Anasayfa Ekoloji Hastalık saçan fabrikaya dokunulamıyor

Hastalık saçan fabrikaya dokunulamıyor

Paylaş

Batman’da, kentten yeniden AKP Milletvekili Adayı olan Ziver Özdemir’e ait tuğla fabrikası bulunduğu Seyitler Mahallesi’nde yaşayanların sağlığını tehdit ediyor. Durumdan rahatsız olan mahalle sakinleri, fabrikanın kapatılması için girişimlerde bulunsalar da herhangi bir sonuca ulaşamamalarından şikayetçi. Mahallede görevli Aile Hekimi de fabrikadan yayılan toz ve dumanın yol açtığı bronşit hastası sayısındaki çokluğa işaret etti.
680x680nc-btm-18-04-15-akp-tugla-fabrikasi-rahime-koyun
AKP’nin bu zamana kadar ki iktidarı süresince diğer alanlarda olduğu gibi ekoloji, hayvan hakları ve insan hakları alanında izlediği düşmanca politikaları devam ederken, partili milletvekilleri de izlenen bu siyasetle aynı pratik içerisinde. Buna dair örneklerden biri de Batman’da, kentten yeniden aday olan AKP Milletvekili Ziver Özdemir’e ait Bozoğulları Tuğla Fabrikası’nın insan sağlığı ve çevre üzerinde neden olduğu tehdit. AKP’li Özdemir’e ait Seyitler Mahallesi Petrol Caddesi üzerinde bulunan 50 dönümlük arazi üzerine kurulu bu tuğla fabrikasının, 29 yıldır insan sağlığı ve çevre üzerinde göz göre yol açtığı olumsuz etkiler nedeniyle hayatları kabusa dönen mahalle sakinleri adeta isyan edecek hale getirmiş durumda.
Fabrikanın kapatılması yada kimi iyileştirmelere tabir tutulması için defalarca imza toplayarak valiliğe ve belediyeye başvuran mahalle sakinleri, başvurulardan bu zamana kadar herhangi bir sonuç alamadı. Bunun nedeni olarak ise fabrikanın Özdemir’e ait olması görülüyor.
‘Çocuklarım tozdan dolayı sürekli hasta’
Havaların ısınması ile birlikte fabrikadan yayılan tozların daha da artmasının artık katlanılamaz bir hal aldığını belirten mahalle sakinlerinden 4 çocuk annesi Enişê Koyun (30), bu nedenle sık sık temizlik yapmak zorunda kalmasından şikayet etti.
Fabrikada kömür kullanıldığını, kömür tozu ile tuğla tozunun yarattığı hava kirliliği nedeniyle ise çocuklarının sürekli hasta düştüğünü söyleyen anne, dışarıya çıkmaya korktuklarını söyledi. Koyun, “Yaşamımız eziyet içerisinde geçiyor. Fabrika kaldırılırsa herkesin hayatı kurtulacak, tek isteğimiz fabrikanın kaldırılması” diyerek tepkisini dile getirdi.

‘Fabrika AKP’li vekilin diye kimse bir şey yapmıyor’

Mahalle sakinlerinden Hemdin Yusufoğlu (34) da yol açtığı olumsuz etkilerin ve yurttaşların bundan duydukları rahatsızlığın bilinmesine rağmen fabrikanın mevcut hali ile çalışmaya devam etmesinin tek nedeninin, sahibi Ziver Özdemir’in AKP Milletvekili olması olduğunu ifade etti.
Hayatlarına karşılık, bu fabrikanın tercih edildiğini dile getiren Yusufoğlu, tepkisini şu sözlerle dile getirdi: “Fabrika bizim hayatımızdan daha değerli. Herkesin artık canına tak etmiş. Ama sahibi AKP milletvekili diye kimse bir şey yapmıyor. Bu zararlı fabrikanın şehir içerisinde olmaması gerekiyor. Bir fakirin olsaydı, burası çoktan kapatılmıştı. Burası AKP’li milletvekilinin diye ve AKP kuvvetli diye her şeyi istediği gibi yapabiliyor.”

‘Siz evlerinizi mahalleden taşıyın’

Fabrika yüzünden hayatlarının kâbusa döndüğünü söyleyen Rahime Koyun (38) da, tüm çabalarına rağmen hiçbir şekilde seslerini yetkililere duyuramadıklarını kaydetti. 8 çocuğunun hayatından endişe duyduğunu belirten Koyun, “Fabrikanın kaldırılmasını istediğimiz zaman bize ‘Siz buradan evlerinizi taşıyın. Biz güçlüyüz. Biz AKP’liyiz. Kimse bizi buradan kaldıramaz’ diyorlar. Yazın sıcaklar nedeniyle mecburen damlarda yatıyoruz. Sabah katlığımızda üzerimize biriken toz ve isten dolayı birbirimizi dahi tanıyamıyoruz. Çocuklarımıza bir şey olmadan buranın derhal kaldırılmasını istiyoruz” dedi.

‘Etrafa zehir saçıyor’

Fabrikanın yaydığı toz ve kirliliğin neden olduğu hastalıklar nedeniyle hemen hemen her gün doktor kapılarında olduklarını söyleyen Nasrettin Güneş (65) de, fabrikadan etrafa adeta zehir saçıldığını dile getirdi. Güneş, fabrikanın hiçbir şekilde idare edilecek bir tarafının olmadığını belirterek, “Tüm mahalle bu fabrikan elinde çekiyor. Hayatımız ızdıraba döndü. Mahallede maskeler ile dolaşacak durumdayız. Doktorlar da bize mahalledeki hastalıkların kirli ve tozlu havadan kaynaklandığını söylüyor” diye kaydetti.

‘Hepimizin psikolojisi bozuldu’

Evi fabrikanın yanında olan bir diğer mahalle sakini Şefika Uçar (55) da huzurlu bir uyku uyumaya hasret kaldıklarını belirterek, evde bulunan herkesin fabrikadan çıkan toz ve dumandan dolayı hasta olduğunu söyledi. Uçar, “Hepimizin psikolojisi bozulmuş durumda. Tüm şikâyetlerimize rağmen resmen bize eziyet etmek için bunu buradan kaldırmıyorlar” diyerek duruma adeta isyan etti.

Mahalle doktoru: Fabrikadan yayılan toz bronşit yapıyor

Mahalle sakinlerinin yurttaşların sağlıklarını tehdit ettiğini belirttikleri duruma ilişkin görüştüğümüz mahalledeki 15 Nolu Aile Sağlık Merkezi’nde görevli Aile Hekimi Dr. Muhammed Murat Kaplan da kentin birçok mahallesinde çalışsa da Seyitler Mahallesi’ndeki kadar bronşit vakası ile karşılaşmadığını söyledi.
Mahallede görev yaptığı 1,5 yıl içerisinde dikkatini en çok çeken durumun gelen hastaların belli bir bölümünün bronşit hastalığına yakalanması olduğunu aktaran Kaplan, “Bunun sebebi mahallede bulunan tuğla fabrikasından çıkan toz ve duman. Zararlı havanın solunması sonucu bronşit vakaları artıyor. Normalde kışın daha çok rastladığımız bronşit hastalığı, bu mahallede yaz aylarında dahi üst safhada yaşanıyor. İlgililerin bu konuda bir şeyler yapması lazım” dedi.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here