Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), 2. Olağan Büyük Kongresi tamamlandı

Paylaş

HDP 2. Olağan Kongresi’nde Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ yeniden eş genel başkanlığa seçildi. Demirtaş, kongrede yaptığı konuşmada, “Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda önyargısız bir şekilde barış arayacaklarını, samimiyetlerini ortaya koyacaklarını söyledi. Demirtaş, “Yeni anayasaya giden yolda temizlik yapacağız. Medyayı özgür bırakacağız, ölümleri durduracağız ve müzakere masasını yeniden kuracağız” dedi.

HDP’nin barış konusunda en fazla çaba sarfeden parti olduğunu, ancak bunun yeterli olmadığının anlaşıldığını ifade eden Demirtaş, “Hepimiz yaşanan ölümlerden dolayı travma geçiriyoruz” diye konuştu.

Demirtaş konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Israrla siz bölücüsünüz diyenlerin tuzağına düşmeden yeni bir birlik kurmaya çalıştığımızı anlatmaya devam ettik. Tekliği dayatarak birlik sağlayabilirsiniz çok tehlikelidir. Nazi Almanyası da denedi, faturası çok ağır oldu. Ya toplumu tekleştirmeye çalışırsınız oradan faşizm çıkar ama toplum baskıyla korkuyla tehditle bir arada tutulmaya çalışılır. Türkiye’de bu yapılıyor. Ya da bizim önerdiğimiz gibi bir çoğulcu demokrasi içinde birliği sağlarsınız. Biz neyi bölüyoruz faşizmin yarattığı bu tekçiliği bölüyoruz. Bu kadar. Bu bölünmezse ülke birleşemiyor ki. Asil bölücü anlayış bu tekçi anlayıştır. Kürt partisi ediyorlar. Kürt partisi olmalı ama biz sadece Kürtlerin partisi değiliz, Türklerin de Ermenilerin, Arap’ların, Çerkeslerin, Gürcülerin de partisiyiz. Biz din partisi değiliz ama bütün inançların partisiyiz. Türkiye böyle bir coğrafyadır. Bu çok kültürlü yapının fotoğrafı budur.”

Özyönetimin, özerkliğin hendekle, barikatla ilgisi olmadığını ve bunun olağanüstü bir durum olduğunu kaydeden Demirtaş, iki aydır insanların evlerinden dışarı çıkmadığını, yiyeceklerinin, sularının sınırlı olduğunu söyledi. Demirtaş, “Bu kadar sivil insanın tamamının özgürlüklerinin ve haklarının kesintisiz olarak ihlal edildiği bir rejimin adı ileri demokrasi olabilir mi? Sivil katliamı olmamış diyor Başbakan, bebekler var, 70 yaşındaki kadınlar var. 190’dan fazla ismin katledildiği ortadayken sivil katliam yok deniyor” diye konuştu.

Yeni anayasa süreci konusunda da dikkat çekici açıklamalar yapan Demirtaş şunları söyledi:

“Anayasa uzlaşma komisyonunda önyargısız bir şekilde barış arayacağız. Gönlümüzü, kapımızı açtığımızı göstermek istiyoruz. Samimiyetimizi ortaya koymak istiyoruz. Anayasaya giden yolda temizlik yapacağız. Medyayı özgür bırakacağız, fikirleri özgür bırakacağız. Çatışmayı, ölümleri durduracağız. Müzakere masasını kuracağız ve parlamentoda anayasayı daha rahat konuşacağız. Bu yol temizliğini yapmadan anayasa yapmaya nasıl yürüyebiliriz. Özyönetimi savunamıyoruz. Neden? Çünkü medyada sözümüz yok, ambargo uygulanıyor. Savcı dava açıyor. Vali, kaymakam öz yönetimi kullanma ihtimali olanı görevden alıyor, tutukluyor. Böyle bir ortamda biz öz yönetimi nasıl savunacağız. Ama başkanlığı savunmak serbest. Sabahtan akşama davul zurnayla başkanlık diye bağırsanız serbest. Demokratik siyasi kanallar tıkalı bizim için. Bunu düzeltmemiz lazım. Bunu başarırsak, bütün sorunların önünü açarız. HDP olarak bu yol temizliğini yapacak partilerle birlikte çalışmaya hazırız.”

Yüksekdağ: Bölen değil birleştireniz

Kongrede ilk konuşmayı yapan HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ ise siyasi alanın hapishane haline getirilmeye çalışıldığını HDP’nin buna ve dayatılan tekçi anlayışa karşı çıktığını söyledi.

HDP’nin bölen siyaset anlayışı karşısında birleştiren bir köprü görevi gördüğünü vurgulayan Yüksekdağ, “Aylardan bu yana tankları, topları, bildikleri bütün diktatörlük numaralarıyla o köprüyü yıkmaya çalışıyorlar ama o köprü yıkılmadı, dimdik ayakta. Çünkü umut dimdik ayakta” diye konuştu.

Yüksekdağ şunları söyledi: “Bütün enerjilerini başkanlık modeli altında diktatörlük despotizmini inşa etmeye harcıyorlar. Alevilerin, işçilerin, emekçilerin, halkımızın ne istediğiyle ilgilenmiyorlar. Aksine bu siyasi iktidarın nezdinde istemek, söz söylemek suç. Barış istemek suç. Bu siyasi iktidarın nezdinde gençler ortadan kaldırılması gereken varlıklar. Bütün diyalog kanallarının kapatıldığı, parlamentonun işlevsiz hale getirildiği bir saray tahakkümü ve vesayetinden bahsediyoruz. Böyle bir iktidar karşısında direnmek haktır.”

Demirtaş ve Yüksekdağ’la devam

Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu’ndaki kongrede konuşmaların ardından, yapılan oylamalarla faaliyet ve mali raporlar kabul edildi.

Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın dışında eş genel başkan adayının çıkmadığı kongrede seçime geçildi. Tek liste ile gidilen seçimde Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ yeniden eş genel başkanlığa seçildi.

Eş genel başkanların yanı sıra Parti Meclisi (PM), Merkez Disiplin Kurulu ve Uzlaşma Kurulu’nun asil ve yedek üyeleri de belirlendi

 

 Seçilen  PM üyeleri listesi için tıklayın

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), 2. Olağan Büyük Kongresi  Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu’nda  başladı. Türkiye ve Kürdistan kentlerinden dün yola çıkan binlerce yurttaş, sabahın ilk saatleriyle birlikte kongre salonuna akın ederken, günün ilk ışıklarıyla birlikte kongre salonu önünde halaylar çekilmeye başlandı. Salona çıkan Türk Ocağı Caddesi polis barikatlarıyla kapatılırken, salona yakın bir bölgeden sonra araçların da geçişine izin verilmiyor. Barikatlarla oluşturulan polis kontrol noktasında üst aramasından sonra yurttaşların geçişlerine izin verilirken, polislere ait iki kamera ve fotoğraf makineleriyle kongreye gelenlerin tamamı kayıt altına alınıyor.

Binlerce kişi, kongre salonunda “Halkların buluşmasına hoş geldiniz” yazılı büyük bir pankartla karşılandı. Her kongrede olduğu gibi bu kongreye de kadınlar, giydikleri rengarenk yöresel kıyafetleriyle renk kattı. Kongreye, Türkiye ve Kürdistan kentlerinden bin 49 delege katılıyor.

Özyönetim direnişi kongreye taşındı

Salona girişlerin başlamasıyla birlikte delege ve katılımcılar yerini almaya başladı. Salon dışında da slogan, şarkı ve marşlarla halaya duran gençler, Kürdistan’daki özyönetim direnişini selamlanıyor.

Ankara HDP renklerine büründü

Salonun bulunduğu alanın çevresi HDP’nin rengarenk bayraklarıyla süslenirken, genç yaşlı, kadın, erkek 7’den 77’ye binlerce kişinin akın ettiği kongrede, sarı, kırmızı ve yeşil flamalarla kongre renk cümbüşüne dönüştürüldü.

Seyyar satıcıların salonun bulunduğu alana girişlerine izin verilmezken, HDP tarafından kurulan büyük çadırda, yurttaşlar yiyecek ve içecek ihtiyaçlarını karşılıyor.
Yine yurttaşların ihtiyaçlarını giderebilmeleri için salon dışında da seyyar lavabolar kuruldu.

Direnişçi kadınlar unutulmadı

HDP bayraklarıyla süslenen salonun giriş kısmına üzerinde “Demokratik siyaset, demokratik özerklik, demokratik cumhuriyet” yazılı büyük pankart asıldı. Yine salonun çeşitli yerlerine de “Katıl harekete geç, değiştir”, “Em berxwadanaxweseriya demokratik slavdıkın”, “Zindanlar boşalsın siyasi tutsaklara özgürlük”, “Hasta tutsaklar insanlık ayıbıdır”, “Vicdani ret hakkı tanınsın”, “Jin jiyan azadi” ve “Sosyal güvence, sendika ve grev her emekçinin hakkıdır” yazılı pankartlar temel sloganlar olarak yer aldı.

Salona Paris’te katledilen 3 Kürt kadın siyasetçi Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan ile geçtiğimiz günlerde Silopi’de katledilen Sevê Demir, Pakize Nayır ile Fatma Uyar ile Varto’da katledildikten sonra cenazesine işkence edilerek teşhir edilen HPG’li Ekin Wan’ın fotoğrafları da salonda yer aldı. “Êdî bese dora jinan e” pankartı da salonda dikkat çeken pankartlardan biri oldu.

Salon girişinde Özgür Gündem, Azadiya Welat gazeteleri ile Demokratik Modernite, Özgür Halk ve Yurtsever Gençlik dergileri ve Aram Yayınevi tarafından stantlar kurulurken, kongreye katılımcılar bu yayınlara da yoğun ilgi gösteriyor.

Meryem ana unutulmadı

Yıllarca barış için mücadele eden ve barış için geldiği Ankara’da 10 Ekim 2015 tarihindeki katliamda yaşamını yitiren Meryem Ana’nın da fotoğrafı “Barışı katlettiniz” yazılı pankartla salona asıldı.

Öz yönetim direnişleri unutulmadı

Salonda Sur, Cizre ve Silopi başta olmak üzere Kürdistan kentlerindeki özyönetim direnişleri sık sık “Biji berwxedana Surê, Cizirê, Nusaybinî” sloganlarıyla selamlandı.

Umutluyuz, kararlıyız, birlikte başaracağız…

Konuşmaların yapılacağı platforma “Umutluyuz, kararlıyız, birlikte başaracağız…” yazılı pankart asılırken, arkadaki sinevizyondan da sık sık PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fotoğrafı ve “Yerel demokrasi demokratik cumhuriyet” sloganı sık sık gösterildi.

Kongrede, parti organlarında önemli değişikliklere gidilecek. Eşbaşkanlık için ise mevcut eş genel başkanlar Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş ile yola devam edilecek.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here