Anasayfa Ekoloji Harbiye Şelaleleri, duyarsızlık, kentleşme ve yerel yönetimlerin rant politikaları nedeniyle tehdit altında.

Harbiye Şelaleleri, duyarsızlık, kentleşme ve yerel yönetimlerin rant politikaları nedeniyle tehdit altında.

Paylaş

 Hatay’ın Defne ilçesinde bulunan ve 3 bin yıllık tarihi ile doğa harikası yerlerden biri olan Harbiye Şelaleleri, duyarsızlık, kentleşme ve yerel yönetimlerin rant politikaları nedeniyle tehdit altında.

Hatay’ın Defne ilçesine bağlı Harbiye Mahallesi’nde bulunan Harbiye Şelaleleri, 3 bin yıllık tarihi ile görülmeye değer bir doğa harikası. Yaz aylarında Amanos Dağları’nda eriyen kar suyu, kışın ise yağan yağmur suyunun yer altı suları ile birleştiği noktadan Defne ve Çınar ağaçları arasında Asi Nehri’ne akan Harbiye Şelaleleri, yeşilin adeta dans ettiği cennetten bir yer gibi. Konumu itibari ile de Ortadoğu’yu Türkiye’ye bağlayan yol güzergahında bulunması nedeniyle yerli ve yabancı turistlerin odağında bulunan tarihi Harbiye Şelaleleri, duyarsızlık, kentleşme ve yerel yönetimlerin rant politikalarına karşı adeta direniyor.

Yıllar içerisinde akış yönü defalarca değiştirilen ve halen değiştirilmeye çalışılan Harbiye Şelaleleri, son zamanlarda kafe ve benzeri işletmelerin hizmetine açıldı.

Kafeler için yapılan duvarların birçoğu yaşanan sel felaketleri ve suyun akıntısı ile zamanla yıkılırken, çevre kirliliği şelaleleri tehdit eden başka bir faktör. Şelalenin yönünü değiştirmek için kurulan duvarlar suyun akıntısına dayanamayarak yıkılırken, şelalelerin girişinde asılı bulunan Kızılderili şefi Mavi Bulut’un “İnsanlar doğaya aittir. Doğa insana değil” sözleri tezat bir şekilde şelaleye hükmetmeye çalışan insanların durumunu özetliyor.

Yunan mitolojisinde de önemli bir yeri olan Harbiye (Daphne) Efsanesi’nde Zeus’un oğlu Işık Tanrısı Apollon ile Irmak kenarında eşsiz güzellik olarak simgeleştirilen Defne’nin hikayesini anlatılıyor. Bir peri olarak Defne’nin bir tanrı olan Apollon’dan kaçışını ve Apollon’u onu yakaladığında ayağı ile toprağı kazıyarak “Ey toprak ana, beni ört, beni sakla, beni koru” sözlerinin çarpıcılığını içeriyor.

O zamandan beri şiir ve silah zaferi Defne dalı ile ödüllendirilen şelale Defne’nin gözyaşlarını simgeliyor. diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here