Anasayfa Haber Havalimanı’na işçi alımında ‘derin’ torpil ortaya çıktı

Havalimanı’na işçi alımında ‘derin’ torpil ortaya çıktı

Paylaş

 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katıldığı törenle hizmete açıldıktan sonra sadece 1 ay hizmet veren Yüksekova Selahattin Eyyubi Havalimanı için yapılan işçi alımında “torpil” yapıldığı ulaşılan belge niteliğinde bir evrak ile ortaya çıktı. İşe alınan 25 işçinin referansları arasında MİT Bölge Başkanı, Tümen Komutanı ve Çanakkale Cumhuriyet Savcısı’nın dahi bulunduğu görülen belge için “Kim sızdırmış bilmiyorum” demekle yetinen Havalimanı Müdürü torpil yapıldığını doğrulamış oldu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katıldığı törenle Hakkari’nin Gever (Yüksekova) ilçesinde 26 Mayıs 2015’te hizmete açılan Selahattin Eyyubi Havalimanı sadece 1 ay hizmet verebildi. Yapılan işçi alımlarında torpil yapıldığına dair daha önce DİHA tarafından birkaç kez gündeme getirilen iddiaların ardından bu iddiaları doğrulayan belge niteliğinde bir evraka ulaşıldı.
İşçi alımlarına dair olduğu anlaşılan bir evrakın orta bölümünü oluşturan evrakta, 25 kişilik işçi listesinin “torpil referansı” olduğu anlaşılan kamu görevlileri ile onlara ait T.C. kimlik numaraları bulunuyor.

Referans listesinde yok yok

Evraktaki listede bulunan işçilerden 11’inin karşısında “Hakkari” referansı gösterilirken, 5 kişi için ise “kaymakamlığın” yazıldığı görülüyor.

Yine, Selahattin Eyyubi Havalimanı Müdürü olan Yaşar Saydut’un 3 kişiye, Tümen Komutanı’nın ise E.A. adlı bir kadına referans olduğu açık bir şekilde yer alıyor.

Listenin en dikkat çeken kısmı ise, K.D. adlı kişi için MİT Bölge Başkanı’nın, İ.B. adlı kişi için ise Çanakkale Cumhuriyet Savcısı’nın referans gösterilmesi oldu.

Evrakın alt kısmında da elle yazılmış şekilde Cumartesi, Pazar ve Pazartesi diye 3 gruba ayrılan torpilli işçilerin isimleri görülüyor.
Ulaşılan bu evrakta yer alan işçilerin tümü hali hazırda havalimanında çalışmakta.

Havalimanı müdürü: Referans en doğal hakkımız!

Söz konusu evrakı ve yer alan bilgileri sormak üzere telefonla ulaştığımız Havalimanı Müdürü Yaşar Saydut, işçi alımında referans istemelerinin en doğal hakları olduğunu belirterek, bu durumu “Herkes kurumuna işçi aldığında araştırma yapar. Biz de almadan önce sorup soruşturduk, referansla aldık” sözleriyle savundu.

Müdürden itiraf: Belgeyi kim sızdırmış bilmiyorum

Listedeki isimlerin karşısındaki referanslar arasında MİT Bölge Başkanı, Tümen Komutanı ve Çanakkale Cumhuriyet Savcısı’nın bulunduğu hatırlatıldığında ise Saydut, “Belgeyi kim sızdırmış bilmiyorum. Bana değil, gidin kaynağınıza sorun” yanıtı vererek torpil iddiasını doğrulamış oldu.diha

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here