Anasayfa Haber Halkların Demokratik Kongresi ve Birleşik Haziran Hareketinin çağrısıyla bir araya gelen...

Halkların Demokratik Kongresi ve Birleşik Haziran Hareketinin çağrısıyla bir araya gelen binlerce yurttaş meclise görüşülen “İç güvenlik paketi”ni protesto etti.

Paylaş

İSTANBUL (DİHA) – Halkların Demokratik Kongresi (HDK) ve Birleşik Haziran Hareketi’nin(BHH) çağrısıyla bir araya gelen binlerce yurttaş meclise görüşülen “İç güvenlik paketi”ni protesto etti.
680x680nc-ist-210215-hdk-bhh-yuruyus8
Halkların Demokratik Kongresi (HDK) ve Birleşik Haziran Hareketi’nin(BHH) çağrısıyla Taksim Tünel’debir araya gelen binlerce kişi “İç güvenlik paketi”ni Galatasaray meydanına kadar düzenlediği yürüyüşle protesto etti. “AKP’ye değil, halklara güvenlik, faşizme karşı omuz omuza” pankartının açıldığı yürüyüşte binler hep bir ağızdan “Hırsız, katil AKP”, “Faşizme karşı omuz omuza” ve “Bijî biratiya gelan” sloganları attı. Avrupa sol örgütü parti temsilcileri, HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş ve HDK- HDP yöneticilerinin katıldığı yürüyüşe Gezi İsyanı’nda başına isabet eden gaz kapsülü nedeniyle yaşamını yitiren 15 yaşındaki Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan ile babası Sami Elvan da katıldı. Galatasaray Meydanı’nda sona eren yürüyüşün ardından kitle adına basın metnini Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan okudu.

‘Suç işleyenlerin yargılanması imkansız hale gelecek’

Elvan, kamuoyunda “İç güvenlik paketi” olarak bilinen yasa tasarısına dikkat çekerek, AKP’nin güvenlik anlayışıyla kendi yurttaşlarına yönelik bir baskı ve imha politikası oluşturduğunu, kaygı üzerine kurulan hukuk sistemini düşman ceza hukuku olarak halkın önüne getirdiğini söyledi. Tasarı ile birlikte devlet terörünün yasallaşacağına dikkat çeken Elvan, “Vali ve kaymakamlara savcılık ve yargıçlık görevleri verilmiş ve polisin yetkileri genişletilmiştir. 2007’de yapılan değişiklikle beraber 180 kişinin ölümüne sebep olan polisin silah kullanma yetkisi iyice genişletilmiştir. Berkin Elvan’ın katillerinde olduğu gibi suç işleyen görevlilerin yargılanması imkansız hale gelecektir” şeklinde konuştu. Elvan, yasaya verilecek her kabul oyunun yeni yargısız infazların, gözaltında kayıpların ve işkencelerin fermanı olacağını belirterek, “Bu yasa toplumun güvenliği için değil, AKP’nin sallanan iktidarını koruma güvenliği içindir. Bu yasayı durduracağız, yüzyıllar öncesinde kazanılmış hakları AKP’ye teslim etmeyeceğiz” şeklinde ifade etti.

‘Mecliste ve sokakta müthiş bir direniş var’
680x680nc-ist-210215-hdk-bhh-yuruyus7
Açıklamanın ardından söz alan HDP Milletvekili Levent Tüzel, çıkarılacak yasa ile AKP’nin özgürlük amaçlamadığın kaydederek, AKP hükümetinin kendi amaçları için ve saraylarını korumak için bu yasayı çıkarmak istediğini söyledi. AKP anlayışını diktatörlük anlayışı olduğunu belirten Tüzel, mecliste ve sokakta müthiş bir mücadelenin olduğunu söyledi. Tüzel, yasanın geçmemesi için mücadeleye vermeye devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

Konuşmanın ardından eylem son buldu.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here