Anasayfa Haber Hatip Dicle: Kürt halkının yüzüne nasıl bakacaksınız?

Hatip Dicle: Kürt halkının yüzüne nasıl bakacaksınız?

Paylaş
  •   Erdoğan’ın talimatıyla yerle bir edilen PKK mezarlıklarından Bitlis’teki “Xerzan Şehitliği”ni ziyaret eden yüzlerce yurttaş, AKP’ye lanet okudu. Burada konuşan DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle, Hitler Almanya’sında dahi halkın kutsallarına dokunulmadığının altını çizerek, “Buradaki vahşeti yapanlar Kürt halkının yüzüne nasıl bakacak?” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla bir bir yıkılan PKK’lilere ait mezarlıklardan 28 Eylül günü 5 bin asker ve özel harekat timinin düzenlediği operasyonla yerle bir edilen Bitlis’in Olek köyündeki “Xerzan Şehitliği”nde basın açıklaması düzenlendi. Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Hatip Dicle, DTK Divan Kurulu üyesi Esma Güler, HDP Bitlis Milletvekili M. Celadet Gaydalı, Bitlis, Norşin (Güroymak), Mutki, Hizan, Pirxus (Ovakışla), Tatik (Yolalan) belediye eşbaşkanları, HDP ve DBP Bitlis-Siirt yöneticileri ve binlerce yurttaş Tatvan’dan mezarlığa hareket etti. Yıkılan “Xerzan Şehitliği”ni yerinde inceleyen grup, Kürt özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulundu.

‘Hitler bile yapmadı’

Burada konuşan Hatip Dicle, mezarların tahrip edilmesinin savaş hukukunda ve ahlakında dahi olmadığının altını çizerek, “Kürt halkı, çok eşitsiz bir güçle karşı karşıya kalmasına rağmen onuruyla mücadele ediyor. Cami ateşe verilmek istenmiş, halk tarafından engellenmiş. Yanında bulunan misafirlik yerle bir edilmiş. Bu hangi savaşın hukukunda, kuralında ve ahlakında vardır. Hitlerin savaşında bile bütün Avrupa’daki kiliselerin koordinatları pilotlara verildi. Bunlar asla zarar görmemeli denildi, ama kendisini İslam ideolojisi ilan eden bir iktidarın döneminde mezarlıklar, cem evleri ve kutsal değerlere el uzatılıyor” dedi.

‘Kürt halkının yüzüne nasıl bakacaksınız?’

AKP’nin insanlık tarihine adını kara harflerle yazdığını ifade eden Dicle, “İnsanlık tarihinde bütün savaşların bir sonu vardır, ama savaşanlar şunu düşünemediler, savaş bittikten sonra bir birimizin yüzüne nasıl bakacağız? Buradaki vahşeti yapanlar Kürt halkının yüzüne nasıl bakacak? Bu manzara gösteriyor ki bunlarda utanma yok. Biz ölümlere alıştık, ama değerlerimize olan saldırıyı asla kabul etmeyeceğiz” vurgusu yaptı.

‘AKP algı operasyonu yapıyor’

HDP Milletvekili Gaydalı da, AKP’nin savaş politikalarından birinin de “algı operasyonu” olduğunu dile getirdi ve “Burayı yıkmaya gelenlerin gerekçesi misafirhanenin silah deposu olduğu yalanıydı. Misafirhaneye patlayıcı koyduklarını hepimiz gördük” dedi.

Kitle basın açıklamasının ardından dualar okuduktan sonra buradan ayrıldı. diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here