”Hayata Döndürmek” için 32 kişi öldürüldü.367 sanık adam öldürme sucundan berat etti !

Paylaş

‘Hayata dönüş operasyonu’nun 399 sanıklı mahkumların yargılandığı davada 32 sanığın ölümü nedeniyle davasının düşmesine, 367 sanığında adam öldürme suçundan beraatine karar verildi.

Ümraniye Cezaevinde “Hayata Dönüş Operasyonunun” ardından operasyona maruz kalan 399 tutukluya açılan dava bugün sonuçlandı.

Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi, Ümraniye Cezaevi’nde 2000’deki operasyon sırasında meydana gelen olaylarda biri asker 8 kişinin ölümüne ilişkin görülen 399 sanıklı “Hayata dönüş operasyonu” davasında, yargılama sürecinde hayatını kaybeden 32 sanık hakkındaki davanın düşürülmesine, 367 sanığın da “faili gayri muayyen şekilde adam öldürmek” suçundan beraatlerine karar verdi.

Kararda, “Her ne kadar öldürme suçundan ve bu suça iştirak etmekten cezalandırılmaları talep edilmişse de yapılan yargılama neticesinde toplanılan delillerden sanıkların bu suçu işlemedikleri anlaşıldığından beraatlarına karar verildi” denildi.

Savcı bugünkü mütalaasında cinayet suçlamasının zamanaşımı nedeniyle düşmesini istedi. Mütalaada, cezaevindeki tutukluların yargılandığı davada, beş kişiyi öldürdüklerine dair bir delil bulunmadığı da ifade edildi. Ancak mahkeme, tutukluların öldürme suçunu işlemediğine karar verdi.

Tutuklulara yöneltilen “devlet malına zarar”, “isyan çıkarmak” ve “patlayıcı bulundurmak” suçları ise zamanaşımından düştü.

Ne Olmuştu?

19 Aralık 2000’de 20 cezaevine eşzamanlı yapılan operasyonlarda toplam 30 tutuklu ve hükümlü ile iki asker hayatını kaybetti. Ümraniye Cezaevi’nde de bir uzman çavuş ile dört tutuklu öldürüldü.

Uzman çavuş asker kurşunuyla ölmüştü. Operasyonunu ardından Ümraniye Cezaevi’nde bulunan 399 tutuklu ve hükümlüye dava açıldı.

2004’te de operasyonun Ümraniye Cezaevi’yle ilgili kısmı için 267 askeri personele de (kapatılan) Üsküdar 2. Ağır Ceza Mahkemesi – Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesinde dava açıldı. Davada “Bora” ve “Atmaca” isimli operasyon planları da çıkmasına rağmen, bu planlarla ilgili hiçbir işlem yapılmadı. “Bora” ve “Atmaca” isimli Ümraniye planlarının aksine, Bayrampaşa Cezaevi davasında ortaya çıkan “Tufan” planı medyada geniş yer buldu.

267 askeri personelin yargılandığı davada, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) mahkeme heyeti hakkında inceleme başlattı. Ancak HSYK, Hayata Dönüş Operasyonu Ümraniye davasının hakimiyle ilgili “taraflı davrandığı, gerçeği ortaya çıkarmak için çaba harcamadığı ve duruşmada horladığı” şikayetlerinden soruşturma açılmamasına karar verdi.

* Haberin ‘Ne Olmuştu’ bölümü Bianet’ten alınmıştır.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here