Anasayfa Gençlik Hatay’da gençlik çalıştay gerçekleşti.

Hatay’da gençlik çalıştay gerçekleşti.

Paylaş

Ortadoğu Demokratik Gençlik Konferansı öncesi Hatay’da çalıştay gerçekleşti. Çalıştayda, Kobanê’nin inşa sürecinde yer alınması gerektiği, sosyal medya konusunda atılacak yeni adımlar, Filistin davasının sahiplenilmesi ve bu örgütlenmelere aktif katılım kararları alındı.

HDK Antakya Gençlik Meclisi 13-14-15 Mart tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleşecek olan Ortadoğu Demokratik Gençlik Konferansı kapsamında çalıştay gerçekleştirdi. İHD Antakya Şube binasında gerçekleşen çalıştaya, Reyhanlı Çerkes Derneği ve Alevi Kültür Derneği temsilcileri katılırken, Vakıflı Ermeni Cemaati ve Arap Alevi Gençlik Meclisi çalıştayı selamladı. Salona 68 Kuşağı devrimci önderleri ile PKK Lideri Abdullah Öcalan, Hikmet Kıvılcımlı, Mehmet Latifeci, Filistin halkının devrimci önderleri George Habaş ve Leyla Halid’in fotoğrafları ile Kobanê’de yaşamını yitiren MLKP ve YPG/YPJ’lilerin posterleri asıldı. Ayrıca üç dilde “Jin jiyan azadî” pankartı asıldı.

Çalıştay, demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşuyla başladı. Çalıştayda, Ortadoğu’da güncel durum, emperyalist saldırılar, Suriye ve Rojava Devrimi, Arap halk isyanları, Filistin ve Gezi isyanları tartışıldı. Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Reyhanlı Çerkes Derneği Yöneticisi Uğur Pihava, Çerkes halkının yaşadığı sürgün ve kırımları Çerkesçe anlattı. Ortadoğu’daki yapay sınırlar nedeniyle çeşitli Çerkes topluluklarının farklı farklı ülkelerde bulunduğunu belirten Pihava, HDK örgütlenmesinin halklar için büyük bir umut ve fırsat olduğunun altını çizdi. Genel seçimlerde HDP’ye destek vereceklerini kaydeden Pihava, Hatay’da Çerkesleri temsilen milletvekili aday adaylarının bulunduğunu belirtti.

Daha sonra söz alan Alevi Kültür Derneği yöneticisi Sultan Başaran, Dersim’den Sivas’a, Alevi halkının yaşadığı acıların sürdüğünü, devlet anlayışının diğer halklara uyguladığı inkâr, baskı ve dayatmaların Alevilere de uygulandığını ifade etti.

Konuşmaların ardından çalıştayda, Kobanê’nin inşa sürecinde yer alınması gerektiği, sosyal medya konusunda atılacak yeni adımlar, Filistin davasının sahiplenilmesi ve bu örgütlenmelere aktif katılım kararları alındı. Arap halk isyanları konulu belgesel gösterimi yapıldıktan sonra çalıştay son buldu.HATAY (DİHA)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here