Anasayfa Haber “Hayata Dönüş”te Zamanaşımı Talebi

“Hayata Dönüş”te Zamanaşımı Talebi

Paylaş

Ümraniye Cezaevi’nde 19-22 Aralık 2000’de “Bora” ve “Atmaca” planları uyarınca düzenlenen ve Hayata Dönüş Operasyonu sonrasında cezaevindeki 399 mahpusa da “’isyan, patlayıcı madde bulundurma ve öldürme” suçlarından açılan davada savcı bugün mütalaasını verdi.

Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada savcı, zamanaşımından davanın düşmesi gerektiğini ifade etti.

Bugün davayla ilgili görüş bildiren savcı, 71 sanık hakkında yakalama emirlerinin infaz edilemediği ve savunmalarının alınamadığı gerekçesiyle dosyasının ayırılmasını istedi.

31 sanık hakkında yargılama aşamasında yaşamını yitirdiği gerekçesiyle davanın düşürülmesini, 297 sanık hakkında da “cezaevi idaresine silahlı ayaklanma”, “6136 sayılı yasaya muhalefet”, “patlayıcı madde bulundurmak” ve “kasten yaralama” suçlarından zamanaşımı sürelerinin dolduğu gerekçesiyle davanın düşürülmesini talep etti.

“Öldürme” suçu için delil yok

Tüm sanıklar yönünden “öldürme” ve bu suça iştirakten de cezalandırılmaları istemiyle dava açıldığını belirten savcı, sanıkların atılı suçları işlediklerine dair delil bulunmadığı gerekçesiyle tüm sanıkların beraatına karar verilmesini istedi.

Biri asker beş kişinin öldürüldüğü Ümraniye Cezaevinde operasyona katılan 267 askeri personele de dava açılmıştı.

Ne olmuştu?

19 Aralık 2000’de 20 cezaevine eşzamanlı yapılan operasyonlarda toplam 30 tutuklu ve hükümlü ile iki asker hayatını kaybetti. Ümraniye Cezaevi’nde de bir uzman çavuş ile dört mahkum öldürüldü.

Uzman çavuş asker kurşunuyla ölmüştü. Operasyonunu ardından Ümraniye Cezaevi’nde bulunan 399 tutuklu ve hükümlüye dava açıldı.

2004’te de operasyonun Ümraniye Cezaevi’yle ilgili kısmı için 267 askeri personele de (kapatılan) Üsküdar 2. Ağır Ceza Mahkemesi – Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesinde dava açıldı. Davada “Bora” ve “Atmaca” isimli operasyon planları da çıkmasına rağmen, bu planlarla ilgili hiçbir işlem yapılmadı. “Bora” ve “Atmaca” isimli Ümraniye planlarının aksine, Bayrampaşa Cezaevi davasında ortaya çıkan “Tufan” planı medyada geniş yer buldu.

267 askeri personelin yargılandığı davada, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) mahkeme heyeti hakkında inceleme başlattı. Ancak HSYK, Hayata Dönüş Operasyonu Ümraniye davasının hakimiyle ilgili “taraflı davrandığı, gerçeği ortaya çıkarmak için çaba harcamadığı ve duruşmada horladığı” şikayetlerinden soruşturma açılmamasına karar verdi.Bia

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here