Anasayfa Haber HDP İstanbul’daki 27 bin 865 sandığı kontrol edeceğini, ,olası hileye karşı...

HDP İstanbul’daki 27 bin 865 sandığı kontrol edeceğini, ,olası hileye karşı tedbirleri de saptadığını açıkladı.

Paylaş

HDP İstanbul İl Seçim Koordinasyonu, 7 Haziran’da İstanbul’daki 27 bin 865 sandığı, her sandıkta görevlendireceği müşahitlerle seçim hilelerine karşı koruyacak. Müşahitlere sandık başında nelere dikkat edecekleri konusunda eğitim veren HDP İstanbul İl Seçim Koordinasyonu’ndan Sevgi Kılıç, “Oylarımıza sahip çıkmak için müşahitlik yapın” diyerek, gençleri müşahitlik için HDP’ye başvurmaya çağırdı.

7 Haziran genel seçimlerine az bir süre kala, en çok tartışılan konuların başında olası seçim hileleri geliyor. Seçim hileleri sebebiyle Türkiye tarihinin en tartışmalı geçen son yerel seçimlerin ardından siyasi partiler bu yıl seçim hilelerine karşı daha dikkatli. 27 bin 865 sandığın kurulacağı İstanbul’da HDP İstanbul İl Seçim Koordinasyonu sandık güvenliği için titiz bir çalışma yürütüyor. 27 bin 865 sandığın hepsinde müşahit bulundurmak için çalışan HDP, gönüllü müşahitlerine 25 Mayıs’tan bu yana sandık güvenliği noktasında eğitim veriyor. HDP’nin yoğun bir seçim çalışması yürüttüğü İstanbul’da, müşahitlik eğitimleri, seçim çalışmalarını aksatmamak için saat 18.00’da başlıyor. Seçim irtibat büroları ya da HDP’nin ilçe binalarında verilen eğitimler, “Sandık takip sistemi hakkında bilgi”, “135 Sayılı Genelge’de yer alan önemli hususlar” ve “Bina sorumlusu ile gezici müşahitlerin görevleri” şeklinde 3 ana başlıktan oluşuyor.

Özellikle müşahidin görevleri arasında yer alan, “seçmenin oyunu sağlıklı bir şekilde gözlemlemesi”, “oyun sandık sonuç tutanağına yansımasını gözlemlemesi”, “müşahidin gözlemi altında hazırlanan tutanağın sağlıklı bir şekilde ilçe seçim kuruluna ulaştırılmasını gözlemlemesi”, “ıslak imzalı mühürlü sandık sonuç tutanağını almak ve fotoğrafını çekerek bilgilerin telefon üzerinden Sandık Takip Sistemiyle Bilgi İşlem Merkezi’ne en hızlı şekilde ulaştırması” gibi konular detaylı bir şekilde anlatılırken, müşahitler geçen yerel seçimlerde yapılan hilelerin tekrarlanmamasına karşı aldıkları eğitimlerle bilgilendiriliyor.

Olası bir elektrik kesintisinde müşahitler ne yapmalı?

Özellikle, geçen yerel seçimlerde bazı merkezlerde elektrik kesintilerinin yaşanmasının ardından hileler baş gösterirken, müşahitler, 7 Haziran’da yaşanacak olası bir elektrik kesintisi durumunda bina sorumlusu hakkında şikayette bulunacakları konusunda bilgilendiriliyor.

Korucuların sandık başında bulunmayacaklarına dair tedbir

Yine eğitimlerde müşahidin seçim günü en geç saat 07.00’da sorumlu olduğu yerde bulunması gerektiği belirtilirken, müşahitlere, seçimin güvenliğini sağlayan kolluk güçleri dışında resmi üniforma ve silah taşıyan kişiler ile korucuların sandık başında bulunamayacaklarına dair tedbir almaları yönünde uyarılarda bulunuluyor.

Yakılan oy pusulası ya da zarflara karşı önlem

Eğitimlerde verilen en önemli konuların başında geçen yerel seçimlerde de görüldüğü üzere yakılan oy pusulaları ya da zarflara karşı alınacak önlemler geliyor. Bu tür durumlarda müşahitlerin ellerindeki akıllı telefonlarla fotoğraflarının çekilmesi gerektiği belirtiliyor. Yukarıda belirtilen önlemler dışında, engellilerin, okuma-yazma bilmeyen yurttaşların, sandık seçmen listesine kayıtlı olmayan seçmenlerin oy kullanmasına yönelik derslerin verildiği eğitimlerde yine geçersiz sayılacak zarflar, zarfların açılması, oyların sayımı ve dökümü hakkında detaylı bilgiler veriliyor.

‘Sayım aşamasında dikkatli olunmalı’

Hemen hemen İstanbul’un tüm ilçelerinde müşahitlerini ve okul sorumlularını belirleyen HDP İstanbul İl Koordinasyonu Eğitim Komisyonu’ndan Sevgi Kılıç, eğitimleri hakkında bilgi verdi. Sandıkların kapanmasıyla birlikte geçilen sayım aşamasında çok dikkatli olunması gerektiği yönünde uyarılarda bulunan Kılıç, “Okul sorumlularımızın akıllı telefonlarında kullanacakları sistemle ilgili bilgilerimizi aktardık ve bu bilgileri kendi telefonlarına yükledik. Ve seçim günü olabilecek her türlü olasılıklara karşı arkadaşlarımızın ciddi anlamda çok büyük bir duyarlılık göstermeleri konusunda bilgilendiriyoruz” diye konuştu.

‘Islak imzalı tutanakları fotoğraflamak itiraz hakkı doğuracak’

Bu seçimlerde özellikle müşahitlerin ıslak imzalı mühürlü sandık sonuç tutanağını fotoğraflayarak akıllı telefonları üzerinden, “Sandık Takip Sistemiyle Bilgi İşlem Merkezi”ne en hızlı şekilde ulaştıracaklarını dile getiren Kılıç, şunları söyledi: “Yerel seçimlerde Bingöl’de müşahit olarak aldığımız kişiler, AKP adına çalışanlardı. Tabi biz bunu fark edememiştik. Orada, ıslak imzalı sandıktan çıkan sonuçlar bize iletilmedi. O ıslak imzalı sandık tutanağı elimizde olmadığı için bir itiraz hakkına gidemedik. O yüzden, ıslak imzaların sonucu bizim için çok önemlidir. Çünkü herhangi olumsuz bir duruma karşı yapacağımız itiraz hakkını doğuracak. Ve biz de elimizdeki belgeleri YSK’ye götürerek itiraz edeceğiz.”

‘Islak imzalı tutanakta en az 4 kişinin imzası gerekli’

Islak imzalı seçim tutanağında sandık başkanı dışında en az 4 kişinin imzası gerektiğini ifade eden Kılıç, “Çünkü, bu sayının altına düştüğü zaman YSK, imza sayısını az olduğunu gerekçe göstererek tutanağı geçersiz kabul ediyor. Buna karşı da dikkatli olmak gerekiyor” şeklinde uyardı.

‘Oylarımıza sahip çıkmak için müşahitlik yapalım’

Son olarak, akıllı telefonları kullanabilen gençlere gönüllü müşahitlik yapmaları konusunda çağrı yapan Kılıç, “AKP’nin tek başına iktidar olmasına izin vermememiz gerekiyor. Bu yüzden HDP’nin barajı aşması gerekiyor. Bunun için de arkadaşlarımızın bu hassasiyeti gösterip buna göre çalışma yürütmesi lazım. Herkesin bu alanda gönüllü olarak müşahitlik yapması gerekiyor. Oylarımıza sahip çıkmak için tüm gönüllü arkadaşlarımızı müşahitlik yapmaya çağırıyoruz” dedi.

‘Gönüllü müşahitlik yapmak isteyenler stantlarda isim yazdırmalı’

HDP’de gönüllü müşahitlik yapmak isteyenlerin ilçelerde açtıkları seçim stantlarına isim yazdırması gerektiğini dile getiren Kılıç, ardından kendilerini arayıp detaylı bilgilerini aldıktan sonra müşahitlik kartlarını kendilerine teslim ettiklerini söyledi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here