Anasayfa Haber Hasta çocuk 2-4 Ekimde tarihleri arasında hastanede,gizli tanık 6-8 Ekimde tarihlerinde...

Hasta çocuk 2-4 Ekimde tarihleri arasında hastanede,gizli tanık 6-8 Ekimde tarihlerinde eylemde ne gördü?

Paylaş

6-8 Ekim Kobanê serhıldanı esnasında Hür Dava Partisi üyelerinin öldürülmesiyle suçlanıp tutuklanan B.D.’nin 2 ila 24 Ekim tarihleri arasında Diyarbakır Selahattin Eyyübi Devlet Hastanesi’nde tedavi gördüğü ortaya çıktı. 2 Ekim’de psikiyatride yatışı yapılan, 24 Ekim’de de taburcu olan B.D.’nin aynı zamanda yüzde 45 engelli raporu bulunuyor.

Kobanê serhıldanının geliştiği 6-8 Ekim tarihleri arasında polis, asker ve bazı grupların açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren 50’ye yakın kişiye ilişkin başlatılan soruşturmalardan bugüne kadar sonuçlanan olmazken, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve hükümet yetkililerinin sık sık gündeme getirdiği Hür Dava Partisi üyeleri Yasin Börü, Ahmet Dakak, Riyat Güneş ve Hasan Gökguz’un öldürülmesine ilişkin savcılık tarafından başlatılan soruşturma kapsamında 27 kişi tutuklandı. Toplam 34 kişi hakkında hazırlanan iddianame Diyarbakır 5 Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilirken, iddianame dosyalarında yer alan ayrıntılar, soruşturmanın keyfi yürütüldüğünü kanıtlar nitelikte.

‘Deli ama…’

Kobanê serhıldanı dönemi 7 Ekim tarihinde 4 Hür Dava Partisi üyesinin ölümüne ilişkin “Canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme”, “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğü bozma” iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında B.D. isimli yurttaş, şüpheli olarak ifade veren Sedat Çoban ve gizli tanık “Kanarya-1″in beyanları doğrultusunda 8 Aralık’ta tutuklandı. Şüpheli Çoban, B.D. için “Elinde taş varken gördüm” derken, gizli tanık Kanarya-1 ise, B.D.’nin “Deli” olarak hitap edilen bir kişi olduğunu ancak akli dengesinin yerinde olduğunu ve Ahmet Dakak, Hasan Gokguz, Riyat Güneş, Yasin Börü’nün öldürülmesi sırasında şüpheli B.D.’nin öldüren grup içerisinde bulunduğunu iddia ederek, “Bina önünde yerde yatan cesetleri tekmeledi” demişti.

Yüzde 45 engelli

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen davanın 13 klasörlük dosyasında, B.D.’ye ilişkin bilgilerin yer aldığı belgelerde ise B.D.’nin 2 ila 24 Ekim tarihleri arasında Diyarbakır Selahattin Eyyübi Devlet Hastanesi’nde tedavi gördüğü ortaya çıktı. B.D.’nin hastanenin Psikiyatri Bölümü’nde 2 Ekim’de yatışı yapılıyor, 24 Ekim’de ise taburcu ediliyor. Ayrıca Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi Özürlü Sağlık Kurulu tarafından gönderilen raporda ise, D.B.’nin yüzde 45 engelli olduğu da belgelendi. Hazırlanan iddianame ve 13 klasörlük dosyada, B.D.’nin Kobanê serhildanlarında sokakta olduğunu gösteren hiçbir delilin yer almaması ise hastane belgelerini doğruluyor. diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here