Anasayfa Haber HDK ‘dan Barbarlığı lanetlemek için,barış yürüyüşüne katılım çağrısı

HDK ‘dan Barbarlığı lanetlemek için,barış yürüyüşüne katılım çağrısı

Paylaş

680x680nc-partilerDAİŞ barbarlığına karşı Barış Bloku’nun 26 Temmuz’da yapacağı ve HDP’nin en büyük katılımcısı olduğu “Barbarlığı lanetleme yürüyüşüne” toplumun değişik kesimlerinden destek ve katılım çağrıları geldi. EMEP, ÖDP, HDK, HALKEVLERİ, ESP gibi oluşumlar, DAİŞ barbarlığına karşı bütün halkları yürüyüşe katılmaya çağırdı.

Barış Bloğu’nun Suruç katliamının ardında DAİŞ katliamları ve AKP hükümetinin savaş politikalarına karşı 26 Temmuz’da yapacağı, “Büyük Barış Yürüyüşü”ne katılım çağrısında bulunan HDK Eşsözcüsü Ertuğrul Kürkçü yaptığı çağrıda, “HDK’nin bütün birleşenlerine bu büyük yürüyüşe katılmaları için çağrıda bulunduk” dedi. Türkiye’nin her yerinde alanlarda olacaklarını ve Perşembe günü de eş zamanlı olarak basın açıklamaları düzenleyeceklerini dile getiren Kürkçü, Barış Bloku’nun güçlendirilmesi ve gerçekten bütün toplumu kuşatacak bir barış hareketine dönüştürülmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca bu tür çalışmaların tabanının güçlendirilmesi gerektiğine dikkat çeken Kürkçü, “AKP barış şartlarında bile bölünmeyi yaratacak politikalar izliyor, bizde buna karşı güçlenmeyi, birlik olmayı esas almalıyız” dedi. Kürkçü, “Kılıçdaroğlu’nun CHP’yi barış bloğundan uzak tuttuğunu görüyoruz. CHP ve Kılıçdaroğlu’na barış bloğundan uzak durmamaları çağrısında bulunuyorum. Halkımızı güçlü bir katılımla İstanbul’daki büyük barış yürüyüşüne destek vermelerini bekliyorum” diye konuştu.

‘Kitlesel katılım katliamlara verilecek en büyük cevaptır’

ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, Barış Bloğunun yapacağı çağrısının kendileri de dahil, bütün toplum kesimlerinin çağrısı olduğuna işaret ederek, “IŞİD barbarlığı ve savaşa karşı gür sesimizi çıkarmamız lazım. Özgür, eşit bir yaşam için; kitlesel kapsamlı bir şekilde, tek pankart ve ortak sloganla orada olacağız. Hrant Dink cenazesinde olduğu gibi, büyük kitlesel bir mitingle yapacağımız yürüyüş, bu barbarlığa vereceğimiz en büyük yanıt olacaktır. Bunun için herkesin fark gözetmeksizin bu çağrıya destek vermesi gerekiyor” dedi.

‘Savaşa karşı barışın teminatı halklardır’

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Başkan Yardımcısı Fadime Çelebi, “Bu barış yürüyüşü önemli, çünkü bu topraklarda 30 yıldır bir savaş var. Halkların barışa ihtiyacı vardır. Bu yürüyüşe herkesin katılması gerekir. Barışın teminatı halklardır. Halkların toplumsal mücadelesidir. Kürt, Türk, Laz, Çerkez herkes bu yürüyüşe katılmalıdır. Savaşa karşı barışın teminatı bu halklardır. AKP’nin tek tipleştirici politikalarına karşı, halkların eşitlendiği bir yürüyüş olacak, Herkese bu yürüyüşe kendi kimliğiyle diliyle ve rengiyle katılmasını istiyorum” dedi.

Yürüyüşte AKP ve DAİŞ barbarlığına karşı çıkacağız’

Halkevleri Genel Sekreteri Nuri Günay ise, Barış Bloku’nun yaptığı çağrının ortak bir çağrı olduğunu belirterek, “Savaş isteyen AKP’ye karşı, bizler barışı inşa edeceğiz. Ortak sloganımız bu olacak. Bu saldırıların sorumlularını bir kez daha ilan etmek için, AKP ve DAİŞ barbarlığına karşı çıkacağız. Halkların kardeşliğini barışı eşitliği savunan herkesi bu büyük yürüyüşe katılmaya çağırıyoruz” diye konuştu.

‘AKP savaş politikalarının sonuçlarını toplum ödüyor’

Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan da, hafta sonu İstanbul’da yapılacak olan büyük barış yürüyüşüne ilişkin, “Türkiye’nin bugün düne göre barışa daha fazla ihtiyacı vardır. Özellikle Suruç katliamı bölgedeki barışın aciliyetini göstermektedir. AKP’nin politikaları savaş politikasıdır. Bu savaş politikalarının bedelini toplum olarak hepimiz ağır bir şekilde ödüyoruz” dedi. Gürkan, “Tüm halkları, bütün emek ve barış güçlerini barış yürüyüşünü güçlendirmeye” çağırdı. diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here