Anasayfa Haber Halkevleri :AKP faşizmine karşı halkın tüm ilerici, demokratik kesimlerini HDP’ye oy vermeye,desteklemeye...

Halkevleri :AKP faşizmine karşı halkın tüm ilerici, demokratik kesimlerini HDP’ye oy vermeye,desteklemeye çağırdı.

Paylaş

Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy, “AKP faşizmine karşı halkın tüm ilerici, demokratik kesimlerini sokakta direnişte birleştirecek bir düzlem yaratılması ve mücadele hattının büyütülmesi gereklidir” diyerek, HDP’ye desteklerini açıkladı.

Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy, Genel Merkezi’de gerçekleştirdiği basın toplantısı ile yurttaşları HDP’ye oy vermeye çağırdı. Ersoy, AKP’nin seçim hileleriyle ve seçim barajıyla sandıktan çıkartmak istediği meşrutiyeti sarsmanın ve “Kurucu İrade” olma hevesini engelleme amacıyla HDP’nin seçim barajını aşmasının kritik bir durum olduğunu ifade etti. Bu tutumun aynı zamanda Kürt halkının demokratik taleplerinin desteklenmesi açısından da önemli olduğunu söyleyen Ersoy, “AKP’nin Meclis’te geriletilmesi yani sayısal çoğunluğunun azaltılması, neoliberal gericiliğe karşı bu alanda vurulmuş bir darbe olacaktır. AKP’nin geriletilmesinin sandıktaki karşılığı ise HDP’ye verilecek oylarla barajın geçilmesini sağlamaktır” dedi.

HDP’nin demokrasi, barış, özgürlük ve eşitlik mücadelesinin önemli bir dinamiği olduğunu da sözlerine ekleyen Ersoy, HDP’nin barajı aşması halinde AKP’nin yönetme krizinin daha da derinleşeceğini ve bu nedenle bütün yurttaşların HDP’ye oy vermesi gerektiğini kaydetti.

Ersoy ayrıca, propaganda eşitsizlikleriyle seçim kampanyalarının ciddi bütçeler gerektiren süreçler olması, basının iktidar tarafından ele geçirilmesi, sansür ve baskı altına alınması söz ve ifade özgürlüğünün bizzat Cumhurbaşkanı tarafından tehdit edilmesi ve yüzde 10 barajıyla eşitsiz bir hale getirildiği seçim sisteminde AKP’nin hangi sonucu elde ederse etsin, meşru olamayacağını dile getirdi. “Dolayısıyla bu koşullarda oluşmuş bir Meclis’in yeni bir anayasa yapması da meşru değildir” diyen Ersoy, şöyle devam etti: “Muhalefetin parlamenter temsil yoluyla bir şeyleri engellemesinin mümkün olmadığını “İç Güvenlik Paketi” olarak adlandırılan yeni faşist baskı yasalarının çıkartılması sürecinde de açıkça gördük. AKP faşizmine karşı halkın tüm ilerici, demokratik kesimlerini sokakta direnişte birleştirecek bir düzlem yaratılması ve halkın doğrudan eylemine dayalı mücadele hattının büyütülmesi gereklidir.”diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here