Anasayfa Haber Hava saldırısında siviller vuruldu

Hava saldırısında siviller vuruldu

Paylaş

Medya Savunma Alanları’na yönelik sabaha kadar yapılan hava saldırılarının sonuçları ortaya çıkmaya başladı. Bombardımanın yapıldığı bölgeden gelen bilgilere göre, sivil yerleşim yerleri vuruldu ve siviller yaralandı. Garê ve Çemço bölgesindeki bombalamada, 1’i çocuk 4 kişinin yaralandığı belirtildi. Duhok’taki hastanelere kaldırılan yaralılardan birinin bacağını kaybettiği bildirildi.
arsiv-19-08-11-ku-hwr-qendil-gunden-bombabarankirin2
Medya Savunma Alanları’na yönelik savaş uçaklarının dün akşam saat 22.55’te başlattığı bombardımanda siviller de hedef alındı. Hava saldırıları esnasında Kandil ve Garê bölgesinde bulunan köyler bombalanırken, bombardımanlar sonucu sivil halktan da yaralıların olduğu bildirildi. Garê bölgesine bağlı Bêzelê köyünün savaş uçaklarının hedefi haline geldiğini bildiren bölgedeki Rojnews muhabiri, bombardıman sonucunda 11 yaşında 1 çocuk ve 1 gencin yaralandığı bilgisini vererek, yaralıların Duhok ve Duhok’un Amediye ilçesindeki hastanelere kaldırıldığını aktardı. Bölgedeki yerel kaynaklar, ayrıca savaş uçaklarının bombardımanları sonucunda Zap’a bağlı Çemço alanında ve Werexêl köyünde de 2 sivilin yaralandığını bildirdi. Werexêl köyünde yaralanan gencin bir bacağını kaybettiğini bildirildi. Savaş uçaklarının gece saat 04.00-06.00 arasında Medya Savunma Alanları’na bağlı Bergarê alanında 3 noktayı bombaladı.

Bombalanan köylerde yangın

Savaş uçaklarının Biloka, Kêliye, Mezrê, Yekmalê, Kaniya, Babola, Selaniye ve Hogilê köylerini de bombaladığı belirtildi. Bombardıman sonucunda çıkan yangından köylülere ait bağ ve bahçelerin büyük çapta zarar gördüğü kaydedildi. Bu bölgede bulunan gerillanın köyler bombalanmadan önce köylüleri uyarak, köyleri boşaltması sonucu söz konusu köylerde herhangi bir can kaybının yaşanmadığı vurgulandı. Yine bombalama sonucu Medya Savunma Alanları’na bağlı Sergelê, Çemço ve Zap vadisinde orman yangını çıktı.

Hava hareketliliği yeniden başladı

Öte yandan hava hareketliliğinin yeniden başladığı bildirildi. Bölgeden edinilen bilgilere göre, bugün saat 10.40’tan itibaren 2 savaş uçağının Garê ve Metîna alanları üzerinde dolaştı. Uçakların bombardıman yapıp yapmadığına dair henüz bir bilgiye ulaşılmazken, bölgedeki hava hareketliliğinin halen devam ettiği kaydedildi.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here