Anasayfa Haber Hayvan Hakları İzleme Komitesi Üyesi Burak Özgüner : Devlet kafesteki kanaryanın başını...

Hayvan Hakları İzleme Komitesi Üyesi Burak Özgüner : Devlet kafesteki kanaryanın başını koparıyor’

Paylaş

Devletin Kürdistan’da doğayı ve hayvanları da yok ettiğini söyleyen Hayvan Hakları İzleme Komitesi Üyesi Burak Özgüner, ekolojistlerin ve hayvan hakları savunucuların Kürdistan’a gidip gözlem yapmasını istedi.

Kürdistan’da “sokağa çıkma yasağı” bahanesiyle gerçekleştirilen devlet terörü, sadece sivilleri değil, Kürdistan doğasını ve hayvanları da hedef alıyor. Kürdistan doğasını katleden ve hayvanları hedef alan devlet terörüne karşı çeşitli STK’lerin bir araya gelerek kurduğu Hayvan Hakları İzleme Komitesi, devletin Kürdistan’da özel bir politika uygulandığını ve yaşayan tüm canlılara soykırım uyguladığını belirtti.

‘Devlet, Kürdistan’da hayvan haklarını da ihlal ediyor’

Amaçlarının doğa ve hayvanlara yönelik yaşanan hak ihlallerini kamuoyuna bildirmek olduğunu ifade eden Komite üyesi Burak Özgüner, “Son dönemlerde devlet, Kürdistan’da hem insan hem de hayvan haklarını ciddi boyutta ihlal ediyor. Bizim için önemli olan orada hak ihlali yaratan zihniyettir. İnsan hakları ihlali yapan zihniyetle hayvan hakları ihlali yapan zihniyet aynıdır. Kürdistan’da yaşanan hak ihlallerine özellikle önem veriyoruz. Çünkü orada yürütülenler çok sistemli ve planlı bir soykırımdır. Orada atılan her bomba, gaz bombası insanları etkilediği gibi hayvanları da etkiliyor. Hayvanlar bu yaşanan katliamlardan daha yoğun etkileniyor, çünkü hayvanların yaşananlardan haberi yok” diye konuştu.

‘Devlet kafesteki kanaryanın başını koparıyor’

Kürdistan’da yerel yönetimlerin hayvanlar için oluşturduğu barınakların dahi hedef alındığını söyleyen Özgüner, “Kürdistan’a giden gözlemci heyetlerin raporunda da gördük. Girilen bir ev olduğu gibi taranıyor, sonra evin içinde bulunan kafesteki kanaryanın başını koparıyorlar. Bu bir nefretin, düşmanca bir bakışın göstergesidir. Roboski’de devlet, Türk Silahlı Kuvvetleri nasıl ki katırları insanlardan intikam almak için yaylım ateşine tuttuysa, burada da evlerin içine girerek kuşların kafalarını kopardılar” dedi.

‘Kürdistan’da devletin hiçbir meşruluğu yok’

Kürdistan’ı 40 yıldır işgal eden devletin hiçbir meşrutiyetinin kalmadığı söyleyen Özgüner, ana akım medyanın, Kürdistan’da yaşananlarla ilgili spekülatif haberler yaptığını belirterek, “Kürdistan, devletin gözden çıkardığı bir yer. Devlet Kürdistan’a 40 yıldır bir işgal ve katliam uyguluyor. Her seferinde bunu PKK’nin üzerine atıp yandaş medya üzerinden algı oluşturmaya çalışıyor. Devlet, Kürdistan’da meşru şeyler yaptığını ifade ediyor. Eğer, gerçekten böyle ise ana akım medya Kürdistan’a gidip orada gerçekten neler olduğunu göstersin. Orada yaşayan canlıların neler yaşadığını gerçek boyutları ile göstersin” ifadesinde bulundu.

‘Eli kanlı devlet Kürdistan’a saldırıyor’

Devletin Kürdistan halkına ve doğasına bir soykırım uyguladığını ve tüm imkanlarını bunun için kullandığını dile getiren Özgüner, “Doğa bizim için yaşam demek. Devlet, doğayı yakıp yıkarak orada yaşayan halka ve diğer canlılara soykırım uygulamaya çalışıyor. Cudi, Lice ve diğer birçok bölgede çıkarılan orman yangınları, yapılan barajlar var. Devlet, havan topları ile Kürdistan’ın ormanlarını yakıp yıkarken, batıda herhangi bir yerde çıkan yaygında ise tüm imkânlarını seferber ediyor. Bu da açık bir ayrımın göstergesidir. Eli kanlı devlet tüm imkânları ile tankıyla, topuyla Kürdistan’a saldırıyor” şeklinde konuştu.

‘Tüm ekolojistler Kürdistan’a gitmeli’

Tüm ekolojistlerin ve hayvan hakları savunucuların Kürdistan’a gidip gözlem yapması gerektiğini ve bunu uluslararası bir boyuta taşıması gerektiğini vurgulayan Özgüner, “Çünkü devletin yapmak istediği şey çok açık bir katliamdır. Kendine itaat etmeyen her şeyi katletmek, özellikle de Kürt halkını ve Kürdistan coğrafyasında bunu uyguluyor” dedi.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here