Anasayfa Haber ‘Hangi devlet bugüne kadar ölülere böyle zulüm etti?’

‘Hangi devlet bugüne kadar ölülere böyle zulüm etti?’

Paylaş

Yüz yıllık palamut ağaçlarını dahi kökünden söktüler. Yıkım sonrası gittiği şehitlikte gördüğü manzara karşısında gözyaşlarına hakim olamayan Abdurrahman Gök (73), tepkisini “Köylerimizi yakan devlet, bugün camilerimizi de yaktı. Bunlar, Kürt halkının kemiklerinden bile korkuyor. Bu ne biçim bir Müslümanlık” sözleriyle dile getirdi. Makbule Toy ise “Hangi devlet bugüne kadar ölülere böyle zulüm etti?” diye sordu.

Kürtlerin yitirdikleri çocuklarının mezar taşlarına bile tahammül edemeyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve AKP, Batman, Siirt ve Mardin üçgeni arasında yer alan Mawa dağlarına inşa edilen PKK gerillalarına ait şehitliği önceki gün dozerlerle yıktı. Şehitliğin yıkımına karşı nöbet tutan canlı kalkanları gözaltına alan askerler, mescidin yanı sıra mezarlıkları tahrip edip, canlı kalkanların kurduğu seyyar çadırı da ateşe verdi. Müdahale edilip, gözaltına alınan canlı kalkanların etrafa saçılan yaşam malzemelerinin üzerine konulan bir asker kasket ise yapılan saldırının mesajı niteliğinde.

Şehitliği yıkan askerler, mezarlıklara duydukları öfkeyi şehitliğin etrafında bulunan yüz yıllık palamut ağaçlarını kökünden sökerek, doğadan da çıkardı.

 

btm-24-10-15-mava-sehitlik23

Şehitlikle birlikte saldırının hedefi olan bir diğer yer ise şehitliğin yanı başındaki Şemse köyündeki Şex İbrahim’e ait türbede yer alan önceki tarihlerde yaşamları yitirmiş gerillalara ait eşyaların üzerine benzin dökülerek yakılması oldu.

Gözyaşlarına hakim olamadı

Yapılan saldırı sonrası şehitliğe koşan 73 yaşındaki Abdurrahman Gök, karşılaştığı manzara karşısında tutamadığı gözyaşları ile büyük emeklerle inşa ettikleri şehitliğe dakikalarca bakakaldı.

Duyduğu öfke nedeniyle dilinden güçlükle dökülen sözcüklerle, geçmişte köylerini ve evlerini yakanların bugün de mezarlıklarını yıktığını dile getiren Gök, mezarlıklarına saldıranların insanlıktan çıktıklarını ifade etti. Gök, “Siz barbar ve vahşiler; utanmıyor musunuz? Savaşın da bir adabı var. Allah’tan utanın. Allah için artık adil biri çıkıp Erdoğan’dan hesap sorsun” dedi. btm-24-10-15-mava-sehitlik21

‘Erdoğan’a ve AKP’ye oy verecekler, bu yaşananların destekçisi olacaktır’

Çocuklarına ait mezarlıkların yıkılması talimatı veren Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın arkasından gidenlerin de onun kadar zalim olduğunu belirten Makbule Toy da “Hangi devlet bugüne kadar ölülere böyle zulüm etti?” diye sordu.

Erdoğan’ın bu saldırılarıyla sonunun Saddam Hüseyin’e benzeyeceğini de söyleyen Toy, tepkisini şu sözlerle dile getirdi: “Kemiklerimizden korkan bir devlet var. Tansu Çiler, köylerimizi yaktı, Erdoğan da mezarlıklarımızı yıktırdı. AKP, vahşette DAİŞ’i de geçti. Sarayın savaşına karşı Türk halkı da artık ayağa kalmalı. Bu seçimlerde Erdoğan’a ve AKP’ye oy verecekler, bu yaşananların destekçisi olacaktır.” diha

btm-24-10-15-mava-sehitlik6btm-24-10-15-mava-sehitlik11

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here