan gençler başta olmak üzere binlerce kişi, burada direnişi büyüttü. Uzun süre devlet güçlerine karşı sokaklarda direnişe duran halk, “Serhildan” çağrısında bulunarak her sokağa barikat kurdu. Direniş Bağlar ilçesinin ara sokaklarında devam ediyor.

Kayapınar ilçesinde halk alanlara çıktı

Kayapınar ilçesinde Kürdistan’daki kuşatmalara karşı direnenlere destek vermek için nöbet eylemine geçen HDP ve DBP Kayapınar İlçe Örgütü, gürültü eylemiyle halka destek verdi. Rojava Parkı Roboski Anıtı önünde başlayan gürültü eyleminde yüzlerce kişi sık sık “Biji berxwedana Surê” ve “Amed uyuma Suriçi’ne sahip çık” sloganları attı, teneke, tencere ve tavalarla ses çıkardı. Grup bir süre park içinde yürüyüş yaptı.

Yenişehir ilçesinde de “Serhildan” ruhuyla alana çıkan halk, ses çıkarma eylemi yaptı. Sokakta eylem yapan yurttaşlara, evlerinin balkonlarına çıkanlar ise tencere ve tavalara vurarak destek verdi. Yenişehir ilçesinin Aziziye Mahallesi’nde bir araya gelen bir grup, TOKİ 1. Caddesi’nde ateş yakarak yolu trafiğe kapattı. Polisin direnen gençlere saldırması üzerine mahalle aralarında gençler polisle çatıştı.

MARDİN

Cizre’de bir binanın bodrum katında 13 gündür hastaneye kaldırılmayı bekleyen yaralıların kurtarılması ve AKP’nin savaş politikalarına karşı HDP ve DBP tarafından “Zulme karşı ses çıkar, barışa ses ver” sloganıyla çağrısı yapılan eyleme Mardin’de destek verildi.
Kızıltepe’de binlerce yurttaş saatler 19.00’u gösterdiğinde evlerinin balkonlarına ve camlarına çıkarak ellerindeki tencere tavaları birbirine vurarak ses çıkarttı. Kentin sokak ve caddelerinde trafikte seyir halindeki araçların sürücüleri ise kornalarına basarak eyleme katıldı. Sokaklardaki yurttaşlar ise, “Biji Berxwedana Cizirê” sloganlarıyla eyleme destek verdi.

Eyleme en büyük desteğin geldiği merkezlerden birisi de öz yönetim direnişinin sürdüğü Nusaybin oldu. Günlerdir Cizre üzerinde ablukanın kırılması için Botan yürüyüşçülerinin direniş nöbeti eylemini sürdürdüğü kentte sokaklara, evlerinin balkonlarına, damlarına ve pencerelerine çıkan binlerce Nusaybinli tencere, tava ve ellerine geçirdikleri demirlerle kepenklere vurarak gürültü çıkardı. Özellikle öz yönetim ilan edilen Fırat, Dicle, Yenişehir, Abdulkadirpaşa, Zeynel Abidin ve Kışla mahallelerinin yoğun katılım gösterdiği gürültü eylemi “Biji berxwedana Cizire” ve “Biji YPS” sloganları ile son buldu.

ŞIRNAK

Başta Şırnak’ta özyönetim direnişinin sürdüğü Bahçelievler, Dicle, Cumhuriyet, Yenimahalle, Yeşilyurt ve Gazipaşa mahalleleri olmak üzere tüm kentte yurttaşlar evlerinin balkon ve pencerelerine çıkarak ellerine aldıkları tencere-tavalarla gürültü eylemi gerçekleştirdi.

Bahçelievler Mahallesi’nde ise gürültü eyleminin yanı sıra yüzlerce yurttaş sokaklara çıkarak müzik ve sloganlar eşliğinde yürüyüş düzenledi. Yürüyüşte sık sık “Bijî Serok Apo”, “Bijî berxwedana Cizîrê”, “Bahar geliyor, TC titriyor” ve “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı. Yürüyüşün ardında yapılan açıklamada, eylemin her gece tekrarlanacağı belirtilirken, zırhlı araçlardan mahalleye polis tarafından gaz bombaları atıldı.

Şırnak’ın İdil ilçesinde de, yurttaşlar evlerinin pencere ve balkonlarına çıkarak ses çıkarma eylemi yaptı.

Öte yandan direniş nöbeti eyleminin sürdüğü Kasrik, Kumçatı ve Balveren’de de yüzlerce yurttaş evlerin camlarına ve balkonlarına çıkarak “Biji Berxwedana Cizire” sloganları eşliğinde gürültü eylemi yaptı.

HAKKARİ

Hakkari’nin mahallelerinde yurttaşlar ışık söndürüp, tencere tava ile gürültü eylemi yaptı. Araçlar korna çalarken, esnaf ise eline aldığı tepsilerle gürültü eylemi yaptı.

MERSİN

Mersin’in Akdeniz İlçesine bağlı Güneş, Şevket Sümer, Yenipazar, Hal, Yeni Hal ve Gündoğdu mahallerinde yurttaşlar ellerinde tencere, tava, tepsi, tenekelerle ses çıkarma eylemi yaptı. Ses çıkarma eylemlerinde bazı yurttaşlar damlarından, bazıları pencerelerinden, bazıları da sokaklara inerek ses çıkarabilecek her şey ile Sur ve Cizre’deki abluka ve imhaya karşı barış sesi oldu. Akdeniz ilçesinde esnaflık yapan yurttaşlar ise tablalarına ve dükkânın kepenklerine vurarak ses çıkarırken, yoldan geçen arabalar ise korna çaldı. Bazı evlerde tepkilerine ışık açıp, kapama ile gösterdi.

Yine Mersin’in Toroslar ilçesine bağlı Demirtaş Mahallesi’nde de halk evlerinin pencerelerinden, damlarından ses çıkarma eylemi gerçekleştirirken, sokağa inerek ses çıkarma eylemi yapmak isteyen yurttaşlara polis biber gazı ile saldırdı. Polisin saldırısına halk evlerinden çıkardıkları sesler ve “Biji Berxwedana Cizire ” sloganları ile karşılık verdi.

ADANA

Adana’nın Seyhan ilçesine bağlı Dağlıoğlu Mahallesi ve Karasu Kavşağı’nda yurttaşlar ellerinde tava, tencere, tepsi ve tenekelerle ses çıkardı.

ANKARA

DBP, HDP ve DTK’nin çağrısı yasama organı Meclis’te karşılık buldu. Meclis’te HDP Meclis Grubu binasının bulunduğu Meclis ana binasında saat 19.00’da ışık kapatma ve gürültü eylemi yapıldı. Dakikalarca süren eylem sırasında binanın ışıkları kapatılıp yakılırken, odalarda gürültü eylemiyle Kürdistan’daki zulme karşı ses çıkarıldı.
Ankara Yüksel Caddesi’nde bir araya gelen çok sayıda kişi de gürültü eylemi çıkararak, Sakarya’ya yürüdü. Eylemciler burada Sağlık Koridoru için eylemde bulunan “Beyaz Eylem” nöbetini ziyaret ederek, yaşananlara tepki gösterdi.

İSTANBUL

İstanbul’un dört yanında gürültü eylemi gerçekleştirildi. Okmeydanı, Bağcılar, Ataşehir, Sancaktepe ve Esenyurt ilçeleri ile Gülsuyu, Gazi, Kanarya, Esentepe, Gülsuyu mahallelerinde gürültü eylemi yapıldı. HDP Sancaktepe İlçe Örgütü tarafından Demokrasi Caddesi üzerinde gürültü eylemi yapıldı. Tencere, tava, davul, erbane, ıslık, zılgıt ve sloganlarla bir araya gelen yüzlerce kişi, demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulundu.

MANİSA

Manisa Saruhanlı’da da, yurttaşlar sokağa dökülerek ses çıkarma eylemi yaptı. Saruhanlı’da Kürtlerin yoğun yaşadığı Kurtuluş Mahallesi’nde bir araya gelen kadınlar, gençler ve çocuklar, ellerine aldıkları teneke ve çanaklar ile gürültü eylemi yaparak ses çıkarma eylemine destek verdi. diha

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here